Psychiczna przemoc seksualna

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Życie w związku z osobą, która stosuje przemoc, jest pod wieloma względami ogromnym koszmarem. Taka osoba nie potrafi radzić sobie z napięciami, konfliktami i problemami.

Życie w związku z osobą, która stosuje przemoc, jest prawdziwym koszmarem.
Życie w związku z osobą, która stosuje przemoc, jest prawdziwym koszmarem.

Nie umie też skutecznie komunikować swoich potrzeb, i to w taki sposób, który nie jest raniący dla drugiego człowieka.

Formy przemocy seksualnej

Sprawca przemocy, podobnie jak z wieloma innymi sprawami, nie radzi sobie w swoim związku także ze sferą seksualną. Zamiast czułości stosuje gwałt, wymusza pożycie seksualne oraz nie akceptowane przez partnera pieszczoty i zachowania. Może zdarzyć się, że zmusza do uprawiania seksu z osobami trzecimi lub stosuje sadyzm w pożyciu seksualnym. Naraża partnera na ból, cierpienie, obrażenia fizyczne.

Formą przemocy seksualnej jest także takie zachowanie, jak wyśmiewanie wyglądu partnera, jego ubrania, ciała. Także upokarzanie go przez np. wykpiwanie jego zachowań seksualnych, pragnień czy fantazji, a również zmuszanie do oglądania pornografii, podglądanie czy kontrolowanie antykoncepcji.

Relacje o seksualnych nadużyciach

Relacja Kasi jasno pokazuje seksualne nadużycie w jej związku:

"Mąż narzekał, że nie pociągam go seksualnie, bo nie ubieram się tak, jakby chciał. Za mało kobieco i sexy, jak twierdził. Pewnego wieczoru przyniósł do domu wulgarną bieliznę i chciał, żebym udawała inną kobietę-żonę jego przyjaciela. Bywała u nas w domu, podobała mu się. Twierdził, że powinnam starać się być bardziej do niej podobna, podobnie się czesać i ubierać. To się często powtarzało."

A takie wspomnienia ze swego, pełnego psychicznej przemocy seksualnej związku ma Ola:

"Mój partner nie lubił kochać się w prezerwatywie. Błagał mnie, żebyśmy kochali się bez niej, że woli mnie lepiej czuć, że w prezerwatywie ma słabe doznania, że to nie jest męskie. Gdy mocniej oponowałam wściekał się, wyzywał, obrzucał mnie inwektywami i wulgaryzmami. Na seks nie miałam już ochoty, ale on nie znosił sprzeciwu, gdy czegoś chciał, musiał to mieć."

Psychiczne skutki nadużyć seksualnych

Nadużycia seksualne mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń seksualnych takich, jak np. oziębłość, niechęć do seksu, do przedstawicieli płci przeciwnej, a wręcz do lęku przed seksem i konsekwentnego unikania zbliżeń fizycznych.
Prowadzą również do utraty poczucia godności, atrakcyjności, do obniżenia poczucia własnej wartości i pozytywnej samooceny. Ofiara przemocy traci stopniowo, krok po kroku, poczucie swej mocy sprawczej. Czuje się sparaliżowana i nie jest w stanie podjąć żadnych działań, niezgodnych z poleceniami sprawcy. Nie potrafi się mu przeciwstawić, a izolowana od bliskich i przyjaciół, którzy mogą dać wsparcie, całkowicie uzależnia się od sprawcy. Czuje się nieatrakcyjna, bezwartościowa, traci nadzieję na jakąkolwiek zmianę w swoim życiu. Prześladuje ją ciągły strach i stres. Zamyka się w sobie. Może cierpieć także na zaburzenia snu i choroby psychosomatyczne.

Tematy: przemoc, komunikacja, upokorzenie

Komentarze