Moja mama bierze ślub – jak reagować na związki rodziców

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jesteś zszokowana, bo twoja stateczna, samotna dotąd mama właśnie powiadomiła cię o terminie swojego ślubu? Zanim wpadniesz w panikę, przeczytaj, jak powinnaś się zachować!

Akceptując prawo osoby starszej do własnego życia, okazujesz jej szacunek.
Akceptując prawo osoby starszej do własnego życia, okazujesz jej szacunek.

Kobieta - babcia

Nasze społeczeństwo przywykło do przypisywania kobietom ściśle określonych ról społecznych zależnych od wieku. Kobieta 50-cio, 60-cioletnia to w ogólnym odczuciu przede wszystkim babcia, spokojna starsza pani, której głównym zajęciem powinno być niańczenie wnuków. Wszelkie odstępstwa od tego schematu budzą zdziwienie i kontrowersje.

Po pierwsze, trudno nam przyjąć do wiadomości, że ta starsza pani może nie poświęcać całego wolnego czasu rodzinie, nie skupiać się na swoich dzieciach i nie oddawać się całkowicie opiece nad wnukami. Po drugie, własne życie uczuciowe wiąże się przecież z bogatym życiem intymnym oraz uprawianiem seksu, a to już zupełnie nie pasuje do typowego obrazu babci. Karolina (29 lat) zrozumiała, że wiek nie może odbierać kobiecie prawa do miłości i przyjemności. "Cała rodzina była zażenowana, gdy moja 61-letnia mama przedstawiła nam swojego równie wiekowego narzeczonego, wszyscy zastanawiali się, co oni razem mogą robić. Potem było mi głupio, że w pierwszej chwili sama też tak zareagowałam, że próbowałam ingerować w bardzo intymne sprawy mojej mamy."

Jak reagują dzieci

Dzieci zakochanych staruszków bardzo łatwo wchodzą w rolę… ich rodziców. Swoje zaskoczenie, sceptycyzm lub wręcz brak akceptacji tłumaczą troską o ich dobro, zapominając, że mają do czynienia z dorosłymi, świadomymi swoich decyzji ludźmi.

Kiedy wydaje ci się, że twojej mamie pomieszało się w głowie, zastanów się, czego od niej oczekujesz. Rezygnacji z własnego życia? Poświęcenia się dzieciom i wnukom? Przedkładania potrzeb innych nad swoje? Tak właśnie starsza osoba może zrozumieć niechętne uwagi wygłaszane na temat jej związku. "Kiedy moja mama zaczęła chodzić na randki, wyjeżdżać na wakacje, przestała być na każde nasze zawołanie. Buntowałam się, że nie chce zająć się dziećmi i dać nam odetchnąć, a przecież ona ma takie samo prawo do własnego życia i odpoczynku. Dotarło to do mnie dopiero po miesiącu milczenia z jej strony. Okazało się, że bardzo zraniło ją moje zachowanie" - opowiada Alicja, matka dwójki małych dzieci.

Troska i szacunek

Przyjrzyj się swojej zakochanej mamie. Co daje jej nowa miłość? Czy zmieniła fryzurę, częściej się uśmiecha, ma nowe pasje? Jest szczęśliwa? Akceptując prawo osoby starszej do własnego życia, okazujesz jej szacunek. Złośliwe komentarze, jeśli nie są uzasadnione, wynikają raczej z egoizmu ("Kto teraz zaopiekuje się dziećmi?") i obawy przed zmianami.

Tylko ostudzenie emocji pozwoli na spokojną rozmowę i pomoże wam się porozumieć. To ważne - znając plany swojej mamy, jej odczucia i myśli, będziesz mogła lepiej się o nią zatroszczyć.

Nowy partner

Warto poznać nowego partnera naszego rodzica. Kto wie, może dla ciebie również stanie się on kimś ważnym i drogim? Spotkanie powinna poprzedzić rzeczowa rozmowa i przygotowanie się obu stron. Omów z mamą wszystkie drażliwe kwestie, powiedz, co cię niepokoi, postaraj się nastawić pozytywnie. Dobre chęci i stworzenie miłej, przyjaznej atmosfery podczas pierwszej wizyty to pewna droga do sukcesu.

Czas na ślub

O ile randki twojej mamy mogły wzbudzać w tobie zaledwie irytację, o tyle ślub jest o wiele poważniejszą sprawą i rodzi nowe problemy. Zdarza się, że dzieci boją się o losy należnego im spadku, oskarżają nowego partnera rodzica o próbę przejęcia majątku, z kolei rodzic odnosi wrażenie, że dzieciom zależy wyłącznie na pieniądzach, a nie na jego szczęściu.

W takiej sytuacji łatwo powiedzieć o kilka słów za dużo. Przemyśl więc dobrze i najlepiej omów z mamą swoje obawy, pamiętając, że ostateczna decyzja w sprawach własnych finansów i tak należy do niej. Może należy jej się od ciebie kredyt zaufania?

Kiedy odradzać związek

Istnieją jednak sytuacje, kiedy masz prawo wtrącić się w prywatne sprawy swojego rodzica wchodzącego w nowy związek. Dzieje się tak, gdy posiadasz sprawdzone, niepokojące informacje o partnerze mamy: np. o jego alkoholizmie, uzależnieniu od hazardu albo o nieuczciwości. Wtedy twoim obowiązkiem jest ostrzeżenie bliskiej osoby, możesz przedstawić jej swój punkt widzenia, doradzić, ale prawo do decyzji pozostaw, jak zawsze, jej samej.

Tematy: matka

Komentarze