Co ci mówi ból brzucha?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy zdarza się, że w natłoku wydarzeń, wrażeń, emocji boli cię żołądek? Ten ból to ewidentny dowód na to, że ciało i dusza człowieka są ze sobą połączone, a umiejętne odczytywanie sygnałów z ciała to sposób na uniknięcie wielu dolegliwości somatycznych.

Tłumione emocje mogą wywoływać realne choroby.
Tłumione emocje mogą wywoływać realne choroby.

Jak to się dzieje, że ludzie tak rzadko mają kontakt z własnym ciałem, tak rzadko wiedzą, co się w nimi dzieje i małą uwagą zwracają na to, by nie przeciążać organizmu i dbać o jego potrzeby?

Pokaż emocje

Frustracja jest nieunikniona, jeśli niezaspokojone są podstawowe pragnienia i potrzeby, często jeszcze te z okresu dzieciństwa. Tlą się wtedy, nieustannie rozniecają gdzieś w środku. Jeśli jest ich bardzo dużo, człowiek musi coś z nimi zrobić. Jeśli nie dysponuje większymi umiejętnościami rozładowywania napięć, nie potrafi odpoczywać, wypiera niechciane emocje w podświadomość, odcina się od nich, kontroluje. Odcina się od swego ciała, bo jest w nim mnóstwo pragnień, tęsknot, z którymi trudno żyć na co dzień.

W ukrywaniu emocji pomagają takie mechanizmy psychiczne, jak racjonalizacja, rozszczepienie czy wyparcie. Na poziomie ciała napinamy mięśnie lub odwrotnie, któremuś z organów odbieramy energię. Konsekwencją zbyt dużego napięcia mięśni są zmiany w krążeniu krwi. Tam, gdzie brakuje energii, spięcia, pojawia się demobilizacja. I jedno, i drugie ma dalsze konsekwencje dla zdrowia, zwłaszcza jeśli utrzymuje się latami.

Co ci mówi żołądek

Co oznacza niespodziewany, nie związany z żadną choroba ból żołądka? Być może ten niezwykle wrażliwy organ chce nam powiedzieć: "Zatrzymaj się, przestań mnie poganiać. Jestem przeciążony, chce to wszystko strawić. Za dużo we mnie pakujesz" i nie chodzi wcale o to, że za dużo zjedliśmy.

Tłumione emocje i konflikty, za którymi nie nadążamy lub z jakiś powodów nie chcemy rozwiązywać, kumulują się pod postacią bólu i zagnieżdżają np. w żołądku. Długotrwałe kumulowanie napięć powoduje poważniejsze choroby. To tak zwane choroby psychosomatyczne. Jest ich wiele, istnieją nawet teorie, które mówią, że większość schorzeń dotykających ludzi ma swoje początki w psychice.

Niezbicie udowodniono, że emocje mają wpływ na wystąpienie i trwanie astmy, alergii, wrzodów żołądka, nadciśnienia, zapalenia stawów, nadczynności tarczycy, niepłodności, goścca, atopowego zapalenia skóry, nowotworów. Szczególnie niebezpieczne są silne emocje tłumione, nieuświadamiane, niewyrażone. Choroba pojawia się wówczas jako objaw skrywanego głęboko napięcia. Na przykład zablokowana złość i nienawiść znajdują ujście we wrzodach. Według niektórych optymistycznych koncepcji psychologicznych nieświadomość dąży do wystąpienia choroby. W tym rozumieniu chorobę powinno się traktować jako bodziec popychający człowieka do kolejnego etapu rozwoju.

Tematy: emocje

Komentarze