Dyspaurenia – ból w czasie stosunku

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ból w czasie stosunku (dyspareunia) jest powszechną przypadłością, z którą zmaga się wiele kobiet. Problem ten bardzo często uniemożliwia osiągniecie satysfakcji seksualnej, a tym samym odbiera przyjemność ze zbliżenia. Ból podczas stosunku - czym jest i jakie są jego przyczyny?

Ból w czasie stosunku - czym jest?

Dyspareunia to powtarzający się w czasie stosunku ból w obrębie narządów płciowych i miednicy. Ból i dyskomfort może pojawić się już na etapie gry wstępnej, jak i po zakończeniu zbliżenia. Z dolegliwością tą zmagają się kobiety w każdym wieku i na różnych etapach życiowych – zarówno te dopiero rozpoczynające współżycie, karmiące piersią, czy po menopauzie. Ból podczas stosunku, który znacząco obniża jakość życia seksualnego, bardzo często wiąże się również z problemami psychicznymi.

Ból w czasie stosunku – przyczyny

Osoby doświadczające nieprzyjemnego bólu podczas zbliżenia seksualnego zastanawiają się, czym może być on spowodowany? Oto najczęstsze możliwe przyczyny:

Suchość pochwy

Za dokuczliwy ból podczas stosunku może odpowiadać suchość pochwy, z którą zmagają się kobiety niezależnie od wieku. Zaburzenia hormonalne są jedną z częstszych przyczyn wspomnianej dolegliwości. Ponadto suchość pochwy może być spowodowana menopauzą, przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych lub antybiotyków, zmęczeniem, środkami chemicznymi stosowanymi do prania bielizny, a także brakiem lub niedostateczną grą wstępną. Problem ten można łatwo rozwiązać, a najlepszym sposobem jest zastosowanie lubrykantów, czyli nawilżających żeli intymnych dostępnych w aptece. Za najbezpieczniejsze dla zdrowia zostały uznane produkty składem i pH najbardziej zbliżone do naturalnej wydzieliny kobiecej pochwy, czyli te na bazie wody. Lubrykanty te nie podrażniają, nie uczulają i można je stosować razem z prezerwatywami, w przeciwieństwie do żeli na bazie oleju, które mogą doprowadzić do uszkodzenia prezerwatyw.

Infekcje pochwy

Infekcje pochwy są kolejną, jedną z częstszych przyczyn, bólu pojawiającego się w czasie stosunku. Niektóre sygnały wysyłane przez organizm mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji. Drożdżyca pochwy daje wyraźne objawy – gęste, serowate upławy, świąd i  pieczenie. Z kolei w przypadku rzęsistkownicy pojawia się nieprzyjemny zapach, pieniste, żółte upławy, a także ból podczas oddawania moczu. Chlamydiozie towarzyszą bóle brzucha, gęste upławy, a także krwawienia międzymiesiączkowe. Bagatelizowanie objawów świadczących o rozwijającej się infekcji może doprowadzić do powstania nadżerki, a ponadto infekcja może przenieść się na drogi moczowe i skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.  Dlatego też w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących sygnałów należy udać się na konsultację ginekologiczną. Odpowiednia higiena, stosowanie środków do higieny intymnej, ograniczenie spożywania cukru, czy noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny niejednokrotnie może zapobiec chorobie.

Wulwodynia

To ból miejsc intymnych, który nasila się w trakcie stosunku płciowego. Najczęściej zmagają się z nim młode kobiety dopiero rozpoczynające współżycie. Przyczyny bólu są  trudne do określenia i nie są dokładnie znane. Jednak na pewno możemy wykluczyć infekcje bakteryjne czy grzybiczne, a pod uwagę należy wziąć uszkodzenia nerwów i nadwrażliwość skóry.  

Endometrioza

Endometrioza zwana także cichym zabójcą płodności, bardzo często powoduje ból podczas stosunku płciowego. To choroba przewlekła charakteryzująca się obecnością endometrium, czyli tkanki wyściełającej jamę macicy, poza macicą. U większości kobiet endometrioza rozwija się bezobjawowo lub też pojawiają się mało charakterystyczne sygnały np. ze strony układu pokarmowego, dolegliwości bólowe nie tylko w okresie menstruacyjnym, czy też właśnie ból w czasie stosunku. Jak leczyć endometriozę? Wszystko uzależnione jest od stopnia jej zaawansowania i zmian w jajnikach i jajowodach. Najczęściej wykonywana jest laparoskopia, podczas której lekarz nie tylko określa stopień rozwoju choroby, ale także usuwa jej ogniska i powstałe torbiele.

Pochwica

Pochwica będąca dysfunkcją seksualną, bardzo często uniemożliwia współżycie seksualne. To zaburzenie o podłożu psychicznym, które powoduje, że mięśnie otaczające wejście do pochwy kurczą się niezwykle mocno, co uniemożliwia mężczyźnie wprowadzenie członka do pochwy, a tym samym wywołuje ból podczas stosunku płciowego. Pochwica występuje zazwyczaj u kobiet, które w przeszłości zostały zgwałcone lub były molestowane.

Ciąża pozamaciczna

O ciąży pozamacicznej inaczej ciąży ektopowej mówimy wówczas, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu. Charakterystycznym objawem jest ostry ból w podbrzuszu, który może nasilać się podczas stosunku. Symptomy świadczące o nieprawidłowej implantacji pojawiają się po ukończeniu 5-6 tygodnia ciąży.

Stres

Stres, przemęczenie i prowadzenie niezdrowego trybu życia niekorzystnie wpływają na stopień nawilżenia pochwy. Zbyt małe podniecenie skutkuje bólem podczas stosunku. Jak temu zaradzić? Kluczowa jest zmiana codziennych nawyków, zniwelowanie stresu, znalezienie chwili czasu dla siebie. Wszystko to sprawi, że kobieta zacznie czerpać większą przyjemność ze zbliżenia seksualnego co sprawi, że ból podczas stosunku zniknie.

Zakażenie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego, czyli obecność drobnoustrojów w drogach moczowych, jest kolejną przyczyną bólu podczas stosunku. Do typowych objawów zaliczymy pieczenie podczas oddawania moczu, kłujący ból w cewce moczowej, czy ból w trakcie zbliżenia.

Uczulenie

Uczulenie i alergia są kolejnymi przyczynami bólu pojawiającego się w czasie stosunku. Pieczenie, swędzenie narządów płciowych, a także suchość pochwy mogą być spowodowane stosowaniem zapachowych, uczulających wkładek higienicznych jak i reakcją na niewłaściwy proszek do prania bielizny. Ponadto niektóre kobiety uczulone są na lateks, z którego wykonane są prezerwatywy.

Ból w czasie stosunku – leczenie

Bólu pojawiającego się podczas stosunku nie można ukrywać przed partnerem, a współżycia nie powinno kontynuować się na siłę, mimo wszystko. Niektóre przyczyny bólu wymagają pomocy psychologa. Szczera rozmowa, przeanalizowanie traumatycznych przeżyć z przeszłości bardzo często okazują się pomocne, jednak czasami oczekiwany rezultat może przynieść dopiero psychoterapia. Kobieta, która zaobserwowała u siebie niepokojące sygnały np. nieprawidłowe upławy, ból podczas oddawania moczu, krwawienie z dróg rodnych, czy suchość pochwy powinna zgłosić się do lekarza ginekologa. W tym przypadku niezbędne będą szczegółowe badania i rozpoczęcie leczenia.

 

 

Komentarze