Jak pokonać kryzys

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Elastyczność to warunek przetrwania w najtrudniejszych sytuacjach życiowych. Na szczęście, można się jej nauczyć.

Postaw sobie swoje własne, indywidualne cele życiowe, do których będziesz zdecydowanie dążyć.
Postaw sobie swoje własne, indywidualne cele życiowe, do których będziesz zdecydowanie dążyć.

W życiu, jak to w życiu, codziennie natrafiamy na nowe wyzwania, trudne sytuacje, z których duża część wydarza się po raz pierwszy. To, jak uda się przebrnąć przez trudności, rozwiązać zagadki i rozwikłać konflikty zależy w dużej mierze od tego, jak szybko umiemy dostosować się do nowej sytuacji, skorzystać z wcześniejszych doświadczeń, odszukać w swojej głowie lub w otoczeniu niezbędne umiejętności i informacje. Jeśli będziemy działać schematycznie, idąc za czyjąś radą, sztywnymi zaleceniami z poradnika czy też pokieruje nami lęk przed konfrontacją z potencjalnymi trudnościami, nasze postępowanie będzie mało adekwatne do sytuacji, a przez to mało skuteczne. Aby wybrnąć, musimy być elastyczni.

Pozytywnie zafiksowana

Elastyczność to umiejętność adaptowania się w obliczu przeciwności, sztuka "odbijania się" od kolejnych trudności życiowych. Jest przeciwieństwem długotrwałego fiksowania się na nieprzyjemnych sytuacjach, niepowodzeniach, urazach. Wszyscy znamy osoby, które latami przeżywają kryzysy z zamierzchłej przeszłości, jakby coś przeszkadzało im wstać, otrzepać się i iść dalej. Ten, kto umie być elastyczny, cierpi, jednak potrafi pokonać swoje cierpienie. Upada, przeżywa rozpacz, smutek lub inne trudne emocje, w końcu jednak pokonuje przeszkodę. Znów jest otwarty, spokojny, czuje się bezpieczny.

To co sprzyja elastycznemu rozwiązywaniu problemów, to życzliwe, przyjazne otoczenie. Kochająca rodzina, grono przyjaciół i znajomych tworzą klimat, w którym łatwiej o dystans do lęków czy innych trudnych emocji.

Pokonaj kryzys

Elastyczności można się nauczyć. W jej skład wchodzą bowiem zachowania, przekonania i działania, które można po prostu rozwijać. Podstawowym warunkiem jest jednak świadomość i akceptacja faktu, że zmiany, trudności i kryzysy są nieodłącznym elementem naszego życia, nie uda się ich uniknąć. Równie ważna jest umiejętność radzenia sobie z silnymi uczuciami i impulsami, zdolności komunikacyjne, sztuka tworzenia realistycznych planów, pozytywny obraz siebie. Na co dzień warto pamiętać o kilku konkretnych zasadach:

Pielęgnuj związki z innymi ludźmi. Ważne są przede wszystkim te relacje oparte na wzajemnym zaufaniu,  bliskie, stabilne, długotrwałe. Ale nie tylko. Każdy z nas pełni rozmaite role społeczne - jest sąsiadem, pracownikiem, pracodawcą, pacjentem, uczniem - relacje budowane w każdym z tych obszarów naszej aktywności mają duże znaczenie dla ogólnego samopoczucia.

Łap dystans do życiowych kryzysów. Na różnego rodzaju kryzysy życiowe, zarówno swoje jak i cudze, staraj się nie patrzeć jakby były nierozwiązywalne. Ich przebieg w dużej części zależy od naszej interpretacji wydarzeń i dalszego postępowania. Każdy kolejny kryzys przynosi drobne, subtelne sposoby i umiejętności, które pomagają czuć się lepiej w trudnych momentach.

Stawiaj sobie cele. Postaw sobie swoje własne, indywidualne cele życiowe, codziennie myśl o tym, co możesz zrobić, by przybliżyć się do ich realizacji.

Aktywnie bierz się za kłopoty. Działaj. Smutek i stagnacja przytłaczają. Podejmuj decyzje, przyj do przodu energicznie i zdecydowanie.

Troszcz się o siebie. Kiedy pojawiają się trudności, pomyśl z miłością o sobie. Głęboka i prawdziwa miłość do samego siebie to najlepszy punkt wyjścia do wszelkiego działania. Staraj się doceniać własne sukcesy, poznawaj swoje zdolności, chwal siebie. Większość  z nas na przestrzeni swego życia rozwija się intensywnie. Niektórym udaje się dokonać z własnym losem rzeczy prawdziwie niezwykłych - biorąc pod uwagę punkt wyjścia, z którego startowali i trudności, z jakimi przyszło im się borykać po drodze. Może ty także jesteś taką osobą? Jeśli tak - możesz być z siebie dumna, możesz codziennie się chwalić.

Tematy: emocje, kryzys

Komentarze