Jak odpocząć na wakacjach z dzieckiem?

Ocena: 3.49/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

14 pomysłów na prawdziwy rodzinny wypoczynek. Rady dla rodziców niemowlaków i kilkulatków.

Jeśli wyjeżdżasz z niemowlakiem, pilnuj jego planu dnia. Fot. Shutterstock
Jeśli wyjeżdżasz z niemowlakiem, pilnuj jego planu dnia.

Wydaje ci się, że małe dziecko skutecznie uniemożliwia prawdziwy odpoczynek? Niekoniecznie. Przeczytaj nasze podpowiedzi, a wrócisz z wakacji zrelaksowana i wypoczęta.

 1. Jeśli pracujesz zawodowo, weź jeden dzień urlopu więcej i przeznacz go na spokojne pakowanie i przygotowania do podróży. Dzięki temu nie zaczniesz wakacji wykończona i nie będziesz przez całą podróż zastanawiać się, czy na pewno wszystko wzięliście.

  Sprawdź, jak przygotować się do podróży z niemowlakiem.
 2. Nie bierz ze sobą firmowej komórki, ani tym bardziej laptopa. Nawet "na wszelki wypadek" czy "tylko, żeby sprawdzić, czy wszystko z projektem w porządku". Nawet najlepsza wiadomość z pracy zakłóci ci wypoczynek. Jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz potem potrzebować kilku godzin, żeby "przypomnieć sobie, że jesteś na wakacjach".
 3. Jeśli wyjeżdżasz z niemowlakiem, pilnuj na wakacjach jego planu dnia. Nawet jeśli masz już szczerze dość rutyny. Malec pozbawiony swoich rytuałów, może być bardziej marudny i mniej skłonny do współpracy. Oczywiście są dzieci, które bardzo łatwo dostosowują się do nowych sytuacji. Jeśli jednak obawiasz się, że twoje do tej grupy nie należy, nie funduj mu na wakacjach rewolucji, bo przekonasz się jak bardzo zbuntowany potrafi być niemowlak.
 4. Jeśli jesteś mamą kilkulatka, rozważ wakacje ze znajomymi, którzy mają potomstwo w tym samym wieku. Jest duża szansa, że dzieciaki przynajmniej przez jakiś czas zajmą się sobą. Możecie też umówić się ze znajomymi, że będziecie trochę wyręczać się w opiece nad dziećmi.
  Sprawdź, małe miejsca na duże przygody.
 5. Wyjazd w większej ekipie nie oznacza, że musicie wszystko robić razem. Nawet jeśli wyjeżdża grupa czterech dorosłych zaprzyjaźnionych ze sobą osób, to i tak zwykle pojawiają się problemy: jeden chce iść do parku, a drugi na plażę, jeden chce wyjść na wycieczkę o świecie, drugi lubi długo spać... Jeśli dołożymy do tego kilkoro dzieci z ich własnymi przyzwyczajeniami i potrzebami, to awantura gotowa. Dlatego lepiej tak zorganizować wyjazd, by spędzić trochę czasu osobno i trochę czasu razem.
 6. Planując wakacje z kilkulatkiem nie wybierajcie opcji, która skaże was na opiekowanie się dzieckiem przez cały czas, czy bycie jego jedynymi partnerami do zabawy. Warto np. wybrać ośrodek, w którym prowadzone są zajęcia dla dzieci, albo chociaż pensjonat przyjazny rodzinom. Tam dziecko będzie mogło spotkać rówieśników, pobawić się na placu zabaw czy zagrać w piłkarzyki. Jeśli nie wybieracie się do ciepłych krajów, zastanówcie się, czym zajmiecie dziecko w czasie deszczu. Na przykład jadąc nad Bałtyk warto rozważyć pobyt w hotelu z basenem, zabrać ze sobą gry planszowe, a nawet odtwarzacz CD i audiobooki.
  Sprawdź, jakie gry rodzinne polecamy.
 7. Podczas dwutygodniowego urlopu nie da się wychować kilkulatka. Z pewnością będzie wiele sytuacji, kiedy zauważycie, że np. inne dzieci robią coś lepiej np. posługują się sztućcami albo umieją więcej np. samodzielnie się ubrać. Rzeczy, które na co dzień nam umykają, bo jesteśmy zapracowani i zajęci innymi sprawami, na wakacjach stają się bardzo widoczne. Najlepsze co możecie zrobić, to postanowić "zajmiemy się tym po powrocie". Nie róbcie rewolucji. Nie szkolcie dziecka, nie zmieniajcie się nagle w konsekwentnych rodziców. Dziecko będzie się buntować, a wy wrócicie wykończeni.
 8. Jeśli czujecie się bardzo zmęczeni codziennymi obowiązkami, nie planujcie, że na wakacjach będziecie sami przygotowywać posiłki. Jedzenie w restauracji oczywiście oznacza większe koszty, ale lepiej pojechać na krócej i naprawdę wypocząć, niż na dłużej i spędzić połowę urlopu w kuchni.
 9. Jeśli jedziecie samochodem, nie żałujcie miejsca na bagaże. Lepiej wziąć dla dziecka nawet dwa komplety ubranek na każdy dzień, wanienkę i pełną kosmetyczkę leków, niż potem prać, męczyć się przy kąpieli czy wieczorem szukać czynnej apteki. Naprawdę nie musicie startować w konkursie na najmniejszą walizkę.
 10. Nie nastawiaj się, że spędzisz "cudowne, niezapomniane wakacje". Zbyt wysokie oczekiwania często powodują napięcie i rodzą frustracje jeśli rzeczywistość odbiega planu. A zawsze trochę odbiega. Zwłaszcza jeśli wybieracie się w podróż z małym dzieckiem.
 11. Wakacje nie są po to, żeby nadrabiać zaległości, ani realizować cele, na które zawsze brakowało ci czasu. Nie planuj więc, że przeczytasz na plaży wszystkie ambitne książki, które zalegają na twoim nocnym stoliku, zaczniesz biegać czy jeździć rowerem po górach. Najbardziej rozsądny wakacyjny cel to: dobrze wypocząć.
  Czytaj też: Dzień pełen atrakcji - 8 pomysłów na wycieczki
 12. Pamiętaj, że podczas wakacji zarówno ty, jak i twój partner macie takie samo prawo do wypoczynku. Pomysł, że jedno z was będzie w czasie urlopu całymi dniami realizować swoją pasję np. pływać na desce windsurfingowej, a drugie będzie w tym czasie opiekować się dzieckiem, nie jest najlepszy. Argument "niech przynajmniej jedno z nas naprawdę odpocznie" jest nietrafiony. Wspólne wakacje spędza się wspólnie. Zwłaszcza jeśli ma się dzieci. Oczywiście możecie się umówić, że partner trochę popływa na desce, a ty potem pójdziesz na masaż, ale nie spędzajcie całego czasu osobno.
 13. Brudne dzieci to szczęśliwe dzieci, więc nie przejmuj się, że twój niemowlak drugi dzień paraduje w body ze śladami z marchewki, a kilkulatek w spodniach zielonych od trawy.

 14. Wakacje nie są od naprawiania. Jeśli między tobą a twoim partnerem nie układa się ostatnio najlepiej, nie nastawiaj się, że na wakacjach wasz związek rozkwitnie. To mało realne, nawet w przypadku pary, która wyjeżdża bez dziecka. Z dzieckiem to zadanie staje się jeszcze trudniejsze. To, co możecie zrobić najlepszego, to starać się miło spędzić czas i unikać wszelkich poważnych rozmów o związku. Właśnie takie bycie ze sobą, bez wielkich oczekiwań, pretensji i uwag może was zbliżyć do siebie.

Czytaj też: To nam się marzy na wakacje

 

Tematy: wakacje, relaks, wakacje z dzieckiem, wakacje z niemowlakiem

Komentarze