Fat shaming – co to jest? Dlaczego osoby z nadwagą są wyśmiewane?

Nadwaga i otyłość to z pewnością poważny problem zdrowotny XXI wieku. Nie ma wątpliwości, że nadmierna masa ciała ma negatywny wpływ na stan zdrowia i nie jest wyłącznie kwestią natury estetycznej. Jednak tzw. fat shaming, który wpędza osoby otyłe w poczucie winy i kompleksy, nie jest skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Jak można walczyć z fat shamingiem?

Czym jest fat shaming?

Fat shaming to zawstydzanie osób z nadwagą i otyłością przez otoczenie. Nazwa tego zjawiska pochodzi od angielskich słów „fat” – gruby oraz „shame” – wstyd.

Zawstydzanie może przybierać różne formy. Dużą rolę odgrywa tu internet, gdzie każdy może być anonimowy. Daje to niemal nieograniczone pole do popisu i poczucie bezkarności. Fat shaming często przybiera formę złośliwych komentarzy zamieszczanych w mediach społecznościowych czy na forach internetowych.

Do rozpowszechnienia zjawiska przyczyniają się nie tylko anonimowe osoby z internetu. Mniej lub bardziej świadomie biorą w nim udział również znane osoby. Społeczne przyzwolenie na tego typu zachowania pozwala im na publiczne wyśmiewanie osób z nadwagą i otyłością. Wielu z nich zasłania się troską o dobro drugiej osoby. Eksperci z dziedziny psychologii biją jednak na alarm, że nie jest to najlepszy sposób profilaktyki i leczenia otyłości. Skutki takiego zawstydzania są bardzo negatywne, a ich leczenie może trwać latami.

Jakie konsekwencje niesie za sobą fat shaming i jak z nim walczyć?

Jakie konsekwencje niesie za sobą zjawisko fat shamingu? Negatywne komentarze kierowane w stronę osoby otyłej mogą wiązać się z pogorszeniem jakości życia oraz przewlekłym stresem. Przyczyniają się również do obniżenia samooceny, która i tak jest często niższa u osób z nadwagą i otyłością.

Niezwykle niebezpieczną konsekwencją fat shamingu jest także zwiększone ryzyko rozwoju zaburzeń odżywiania.

W jaki sposób radzić sobie z fat shaming?

Nie jesteśmy w stanie całkowicie odciąć się od internetu czy telewizji. Możemy jednak wypracować skuteczne sposoby na walkę z fat shaming. Oto kilka cennych wskazówek:

  • ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych – być może na początku będzie to trudne do zrobienia, ale z czasem okaże się, że wcale nie trzeba być ciągle online. W mediach społecznościowych łatwo o widok szczupłych modelek, zdjęć idealnych sylwetek po przeróbkach i negatywnych komentarzy. Dlatego ograniczanie czasu, jaki spędzasz na ich przeglądaniu, może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie;
  • rzadziej oceniaj swoje ciało – niejednokrotnie zdarza nam się wdawać w rozmowy na temat własnych kompleksów. Przez jakiś czas mogą nam one przynieść ulgę, ale okazuje się, że tak naprawdę wywierają negatywny wpływ na samopoczucie. Sprawiają, że zaczynamy wyszukiwać niedoskonałości tam, gdzie ich wcześniej nie widzieliśmy i obraz ciała staje się zaburzony;
  • nie wchodź w dyskusję, zwróć uwagę na sposób komunikacji – nie bój się zwrócić uwagę osobie, która w obraźliwy sposób komentuje ciało kogoś innego. Nie wchodź w dyskusję i postaraj się dać dobry przykład (np. poprzez mówienie o ludziach przez pryzmat ich osobowości).

Motywowanie do zmiany bez negatywnych konsekwencji

Nadwaga i otyłość to nie tylko kwestia wyglądu, ale i zdrowia. Nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko:

  • insulinooporności i cukrzycy typu II,
  • chorób sercowo-naczyniowych (w tym miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, zawału serca),
  • zaburzeń gospodarki lipidowej,
  • nowotworów,
  • dny moczanowej,
  • kamicy żółciowej,
  • depresji.

Przeczytaj też o szukaniu miłości przez Internet

Dlatego działania mające na celu zapobieganie i leczenie nadwagi oraz otyłości są potrzebne. Jednak zdrowy styl życia powinien być promowany w sposób, który nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji. Zawsze należy mieć na uwadze dobro osób, które zmagają się z nadmiernymi kilogramami.

W takim razie, jak powinno się do tego podejść? Istotną rolę odgrywa pomoc specjalisty, który może pomóc zarówno w kwestiach żywieniowych, jak i w zmotywowaniu do działania. Lepsze efekty w zakresie odchudzania uzyskuje się u osób, które są pod stałą opieką dietetyka. Regularne konsultacje dietetyczne (np. co tydzień), podczas których oceniane są efekty pracy, dają motywację do działania.

Dużą efektywnością charakteryzuje się tzw. metoda małych kroków. Pozwala ona na długotrwałe wykształcenie zdrowych nawyków żywieniowych. Ponadto realizowanie pewnych celów krok po kroku jest źródłem satysfakcji i motywacji do działania. Jak wygląda tego typu metoda w praktyce? Na początku można wyznaczyć sobie za zadanie, np. zrezygnowanie z dwóch łyżeczek cukru do kawy i zastąpienie ich jedną. Docelowo całkowicie rezygnujemy z dosładzania, ale najpierw zaczynamy od małego kroku. Ważne jest, aby określić w czasie jego realizację (np. przez 2 tygodnie dodajemy 1 łyżeczkę cukru, a po upływie tego czasu całkowicie rezygnujemy z dosładzania). Jest to tylko przykład, a konkretne cele należy dostosować do tego, z czym mamy największy problem.

Motywowanie do zmiany, które odbywa się w atmosferze wzajemnego wsparcia i zrozumienia, to jedyna właściwa droga do osiągnięcia celu. Negatywne komentarze i stała krytyka przynoszą odwrotny efekt (może dojść np. do zajadania stresu), a także wiążą się z negatywnymi konsekwencjami, które mogą ciągnąć się latami.

Bibliografia

 
  1. Bearman S.K., Presnell K., Martinez E., Stice E. The skinny on body dissatisfaction: A longitudinal study of adolescent girls and boys. Journal of Youth and Adolescence. 2006; 35(2): 217–229.
  2. Inchley J. i in., Growing up unequal: Gender and socioeconomic differences in young people’s health and well-being. Health Behavior in School-Aged Children Study: International Report from the 2013/2014 Survey. t. 7. København, Europejskie Biuro Regionalne WHO, 2016.
  3. Stice E., Rohde P., Shaw H. The Body Project: A Dissonance-Based Eating Disorder Prevention Intervention. Nowy Jork: Oxford University Press, 2012.
  4. Wąsowski M, Walicka M, Suchowierska E. Otyłość - definicja, epidemiologia, patogeneza. Postępy Nauk Medycznych 4/2013, s. 301-306.
Opublikowano: ; aktualizacja: 05.12.2023

Oceń:
3.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zazdrość w związku – jak walczyć z chorobliwą zazdrością o partnera?

 

Stosunek przerywany – co to jest?

 

Prezerwatywy dla kobiet – jak działają, cena, opinie, wady i zalety

 

Obkurczanie pochwy laserem

 

Związek ze starszym mężczyzną – przyczyny, wady i zalety

 

Antykoncepcja awaryjna – kiedy można wziąć tabletkę „dzień po”?

 

Adopcja dzieci przez pary jednopłciowe – wady i zalety

 

Co robić, gdy rodzice nie akceptują mojego partnera?