Kiedy mężczyzna ma depresję… poporodową

Ocena: 3.97/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie, to nie pomyłka. Na tę chorobę cierpi co dziesiąty ojciec niemowlaka.

Mężczyźni, którzy cierpią na depresję poporodową często próbują udawać, że wszystko jest w porządku. Fot. Shutterstock.com
Mężczyźni, którzy cierpią na depresję poporodową często próbują udawać, że wszystko jest w porządku.

Depresja poporodowa u mężczyzn? Masz wątpliwości, że to rzeczywiście możliwe? Nam też na początku wydawało się to dość naciągane. A jednak wyniki badań i opinie lekarzy potwierdzają, że ojcowie też mogą cierpieć na poważne obniżenie nastroju z powodu narodzin dziecka. Oni też mogą mieć problem z dostosowaniem się do nowych warunków. W końcu narodziny dziecka to ogromna zmiana także dla mężczyzny, a każda duża zmiana, nawet na lepsze, jest w jakimś stopniu trudna. Tak więc wielu świeżo upieczonych ojców (także tych, którzy z niecierpliwością wyczekiwali narodzin dziecka) ma trochę obniżony nastrój, coś jak przeżywany przez matki baby blues. W większości przypadków dość szybko mija, ale niestety czasami przekształca się w pełnoobjawową depresję.

Czytaj też: Rozpoznaj depresję poporodową

Kim są ci mężczyźni?

Prof. Jan Nicholson z Parenting Research Centre w Melbourne przeprowadził badania z których wynika, że w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka 9,7 proc. ojców cierpi na depresję poporodową. Podobne liczby podają m.in. naukowcy z Eastern Virginia Medical School w Norfolk, którzy zebrali dane z 43 różnych prac badawczych, w których razem wzięło udział 28 tysięcy mężczyzn i kobiet - wyniki ich analizy mówią o 10,4 proc. ojców cierpiących na zaburzenia depresyjne w ciągu pierwszego roku po narodzinach dziecka.

Kto jest najbardziej zagrożony? Mężczyźni przed trzydziestym rokiem życia mają o 40 proc. częściej baby blues niż starsi mężczyźni. Do grupy ryzyka zalicza się także tych, którzy w przeszłości miewali huśtawki nastrojów, a także partnerów kobiet cierpiących na depresję poporodową - w ich przypadku ryzyko zachorowania jest większe o 50%. Naukowcy zauważyli także, że w Stanach Zjednoczonych odsetek występowania męskiej odmiany depresji poporodowej był znacznie większy niż w innych krajach (14% w USA i 8% w pozostałych krajach). Najgorszy jest czas między 3 a 6 miesiącem życia dziecka - w tym okresie ojcowie najczęściej obserwują u siebie spadek nastroju.

Przyczyny depresji poporodowej u młodych ojców

Dlaczego mężczyzna może być przybity, kiedy urodzi mu się dziecko? Obecnie możemy mówić jedynie o teoriach naukowców.

  1. Często winą obarcza się zmiany hormonalne u mężczyzn. Tak, tak, wahania hormonów dotyczą świeżo upieczonych rodziców obu płci. U większości mężczyzn tuż po narodzinach dziecka dochodzi do spadku poziomu testosteronu i co za tym idzie, poziomu agresji. Wygląda na to, że w ten sposób natura chciała ułatwić ojcu stworzenie więzi z noworodkiem. Podejrzewa się, że właśnie ten spadek testosteronu może być odpowiedzialny za obniżenie nastroju i pojawienie się stanów depresyjnych.
  2. Główny nacisk kładzie się jednak na przyczyny psychologiczne.
  • Wiele kobiet przez całą ciążę stopniowo przestawia na tryb "bycia matką". Dla mężczyzny ciąża jest zwykle bardziej abstrakcyjna, więc kiedy nagle pojawia się dziecko, młody ojciec może odczuć zmianę dość gwałtownie. Nagle znajduje się w całkiem nowej sytuacji, z którą musi sobie szybko poradzić. Często w krótkim okresie zmienia się jego tryb życia, relacje z partnerką, a nawet obraz samego siebie.
  • Odpowiedzialność i poczucie, że powinien stanowić główne źródło wsparcia dla partnerki może go przygniatać.
  • Poza tym pojawiają się dodatkowe obowiązki, ograniczenia i większe wydatki - a to wszystko rodzi zmęczenie i stres.
  • Nastrój pogarszać może także zazdrość o uwagę partnerki, która teraz skupiona jest głównie na niemowlęciu. Mężczyzna może czuć się wyrzucony poza nawias.
  • Wielu mężczyzn, którym rodzi się pierwsze dziecko zaczyna analizować relację z własnym ojcem, co dodatkowo może przygnębiać.

Sygnały ostrzegawcze

Oto 9 objawów, które świadczą o tym, że mężczyzna może cierpieć na depresję poporodową.

1. Jest podenerwowany i wybuchowy

2. Unika zajmowania się dzieckiem i nerwowo reaguje na jego płacz

3. Zaczyna pić alkohol, wraca do palenia, które rzucił lata temu

4. Zdarza mu się płakać, albo wybuchać złością w sytuacjach, które wcześniej nie wyprowadzały go z równowagi

5. Jest przygnębiony, smutny

6. Martwi się, męczą go trudne do sprecyzowanie lęki ("Martwię się, ale nie wiem dokładnie czym").

7. Śpi i je dużo więcej lub mniej niż wcześniej (i powodem bynajmniej nie jest to, że nie ma czasu czy możliwości tylko np. nie może zasnąć albo wciąż jest głodny

8. Przesiaduje w pracy po godzinach i w weekendy

9. Traci ochotę na seks

Czytaj dalej na następnej stronie: Kiedy mężczyzna ma depresję… poporodową

Tematy: depresja, depresja poporodowa, depresja u mężczyzny

Komentarze