Kiedy babcia jest nianią

Ocena: 4.95/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoja mama spędza z wnukiem całe dnie. Teściowa gotuje, odbiera z przedszkola, chodzi na plac zabaw… Myślisz, że nie uda się uniknąć konfliktów? Niekoniecznie. Oto plan działania, który pomoże wam się dogadać.

Umów się z mamą lub teściową, że będziecie o wszystkich problemach rozmawiać od razu i szczerze. / fot. shutterstock
Umów się z mamą lub teściową, że będziecie o wszystkich problemach rozmawiać od razu i szczerze. / fot. shutterstock

Kiedy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym decydujesz się na powrót do pracy, musisz wybrać osobę, która pomoże ci w opiece nad dzieckiem. Bardzo często tą osobą staje się mama lub teściowa.

O powierzeniu babci roli opiekunki decyduje np. wspólne mieszkanie, trudna sytuacja finansowa, która nie pozwala na zatrudnienie profesjonalnej niani, albo po prostu zaufanie, jakim rodzice darzą bliską im osobę.

Cokolwiek było tym powodem w waszym przypadku, zróbcie wszystko, by uniknąć niepotrzebnych konfliktów.

Plusy babcinej opieki

 • Babcia nie jest obcą osobą - możesz jej ufać bez obaw, czy przypadkiem nie ogląda kolejnego odcinka telenoweli, zamiast zajmować się dzieckiem.
 • Babcia kocha wnuka - nie musisz się martwić, czy będzie traktować go z troską, okazywać uczucia i szczere zainteresowanie.
 • Babcia ma doświadczenie - nie potrzebujesz referencji, żeby być pewną, czy potrafi przewinąć malucha i przygotować mu posiłek.
 • Babcia wie, co to znaczy być mamą - zrozumie niepokoje i troski rodzica o dziecko, nawet jeśli wydają jej się one niepotrzebne i przesadzone.
 • Czas spędzany wspólnie z wnukiem to dla babci sama przyjemność - sama chętnie opowie mu bajkę, a jeśli siły jej na to pozwolą - pobawi się w Indian.

Jakie problemy mogą się pojawić?

Mimo tak wielu niezaprzeczalnych korzyści sytuacja, w której matka jednego z rodziców opiekuje się ich dzieckiem, może również generować nieporozumienia i spięcia.

Najczęstszą przyczyną są różnice w poglądach na wychowanie dziecka. Babcie zwykle częściej przymykają oko na zachowania, których rodzice nie akceptują. Mniej wymagają, rzadziej egzekwują obowiązki, tłumacząc: "on jest jeszcze taki malutki, przyjdzie czas, to się nauczy". Trudno im utrzymać konsekwencję w postępowaniu, co może burzyć wypracowany przez rodziców system zasad i obowiązków. Babcię łatwiej namówić na późniejszą porę pójścia spać, dodatkowego batonika albo nadprogramowy czas spędzony przed komputerem. Babcia ze zrozumieniem przyjmie niechęć dziecka do sprzątania i nie wyzna rodzicom, że codziennie zjada za wnusia znienawidzoną kaszkę.

Babcie bywają nadopiekuńcze - trudno je przekonać, że trzy warstwy ubrań plus puchowa kurtka chronią przed zachorowaniem podczas mroźnej zimy, ale kiedy dzień jest ciepły i słoneczny, mogą prowadzić do zaziębień z powodu przegrzania. Nie zawsze potrafią tez pogodzić się z faktem, że dodatkowe kilogramy dziecka nie świadczą o właściwym odżywianiu, bo przecież "on tak dobrze wygląda, nie jak te chudziny u sąsiadów".

Babcia może próbować "przemycać" swoje metody wychowawcze mimo wyraźnych sprzeciwów rodziców. Albo forsować to, czego nie udało jej się osiągnąć z własnymi dziećmi. Opieka nad wnukami to dla niej wszakże "druga szansa".

Babcia może zapomnieć, że czasem nadgorliwa pomoc jest jedynie uszczęśliwianiem na siłę. A zwrócenie uwagi własnej mamie lub teściowej bywa dużo trudniejsze niż upomnienie opłacanej opiekunki.

W spornych sytuacjach babcia może używać trudnego do podważenia argumentu - w końcu wychowała swoje dzieci, jest osobą starszą i doświadczoną, a więc racja jest po jej stronie.

Poważnym kłopotem może być też skłonność babci do poprawiania: stylu życia rodziców, sposobu prowadzenia przez nich domu i wychowywania dziecka.

Jak się dogadać?

Nie wiesz, jak wyjaśnić babci, która opiekuje się twoim maluchem, czego od niej oczekujesz? Chcesz, aby respektowała twoje zasady wychowawcze, ale jednocześnie nie chcesz urazić jej uczuć ani popsuć waszych stosunków? Oto kilka ważnych zasad, które pomogą wam się porozumieć:

 • O swoich wątpliwościach i obawach powiedz wcześniej, zanim pojawią się trudności.
 • Powiedz wprost, jakiej pomocy oczekujesz, a za co wy - jako rodzice - będziecie odpowiadać sami.
 • Umów się z mamą lub teściową, że o wszystkich problemach będziecie rozmawiać szczerze i od razu, gdy tylko się pojawią. W ten sposób unikniecie niedomówień.
 • Ustal harmonogram dnia - jeśli babcia będzie dokładnie wiedziała, czego od niej oczekujesz, będzie czuła się bezpieczniej.
 • Jeśli nie masz pewności, czy obie tak samo rozumiecie twoje wskazówki, zamiast mówić: "nie ubieraj jej zbyt ciepło", pokaż babci, w co dokładnie powinna ubrać wnuczkę przed wyjściem z domu.
 • W żadnym wypadku nie dyktuj warunków i nie wydawaj poleceń - babcia nie jest twoim niewolnikiem, ale oddaje ci przysługę. Spokojnie wytłumacz, co jest dla ciebie najważniejsze, np. podawanie posiłków o ustalonej porze albo pilnowanie, jak długi czas dziecko spędza przed telewizorem. Pozwól babci na własną inicjatywę w innych sprawach, które są dla ciebie mniej istotne.
 • Podaj kilka przykładów trudnych sytuacji - zapytaj, co babcia by wtedy zrobiła. Jeśli jej odpowiedź nie jest zgodna z twoimi zasadami, wyjaśnij, że oczekujesz innej reakcji, i podpowiedz jakiej.
 • Jeśli mama lub teściowa nie rozumie twoich metod wychowawczych - wyjaśnij jej, dlaczego takie postępowanie uważasz za słuszne. Powołuj się na dobro dziecka. Obie chcecie przecież tego samego.
 • Jeśli nie podoba ci się sposób postępowania babci, trzymaj wspólny front z ojcem dziecka (zwłaszcza jeśli babcia to twoja teściowa) - razem będzie wam łatwiej przekonać mamę, żeby przestrzegała ustalonych przez was zasad.
 • Nawet jeśli nie zgadzasz się z babcią, nigdy nie podważaj jej autorytetu przy dziecku, mówiąc np.: "nie przejmuj się tym, co mówi babcia, ona ma już swoje lata".
 • Zamiast się kłócić, wysłuchaj babci i jej argumentów - czasami może mieć przecież rację.
 • Chwal babcię za pomoc i zaangażowanie - opieka nad dzieckiem nie jest jej obowiązkiem. Będzie jej miło, kiedy docenisz to, co robi dla waszej rodziny.
 • Pozwól babci trochę rozpieszczać dziecko - w końcu od tego są babcie! Wcześniej ustal jedynie granice tego rozpieszczania.

Niedawno urodziłaś dziecko? Sprawdź, jak zmienią się twoje relacje z mamą.

Tematy: babcia, opiekunka do dziecka, dzień Babci

Komentarze