Oziębłość seksualna po porodzie – jakie są przyczyny? Jak sobie radzić?

Po porodzie uwaga kobiety skupia się całkowicie na nowonarodzonym dziecku. Mama spędza całe dnie z noworodkiem, karmi je, pielęgnuje, zabawia, a ponadto stara się sprostać wszystkim domowym obowiązkom. Wszystko to sprawia, że kobieta mniej uwagi poświęca partnerowi, unika bliskości i współżycia. Jakie są przyczyny oziębłości seksualnej po porodzie?

Oziębłość po porodzie – fakt czy mit?

Oziębłość definiuje się jako brak chęci do aktywności na polu seksualnym. Niechęć ta może przekładać się także na okazywanie czułości partnerowi. Nie zawsze oznacza ona jednak wygaśnięcie emocjonalnego zaangażowania w związek czy brak miłości.

Oziębłość seksualna (obniżenie popędu seksualnego) może się pojawić czasowo na różnych etapach dorosłego życia. Jednym z takich momentów są narodziny dziecka i opieka nad noworodkiem. Jakie są przyczyny oziębłość po porodzie?

Przeczytaj też: Karmienie piersią a powrót do pracy

Bliskość z niemowlęciem

Mama, która w sposób aktywny opiekuje się swoim nowonarodzonym dzieckiem, posiada z nim bardzo intensywny kontakt. Noworodek i niemowlę wymagają bardzo dużego zaangażowania oraz częstego kontaktu fizycznego, np. podczas zabiegów pielęgnacyjnych (zmienianiu pieluszek, kąpieli), karmienia (zarówno piersią, jak i mlekiem modyfikowanym przez butelkę) czy zabawy. W taki sposób zaspokajana jest potrzeba bliskości u dziecka oraz matki. Kobieta może tym samym nie mieć ochoty na stymulację fizyczną ze swoim partnerem.

Taka wyłączna opieka matki nad dzieckiem trwa przez pierwsze 6 miesięcy. WHO podaje ten okres jako minimalny, zalecany czas karmienia piersią. Od tego czasu dziecku podawane są również pokarmy stałe, przy których obowiązuje już inna forma karmienia – maluch zaczyna być sadzany w krzesełku i dystans pomiędzy dzieckiem z rodzicem rośnie.

Przeczytaj też: Portale randkowe – rodzaje

Lęk separacyjny u dziecka

Po pół roku u dziecka pojawia się również lęk separacyjny związany ze strachem przed utratą matki. Jest to czas trudny dla kobiety, ponieważ dziecko odczuwa jeszcze większą potrzebę bliskości. Lęk separacyjny prowadzi do kryzysu rozwojowego, który, pozytywnie rozwiązany, powoduje pojawienie się bezpiecznego typu przywiązania dziecka do matki.

Bezpiecznego, czyli polegającego na tym, że dziecko nie zawsze musi być przy matce, chętnie eksploruje oraz odkrywa świat z poczuciem, że zawsze może do mamy wrócić. Jest to też moment na odpoczynek i powrót potrzeby realizacji bliskości z partnerem. Mówi się, że czas ten następuje około 9–12 miesiąca życia dziecka. Najczęściej wtedy u kobiety ponownie pojawia się ochota na seks.

Zmiany w ciele kobiety po porodzie i niskie libido

Również biologiczny aspekt kobiecego ciała po porodzie może powodować nasilenie się oziębłości seksualnej w związku. W organizmie kobiety działają hormony, których głównym zadaniem jest wpływ na emocjonalne związanie kobiety z potomstwem i dostarczenie dziecku odpowiedniej ilości pokarmu. Wzrasta poziom estrogenów, prolaktyny i oksytocyny. Nie ma wtedy miejsca i energii na utrzymywanie odpowiednio wysokiego dla podjęcia aktywności seksualnych – libido.

Naukowcy odkryli także, że po porodzie kobiety mózg zmienia się. Prawdopodobnie wpływają na to również hormony. Mózg koduje informację, że aktualnie głównym i najważniejszym zadaniem kobiety jest opieka nad dzieckiem. Motywacja do zadbania o partnera schodzi więc na dalszy plan.

Zmiany biologiczne w obszarach genitalnych związane np. z: nacięciem krocza, procesem gojenia się ran czy profilem pochwy dodatkowo napełniają młode matki lękiem przed rozpoczęciem współżycia po porodzie. Bywa, że ze względu na rozciągnięcie pochwy (luzy w pochwie), stosunki wydają się być mniej satysfakcjonujące, co może prowadzić do unikania współżycia seksualnego i traktowania go jako aspektu związku nie dającego satysfakcji.

Zmęczenie i relacje z partnerem a brak ochoty na seks

Młoda mama wkłada bardzo dużo energii w opiekę nad dzieckiem. Niemowlę jest istotą w stu procentach zależną od swoich opiekunów. Realizowanie wszystkich jego potrzeb jest czasochłonne i bywa męczące – zwłaszcza w połączeniu z innymi domowymi zadaniami.

Wszystko to sprawia, że kobieta może nie mieć siły na realizację swoich seksualnych pragnienień. Często pojawiają się również negatywne emocje względem partnera – zdenerwowanie zbyt niskim poziomem zaangażowania mężczyzny w opiekę nad dzieckiem i domem nie sprzyja udanemu życiu seksualnemu związku.

Oziębłość seksualna – jak sobie radzić?

Ważną rzeczą jest zdanie sobie sprawy z przyczyn wystąpienia oziębłości seksualnej po porodzie i zrozumienia czasowości tego problemu. Wszelkiego rodzaju naciski ze strony partnera powodują jedynie pogłębienie problemu, prowadząc do zaniechania aktywności seksualnej albo zbliżeń wymuszonych, co może prowadzić do kolejnych problemów w związku. Okazywanie młodej mamie czułości, która nie będzie miała podtekstu seksualnego, może powodować szybsze ocieplenie się relacji również w temacie współżycia.

Pomoc przy opiece nad dzieckiem i innych obowiązkach domowych pomoże uniknąć nieprzyjemnych emocji i konfliktów. W sytuacjach, gdy oziębłość utrzymuje się na stałym poziomie i trwa dłużej niż zakładana norma lub powrót do życia seksualnego jest bardziej problematyczny, należy skonsultować się ze specjalistą: ginekologiem, psychologiem, seksuologiem lub doradcą seksuologicznym.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Jak walczyć z depresją poporodową?

 

Przemoc psychiczna, czyli „pranie mózgu”. Jak rozpoznać przemoc psychiczną i się przed nią bronić?

 

Zazdrość w związku – jak walczyć z chorobliwą zazdrością o partnera?

 

Seks po porodzie – kiedy, jak się przygotować?

 

Genofobia (strach przed seksem) – przyczyny, objawy, leczenie

 

Jak rozstać się z klasą?

 

Kiedy się rozwieść?

 

Strefy erogenne u kobiet i mężczyzn – czym są, gdzie się znajdują, jak je stymulować?