Pomysły na sylwestra - w komplecie lub w duecie

Ocena: 1.28/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nikt nie powiedział, że zabawy do białego rana skończyły się wraz z macierzyństwem i że nie można świętować, gdy za ścianą śpi dziecko. Możesz szampańsko bawić się w sylwestra. Wybierz zabawę, która sprawi ci najwięcej przyjemności.

Zamknijcie dom i poszukajcie klubu, w którym trwa zabawa. / fot. shutterstock
Zamknijcie dom i poszukajcie klubu, w którym trwa zabawa. / fot. shutterstock

"Co robić w sylwestra?" - takie pytanie co roku zadaje sobie wielu rodziców. Jeśli ty też zastanawiasz się, co mogłabyś robić w ten wieczór, sprawdź nasze podpowiedzi.

Sylwester w rodzinnym komplecie

Z niemowlęciem będzie najłatwiej. Dziecko po prostu prześpi ten wieczór jak zwykle, tyle że może obudzić się o północy, gdy usłyszy za oknem świst petard lub głośniejsze okrzyki u sąsiadów. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, byście wcześniej z mężem urządzili wyjątkowy wieczór we dwoje. Problemy mogą pojawić się rano. Malec nie bawił się z wami wieczorem, nie położył się spać później niż zwykle, więc dlaczego miałby spać dłużej? Wy zaś po całonocnej zabawie możecie być nieprzytomni. Dlatego warto rozważyć opcję poproszenia dziadków o pomoc. Oni raczej nie będą imprezowali do świtu, więc rano mogą po cichutku wkraść się do waszego domu i zabrać wnuka.

Rodzice niemowlęcia mogą również z powodzeniem zaprosić bezdzietnych znajomych lub tych z małym dzieckiem. Gdy dzieci będą spały, wy możecie omówić wszystkie tematy, na które w ciągu roku zabrakło wam czasu.

Z roczniakiem lub dwulatkiem też raczej nie pobawicie się do białego rana, ale na pewno dłużej niż zazwyczaj. Natomiast przedszkolak może być już pełnoprawnym uczestnikiem sylwestrowej imprezy. Warto zaproponować mu zajęcia, które wprawią go w szampański nastrój (ozdabianie domu balonami i serpentynami, tańce przy głośnej muzyce) albo tak zaaferują, że pozwolą dotrwać do północy (pieczenie ciasteczek i ozdabianie ich, granie w gry planszowe). Jeśli nastąpi moment kryzysu, możecie wyciszyć go, oglądając zdjęcia z odchodzącego roku i wspominając, co się wydarzyło. Dobrym pomysłem jest również zaproszenie znajomych z kilkuletnimi dziećmi. Wtedy maluchy mogą mieć własną imprezę, a wy swoją dorosłą.

Zarówno z niemowlęciem, jak i małym dzieckiem czy przedszkolakiem możecie spędzić sylwestra poza domem. Warto rozważyć dłuższy wyjazd w przerwie międzyświątecznej (ta opcja wychodzi korzystniej finansowo niż wyjazd tylko na sylwestrową noc) połączony np. z nauką jazdy na nartach. Wybierając pensjonat na pobyt z niemowlęciem, zorientuj się, czy nie będzie tam hucznej sylwestrowej zabawy, która zakłóci maluchowi sen. Obecnie wiele noclegowni przygotowuje oferty specjalnie z myślą o rodzinach z małymi dziećmi i np. zaopatruje pokój dla dziecka w elektroniczną nianię albo służy opiekunkami, które będą czuwać przy śpiącym dziecku. Dla starszaka zaś można wybrać pensjonat, w którym organizowana jest impreza rodzinna (z menu dla najmłodszych, animatorem) albo organizowane są dwie imprezy równolegle (dziećmi zajmują się animatorzy, a rodzice bawią się sami).

Czytaj też: Przyjęcie dla dzieci

Skazani na dziecko? Jest ratunek!

Nie ma lepszych opiekunów dla dziecka w sylwestra niż dziadkowie lub bliscy z rodziny. I najlepiej gdyby te osoby przyszły do waszego domu. (Dobrą zachętą będzie zaoferowanie czegoś ekstra - przygotujcie dla nich np. kolację, przekąski i zimnego szampan oraz dobry film na DVD). To szczególnie ważne w sylwestra, kiedy dziecko może obudzić się w środku nocy wystraszone hałasami imprez sylwestrowych. Gdy rozejrzy się po swoim pokoju i zobaczy bliską osobę, łatwiej się uspokoi.

Rozważ też opcję zatrudnienia opiekunki tylko na tę noc. Przed sylwestrem pojawia się wiele ofert niań chętnych do zaopiekowania się dzieckiem (ceny zaczynają się od 5 zł za godzinę) - w waszym domu lub u nich. Jeśli zdecydujesz się na którąś z nich, skrupulatnie sprawdź referencje i zainwestuj w kilka godzin opieki nad dzieckiem, by poznało ono swoją "sylwestrową nianię". A może lepszym rozwiązaniem będzie zagadnięcie kogoś z sąsiedztwa, kto nie ma planów na ten wieczór? Może mieszkająca obok studentka zamiast u siebie - u was poogląda sylwestrowe programy w TV, kiedy dziecko będzie spało w pokoju obok? Albo sąsiadka, która ma swoje dzieci, przygarnie również wasze, zwłaszcza że maluchy dobrze się znają, a taka noc u kolegi może być wielką frajdą?

Sprawdź, jak wybrać opiekunkę do dziecka.

Wy sami, dziecko oddelegowane

No dobrze, zostaliście sami. Jak miło spędzić ten wyjątkowy czas? Pewnie macie swoje własne pomysły, ale dorzucimy też garść naszych:

Lenistwo. O tym marzą niewyspani i zapracowani rodzice małych dzieci, prawda? Dlatego nie spinajcie się, by przygotowywać coś wyjątkowego. Wyjątkowe będzie pozwolenie sobie na duży luz. Niech ten wieczór płynie. Dom będzie skąpany w hałasach z TV, radia (zwykle o tej porze panuje cisza, bo dziecko śpi), pozwólcie sobie na dłuższą kąpiel, nie przygotowujcie wykwintnych dań (jajecznica o północy będzie smakowała bosko!), nie ubierajcie się jak na bal (w samej bieliźnie w środku zimy - to może być niezła odmiana), przerzućcie odkładaną z dnia na dzień prasę, poserfujcie po internecie. Ważne, byście starali się wszystko robić razem albo blisko siebie, tak byście oprócz wolności nasycili się także tym, że jesteście sami.

Domowe SPA. Ten pomysł spodoba się nie tylko tobie, ale i twojemu partnerowi. Wcześniej zgromadź kosmetyki dla was dwojga - maseczki na twarz, maskę na włosy itp. Zapalcie w łazience świeczki. Włączcie nastrojową muzykę i poświęćcie więcej czasu waszym ciałom.

Wieczór gier. Scrable, szachy, monopol, karty - odnajdźcie w sobie ducha rywalizacji i rzućcie się w wir gier. To świetne oderwanie od rzeczywistości i supergimnastyka dla mózgu. Adrenalinę podniesie wysoka nagroda. Jaka? Już wy najlepiej wiecie.

Wysiłek w wirtualnym świecie. Potrzebujecie np. konsoli Xbox z kontrolerem Kinect albo PlayStation z kontrolerem Move (wypożyczenie to ok. 30-50 zł za dzień; kaucja ok. 500 zł) i... dużo siły. Zagrajcie w tenisa ziemnego, zmierzcie się na bokserskim ringu lub wyścigowym torze. Pełni fajnych emocji, zmęczeni jak dzieci, o północy padniecie na kanapie z kieliszkami szampana.

Seans filmowy. Na pewno są filmy, na oglądanie których zawsze brakuje wam czasu. A teraz macie przed sobą wiele godzin, w czasie których możecie nadrobić zaległości. Mamy tylko małą sugestię. Na ten wieczór wypożyczcie ekran i projektor (odpowiednio: ok. 150 zł i 250 zł za dobę; ale w okresie międzyświątecznym wiele firm ma wolne, więc może będą jakieś korzystne promocje) i przemeblujcie mieszkanie, byście mogli wygodnie rozsiąść się w fotelach.

Clubbing. Zamknijcie dom i poszukajcie klubu, w którym trwa zabawa. Obdzwońcie też bezdzietnych znajomych, którzy mogą być na mieście i do nich dołączycie. Już czujesz ten dreszczyk emocji?

Noc w hotelu. Bez gotowania, bez sprzątania, bez ścielenia łóżka - brzmi zachęcająco? Dodaj do tego czystość, ciszę (nieco względna w sylwestrową noc) i... błogie nicnierobienie.

Posłuchaj, co psychoterapeutka mówi na temat związku po narodzinach dziecka.

Jak zadbać o związek po narodzinach dziecka.

Tematy: sylwester, zabawa sylwestrowa

Komentarze