Ojciec i córka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ojciec wprowadza córkę w świat mężczyzn, może być jej przewodnikiem albo toksycznym rodzicem. To od niego w dużej mierze zależy, czy będziesz szczęśliwa w życiu.

Przełomowym momentem w życiu każdego ojca jest dojrzewanie jego córki.
Przełomowym momentem w życiu każdego ojca jest dojrzewanie jego córki.

Nie ulega wątpliwości, że ojciec jest dla córki wzorem, pierwszym mężczyzną, z jakim ma kontakt i od którego wiele się uczy. Dobry ojciec utwierdza córkę w jej kobiecości, umie wyważyć miłość, nauczyć nawiązywania zdrowych kontaktów z ludźmi. Te tak ważne dla każdej kobiety relacje kształtują się już od momentu narodzin.

Tata i księżniczka

Mężczyźnie nierzadko trudno zbliżyć się do niemowlęcia, czułe słowa brzmią dziwnie, nowe gesty peszą. Ale kiedy niemowlę zamienia się w małą księżniczkę, ojcu bardzo łatwo stać się jej najwierniejszym poddanym.

"Znajomi twierdzą, że oszalałem, a ja wcale nie zaprzeczam: zakochałem się w Oliwce od pierwszego wejrzenia! Rozczula mnie każdy wydany przez nią dźwięk, każdy grymas, a nawet beknięcie. Jest taka słodziutka, a jednocześnie tak bezbronna. Nie ma chyba rzeczy, której bym dla niej nie zrobił." - zwierza się Mirek, grafik komputerowy.

Zdarza się, że mężczyzna koniecznie chce widzieć w córce osobę delikatną i kruchą, bo takiej kobiety nie dostrzega w partnerce czy żonie. To charakterystyczne zjawisko dla naszych czasów: kobieta dominuje w związku, lepiej zarabia, często też jest lepiej wykształcona, w końcu zatraca cechy do tej pory kojarzone z kobiecością. I tak pożądane przez mężczyzn.

Co się dzieje, gdy córka zostaje zalana ojcowskimi uczuciami? Kiedy tatuś jest na każde skinienie, wielbi ją bezwarunkowo i spełnia wszystkie zachcianki?

Marysia od czwartego roku życia była księżniczką, niedawno zadała sobie sprawę, że jest nią do tej pory. "Tata bardzo się starał, żebym się w życiu za bardzo nie namęczyła. Chciał mnie chronić do tego stopnia, że gdyby tylko mógł, napisałby za mnie maturę. A ja, odkąd zaczęłam interesować się facetami, wymagam od nich bezwzględnego podporządkowania. Mój najdłuższy związek trwał pół roku, jeszcze nikt nie mógł dłużej znieść moich kaprysów. Oprócz taty."

Psychologowie są zgodni: nadmiar miłości ze strony ojca buduje w świadomości dziewczynki obraz mężczyzny jako istoty uległej, słabej, przesadnie pokornej. Taka kobieta w przyszłości będzie wiązać się z kopiami swego ojca, jednocześnie pragnąc silnego mężczyzny.

Silnego, czyli jakiego? Marysia oczywiście tego nie wie, ale silny mężczyzna i mądry ojciec to taki, który potrafi wyznaczyć granice, jest zdecydowany i odpowiedzialny, nie wpada w szał na widok narzeczonego córki, bo wcześniej nauczył ją szacunku do samej siebie i pokazał, jak należy traktować kochaną osobę. Ona to wie, a on jej ufa.

Tata niedostępny

Z drugiej strony wciąż powszechny jest typ ojca zamkniętego, niedostępnego i nieokazującego uczuć. Dystans wynosi z domu i przenosi na relacje w swojej rodzinie. Do swoich obowiązków zalicza wykarmienie i dopilnowanie córki, czułości się wstydzi albo w ogóle nie uznaje.

A jego dorosła córka? Rozpaczliwie tęskni za bliskością, ale nie wie, na czym ona właściwie polega, bo nigdy jej nie doświadczyła. Często więc wikła się w przypadkowe związki z mężczyznami, którzy okażą jej jakiekolwiek, choćby najmniejsze zainteresowanie.

Agata (21 lat) jest matką dwojga dzieci, pierwsze urodziła w wieku 16 lat. "Jako pierwsza z moich koleżanek zainteresowałam się seksem i zawsze wybierałam starszych partnerów. Tak bardzo pragnęłam czułości, a zbliżenia fizyczne to była jedyna forma okazywania akceptacji, jaką znałam."

Jak znaczący wpływ na kobiece postrzeganie siebie mają ojcowie, pokazują historie dziewczynek z niepełnych rodzin. To często dramatyczne przeżycia, Daria (28 lat) wspomina: "Tata zostawił mnie i mamę, kiedy miałam sześć lat. Obwiniałam się o to, byłam pewna, że to przez moje złe zachowanie, moją niedoskonałość. Od tamtej pory już zawsze podświadomie czułam, że muszę zasłużyć na miłość. Że muszę się bardzo starać, bo inaczej każdy mnie zostawi. Znosiłam więc upokorzenia ze strony mężczyzn, moje poczucie własnej wartości było mniej niż zerowe. Sama była moja babcia, mama, teraz ja."

Księżniczka dojrzewa

Przełomowym momentem w życiu każdego ojca jest dojrzewanie jego córki i rozbudzanie się jej zainteresowania innymi mężczyznami. "Mam dwie śliczne córeczki: 3 i 7 lat, i od dawna mówię im, że już szykuję dwa porządne kije, żeby odganiać absztyfikantów." - Markowi (30 lat) na forum internetowym dla ojców wtórują inni zdeterminowani tatusiowie: "Nie ma wystarczająco dobrych absztyfikantów dla naszych córek. Żaden nie pokona zaklętej bariery domofonu. Będą łzy, to trudno, nasze sterane serca to przeżyją."

Dla ojca małej księżniczki pierwszy chłopak córki będzie wstrząsem i bardzo bolesnym przeżyciem, skłoni go do przemyśleń o przemijaniu. Ojciec oschły może mieć problemy z zaakceptowaniem jej rozwijającej się kobiecości, w skrajnym przypadku potraktuje zachowanie córki jak zdradę. "Mam szwagra, lubi grać w tenisa, córkę też nauczył, zapisał na lekcje, do klubu itd. Gdy miała 13 lat, zauważył, że sympatyzuje z rówieśnikiem, kolegą z tego klubu. No i mój szwagier chodził pod kort, chował się za drzewem i ukradkiem obserwował, co się dzieje. A potem, jak zaczęła zapraszać do domu kolegów, to wszyscy byli "do bani", krytykowani i wyśmiewani." - na forach aż roi się od podobnych historii chorobliwie zazdrosnych o córki ojców.

A ojciec mądry? Ten nie ma się czym martwić, bo już dawno zabrał córkę do kawiarni, kupował kwiaty bez okazji, szanował jej wybory. Pokazał, jak mają traktować ją chłopcy, teraz porozmawia z nią o antykoncepcji. I na wszelki wypadek całą jej randkę przeczeka przy telefonie.

Taki właśnie chce być Andrzej, tata 10-latki. "Jesteś piękna, ślicznie ci w tej sukience, zawsze możesz na mnie liczyć - staram się, by moja córka codziennie słyszała takie słowa. Ona dzięki temu nigdy nie zapomni, jaką jest wartościową kobietą i na jak wiele zasługuje. A ja będę spokojny."

Tematy: córka, ojciec

Komentarze