Dlaczego on ma problemy z erekcją?

Ocena: 4.87/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Gdzie szukać przyczyn problemów ze wzwodem.

Problemy z erekcją mogą być związane m.in. z depresją, cukrzycą, nadciśnieniem, kłopotami z tarczycą i złą dietą. Fot. Shutterstock.com
Problemy z erekcją mogą być związane m.in. z depresją, cukrzycą, nadciśnieniem, kłopotami z tarczycą i złą dietą.

"Już go nie pociągam", "To dlatego, że po ciąży nie wróciłam do dawnej figury", "A może nie powinien być przy porodzie…" - tak zwykle myśli młoda mama, gdy jej mężczyzna zaczyna mieć problemy ze wzwodem. Tymczasem często brak erekcji nie ma nic wspólnego ze spadkiem zainteresowania partnerką. (Czytaj też: Dlaczego on nie chce seksu po porodzie) Jeżeli więc i w twojej sypialni ostatnio dochodzi do takich awarii, zamiast wylewać łzy i wyglądać końca związku, namów partnera na wizytę u specjalisty. Oto kogo warto odwiedzić:

Internista

Tu powinni trafić panowie, chorujący na nadciśnienie, miażdżycę, a także ci, którzy wprawdzie nie cierpią na żadne przewlekłe choroby, ale skończyli już 40 lat, czyli wkroczyli w wiek, w którym często ujawniają się choroby serca i naczyń (jedni z głównych winowajców problemów z erekcją). Statystycznie dwóch na trzech mężczyzn z nadciśnieniem ma zaburzenia erekcji. Podobnie rzecz ma się z miażdżycą naczyń krwionośnych, ponieważ żeby doszło do erekcji, układ krwionośny musi działać naprawdę bez zarzutu. A kiedy dokucza panom wysoki cholesterol, zatykający naczynia krwionośne, albo nadciśnienie, które naczynia uszkadza i negatywnie wpływa na ich elastyczność, dostawa krwi do penisa może być zaburzona. Na szczęście dzisiaj można już skutecznie leczyć nadciśnienie, zbijać zbyt wysoki cholesterol i dzięki temu zmniejszyć lub nawet wyeliminować problemy ze wzwodem. Pod warunkiem, że leki na nadciśnienie nie wywołają… jeszcze większych kłopotów. Tak niestety się zdarza. Wtedy trzeba o tym powiedzieć lekarzowi i pod jego kontrolą wypróbować kolejny lek, ale nie przerywać kuracji, bo nie leczone nadciśnienie - patrz wyżej.

Diabetolog

Okazuje się, że co drugi pacjent z cukrzycą ma problemy ze wzwodem. Dlaczego? Bo cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne. Co więcej, czasem problemy z erekcją są właśnie pierwszym objawem tej choroby. Lepiej więc udać się na badania i sprawdzić poziom cukru. A jeśli okaże się za wysoki - zbijać jego poziom. Często wystarczy zmiana diety, czasem konieczne jest zażywanie odpowiednich leków. Na szczęście w wielu przypadków wcale nie trzeba brać insuliny. Szybko zdiagnozowana i odpowiednio leczona cukrzyca nie zdąży narozrabiać w organizmie i nie zostawi po sobie trwałych szkód - także poniżej pasa.

Urolog

Zaburzenia erekcji mogą być efektem problemów z prostatą - zarówno jej stanów zapalnych, jak i rozrostu tego gruczołu. Można wręcz rzec, że brak wzwodu to jeden ze sztandarowych objawów rozrostu stercza. Na szczęście i tutaj medycyna nieźle sobie radzi. Infekcje często szybko zwalczają antybiotyki (choć wrażliwcom zaleca się współżycie w prezerwatywie jeszcze przez pewien czas po leczeniu) a rozrostowi prostaty czoło stawiają specjalne leki - wiele z nich, np. ziołowe wyciągi, choćby z palmy sabalowej, można kupić bez recepty w aptekach. Uwaga: rozrost prostaty jest niemalże powszechny po 50-tce. Taka już męska uroda.

Nefrolog

Choć z pozoru nie powiązane z mechanizmem erekcyjnym, nerki maja nań jednak spory wpływ. Między innymi dlatego, że zawiadują gospodarką płynami w organizmie, wpływają również na ciśnienie krwi. Niewydolność nerek może więc pośrednio przyczyniać się także do pojawienia się problemów z erekcją - tak jak wszystkie choroby przewlekłe negatywnie wpłynąc na ten delikatny mechanizm. Leczenie? Oczywiście przyczyny problemu, czyli kłopotów z nerkami. Po kuracji erekcja wraca do normy.

Endokrynolog

Od czego - obok sprawnie działającej hydrauliki - jest zależna erekcja? Od odpowiedniej dawki hormonów. Jeśli więc mężczyzna cierpi na zaburzenia hormonalne, zwykle cierpi też na problemy z erekcją. Najszybciej poniżej pasa ujawni się zbyt niski poziom testosteronu - dość częsty u panów po 50-tce. Na szczęście można już testosteron suplementować - medycyna proponuje panom żele, maści, tabletki czy zastrzyki z tym hormonem (najskuteczniejsze są te ostatnie). Mechanizm erekcyjny osłabia także nad- lub niedoczynność tarczycy.

Zobacz, jak działa tarczyca

 

Tarczyca produkuje hormony, regulujące prace wielu gruczołów wydzielania wewnętrznego. W ten sposób wpływa niemalże na cały organizm, penis nie jest tu wyjątkiem. Leczenie? Trzeba ustabilizować pracę tarczycy. Lekarze już to potrafią. Po jakimś czasie ustabilizuje się też praca innych narządów.

Czytaj dalej na drugiej stronie:  Dlaczego on ma problemy z erekcją?

Tematy: problemy z erekcją, brak seksu, problemy w związku, cukrzyca, nadciśnienie, tarczyca, nadwaga

Komentarze