Techniki relaksacyjne dla młodych rodziców

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Krótki sen, stres i ogólne wyczerpanie – jeśli nie wiesz, jak sobie pomóc, wypróbuj sprawdzone techniki relaksacyjne!

Młodym rodzicom przyda się chwila wytchnienia.
Młodym rodzicom przyda się chwila wytchnienia.

Niemowlę pochłania całą twoją energię, coraz częściej jesteś zła i sfrustrowana, bo brakuje ci czasu na relaks. Oto sposoby na zdrowy odpoczynek:

Joga i ćwiczenia rozciągające

Większość klubów fitness oferuje zajęcia jogi na wszystkich poziomach zaawansowania. Jeżeli jednak brakuje ci na nie czasu, kup sobie płytę z filmami instruktażowymi, abyś mogła ćwiczyć w domu. Możesz też rozciągać mięśnie we własnym rytmie i według swoich możliwości, np.: połóż się na plecach na podłodze, przyciągnij kolana do klatki piersiowej i przytrzymaj rękami przez kilka sekund; spleć dłonie, wyciągnij je mocno przed siebie, a potem w górę, nad głowę, najwyżej jak możesz.

Masaż

Poproś partnera o krótki, ale intensywny masaż przed snem; niech masuje twoją głowę, szyję, ramiona, plecy oraz nogi - po takiej porcji przyjemności szybko zapadniesz w głęboki sen.

Głębokie oddychanie

Powolne głębokie oddechy rozluźniają mięśnie, uspokajają puls i ułatwiają zasypianie. To dobry sposób na wyciszenie, gdy zostaniesz wyrwana ze snu np. o 3 w nocy. Połóż się wygodnie, zamknij usta i wciągaj powietrze nosem, czując, jak unosi się brzuch. Poczekaj sekundę, zanim zaczniesz wypuszczać powietrze, wypuszczaj je powoli, licząc do czterech. Powtarzaj tę czynność, aż poczujesz, że twoje ciało jest dostatecznie rozluźnione.

Wizualizacja

Wyobraź sobie, że jesteś w wyjątkowo przyjemnym, relaksującym miejscu, np. leżysz na gorącym piasku nad ciepłym, turkusowym morzem; pomyśl o każdym szczególe, kolorze piasku czy dźwięku fal rozbijających się o skały. Na początku może być ci trudno się skupić, z czasem nauczysz się walczyć z rozpraszającymi cię odgłosami i myślami, łatwiej ci będzie szybko zapaść w sen.

 

Czytaj więcej: Młodzi ojcowie też mogą cierpieć na depresję poporodową

Tematy: zdrowy sen, joga

Komentarze