Bulimia - wilczy głód

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że problemy z jedzeniem i zbyt wysoką wagą mają swoje źródło w głowie. Istnieją różne powody, dla których ludzie jedzą, i nie zawsze wynika to z potrzeby zaspokojenia głodu. Jedną z chorób związanych z zaburzeniami odżywiania jest bulimia nervosa.

Bulimia może mieć swoje przyczyny w zaburzeniach osobowości.
Bulimia może mieć swoje przyczyny w zaburzeniach osobowości.

Wiele osób próbuje różnych metod odchudzania - czasem się im udaje, często niestety następuje efekt jo-jo i powrót do starej wagi. Trudno jest zmienić stare nawyki żywieniowe.

Jedzenie lekiem na stres?

Czasem ludzie "zajadają" stres i trudne emocje, z którymi nie potrafią sobie poradzić, czasem jest to kwestia niskiego poczucia własnej wartości, ciężkich przeżyć z przeszłości, braku akceptacji siebie, poczucia bezpieczeństwa, czy braku asertywności i odpowiedniej motywacji.

Bulimia dotyczy najczęściej młodych kobiet, wcale niekoniecznie pulchnych czy wręcz grubych, które niestety właśnie tak siebie postrzegają. Nie lubią siebie i swojego ciała. Nie podobają się sobie, mają dużo do zarzucenia sobie i mnóstwo zastrzeżeń do swojego wyglądu zewnętrznego. Przykładają nadmierną wagę do spraw jedzenia, własnej sylwetki, do tego, ile ważą.

Walczą każdego dnia z potrzebami swojego organizmu. Bardzo boją się przytyć, więc problem jedzenia spędza im sen z powiek. Uważają na to, co jedzą, odmawiają sobie pewnych rzeczy... aż do momentu napadu łaknienia. Podczas takiego napadu osoby dotknięte bulimią potrafią pochłonąć ogromne porcje jedzenia, mogą zjeść wtedy naprawdę wszystko. Nie potrafią zapanować nad potrzebą nadmiernego jedzenia, nie kontrolują impulsów, ilości wrzucanego w siebie pokarmu. Jedzą wtedy szybciej niż normalnie, często w samotności. Nie potrafią ocenić, kiedy zaspokoją głód i jedzą aż do uczucia dyskomfortu z powodu przejedzenia.

"Jak przychodził napad, nie mogłam się zatrzymać. Potrafiłam zmieszać dwa hamburgery z lodami, słoikiem śledzi w occie, zagryźć ogórkiem, batonem Mars i popić to wszystko mlekiem. Co tam znalazłam w lodówce" - wspomina podczas terapii Małgorzata.

Po takim ataku obżarstwa osoba chora na bulimię odczuwa wstyd, poczucie winy oraz wstręt do samej siebie.

Złość w samotności

Aby nie przytyć i złagodzić uczucie wstydu i wstrętu do siebie, bulimiczka wywołuje wymioty za pomocą środków przeczyszczających lub innych specyfików farmakologicznych. To przynosi ulgę po epizodzie obżarstwa.

W następstwie napadu i ze strachu przed utyciem osoba chora na bulimię może intensywnie uprawiać sport, bo dzięki wyczerpującym ćwiczeniom nie dochodzi do przyrostu masy ciała.

Ponieważ obżeranie się i przeczyszczanie następuje w samotności, osoby bliskie długo mogą nie dowiedzieć się o chorobie. Epizody obżarstwa zdarzają się raz lub nawet kilka razy w tygodniu. Jest to swoista manifestacja uczuć osoby dotkniętej bulimią. Chorzy nie potrafią inaczej wyrazić i ukierunkować swoich uczuć, takich jak na przykład złość, nuda, gniew czy lęk. Nie potrafią w inny sposób rozładować napięcia psychicznego.

Bulimia może mieć swoje przyczyny w zaburzeniach osobowości, deficytach poznawczych i emocjonalnych, perfekcjonizmie oraz niskiej samoocenie.

Jeśli rozpoznajesz w sobie takie objawy, jak:

  • nawracające napady objadania się kilka lub więcej razy w tygodniu
  • utratę kontroli nad jedzeniem i trudności z przerwaniem objadania się podczas napadu
  • obsesyjne myślenie o jedzeniu, swojej wadze i sylwetce
  • wywoływanie wymiotów, aby zapobiec przyrostowi wagi
  • obsesyjne gimnastykowanie się, aby nie przytyć
  • zażywanie środków przeczyszczających w celu wywołania wymiotów i utrzymania stałej wagi...

… to najprawdopodobniej jesteś ofiarą tej choroby.

Problemy medyczne wynikające z tej choroby to możliwość uszkodzenia mięśnia sercowego i zwiększone ryzyko wystąpienia zawału, zaognienie przełyku, uszkodzenie szkliwa zębów i dziąseł poprzez częste wymioty, zmiana cykli menstruacyjnych, zaburzenia popędu seksualnego, uszkodzenie nerek, anemia, stany niepokoju, stres, a nawet depresja.

Jak powinna przebiegać dieta odchudzająca? Jakich diet unikać? Mówi dietetyk, Ewa Ceborska:

Tematy: bulimia

Komentarze