Przyjaciółki, koleżanki, znajome…

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W dzieciństwie co tydzień miałaś nową najlepszą przyjaciółkę, a teraz… tęsknisz za bratnią duszą na dobre i na złe. Na czym polega kobieca przyjaźń i czy w ogóle jest możliwa?

Nie rywalizuj z przyjaciółką - pamiętaj, macie wspólne cele.
Nie rywalizuj z przyjaciółką - pamiętaj, macie wspólne cele.

Małe dziewczynki uwielbiają bawić się w papużki-nierozłączki, ich przyjaźnie są pełne emocji i… bardzo krótkotrwałe. Jako dorosłe kobiety równie mocno pragniemy mieć przyjaciółki, potrafimy jednak budować o wiele silniejsze więzi.

Prawdziwa przyjaźń to taka, która przetrwała wiele burz, nigdy nie zawiodła i nie zdradziła. Każdy człowiek potrzebuje w życiu osoby, której może zaufać i na której może polegać w trudnych chwilach, ale kobiety potrzebują czegoś jeszcze - dzielenia się emocjami. Takie głębokie, szczere relacje buduje się latami, przyjaźń umacniają wspólne, silne przeżycia, a także świadomość pełnej, bezwarunkowej akceptacji.

"Kiedy opowiadam przyjaciółce, jak bardzo wkurzyłam się na chłopaka, ona mnie rozumie, a ja wiem, że wszystko ze mną w porządku, nie muszę nikogo udawać. To najlepsza terapia!" - mówi Patrycja (22 lata).

Terapeutyczną moc przyjaźni docenia też Ewa (30 lat), która swoją przyjaciółkę poznała jeszcze w przedszkolu: "Tyle razem przeszłyśmy, że znamy się dosłownie na wylot. Teraz brakuje czasu na częste spotkania, ale świadomość, że ona gdzieś tam jest i zawsze mogę do niej zadzwonić, daje wielką siłę."

Kobieca przyjaźń budzi wiele emocji, także tych negatywnych. Niektórzy twierdzą nawet, że nie istnieje, bo niszczy ją zazdrość, zawiść, rywalizacja pomiędzy kobietami oraz… mężczyźni. "Nie wierzę w przyjaźń między kobietami, odkąd moja wieloletnia przyjaciółka sprzątnęła mi wymarzonego faceta sprzed nosa. Myślałam, że coś dla niej znaczę, zawiodłam się." - od takich wyznań aż roi się na internetowych forach kobiecych.

Okazuje się, że przykre doświadczenia są często udziałem kobiet szukających prawdziwej przyjaźni. Karolina ma 35 lat i same znajome, słowa "przyjaźń" nie używa od dawna. "Przyjaciółki miałam wtedy, gdy wokół mnie byli mężczyźni. Przyjaźniły się ze mną tylko po to, by zdobyć mężów. Teraz nie ma nikogo."

A więc wyrachowanie, dwulicowość i zakłamanie? Nie! Istnieją powody, dla których kobieca przyjaźń ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych i najtrwalszych związków w naszym życiu.

 • po pierwsze, nikt tak dobrze nie zrozumie twoich uczuć i emocji, jak druga kobieta. Jeśli w dodatku jest to kobieta, która świetnie cię zna i jest ci życzliwa, tworzy się między wami szczególna więź pozwalająca nabrać dystansu do trudnych spraw i problemów.
 • po drugie, przyjaciółka pomaga kobiecie odkryć samą siebie, określić ramy kobiecego świata i oddzielić go od świata mężczyzn.
 • po trzecie, dzięki przyjaciółce rośnie nasze poczucie własnej wartości, jej akceptacja, zaangażowanie i czas, jaki nam poświęca, pokazują, że zasługujemy na miłość.

Dekalog najlepszej przyjaciółki:

 1. Bądź zawsze gotowa do niesienia bezinteresownej pomocy przyjaciółce. Pamiętaj: kiedy ona ma problemy, twoja randka może poczekać.
 2. Nie oczekuj nic w zamian. To, co robisz dla przyjaciółki, robisz tylko dla jej dobra.
 3. Bądź dyskretna, nigdy nie ujawniaj sekretów powierzonych ci przez przyjaciółkę.
 4. Nie osądzaj jej, w trudnych chwilach ona potrzebuje twojej obecności i rady, a nie pouczenia.
 5. Ciesz się jej radościami i sukcesami, potraktuj je jak swoje własne.
 6. Nie rywalizuj z nią! Pamiętaj, macie wspólne cele.
 7. Nie zapominaj o swojej przyjaciółce! Przyjaźń niepielęgnowana zanika. Nawet jeśli masz mnóstwo obowiązków, znajdź czas na telefon albo spotkanie.
 8. Bądź szczera, w przyjaźni nie ma miejsca na kłamstwa.
 9. Nie unikaj krytyki za wszelką cenę. Jeśli uważasz, że przyjaciółka źle wygląda w nowej sukience, albo masz żal, że zdradza swojego chłopaka, powiedz to!
 10. Jeśli się pokłócicie, wyciągnij rękę do zgody. W końcu wasza przyjaźń jest ważniejsza niż jakikolwiek powód sprzeczki.

Komentarze