Relaks w 20 minut

Ocena: 4.72/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Technika Jacobsona, czyli koło ratunkowe dla zestresowanej mamy

Dzięki technice Jacobsona będziesz w stanie zrelaksować się w kilkanaście minut. Fot. Shutterstock
Dzięki technice Jacobsona będziesz w stanie zrelaksować się w kilkanaście minut.

Młode mamy są często dość zestresowane. Nie tylko dlatego, że muszą poradzić sobie w nowej trudnej roli, ale też dlatego, że nie mają już tyle czasu, co wcześniej, by oddać się ulubionym odprężającym aktywnościom - pójść na basen, do kosmetyczki, teatru czy spędzić niedzielne popołudnie na czytaniu książek. Dlatego dobrym wyjściem jest nauka relaksacji. Jedną z metod, które pomagają osiągnąć głębokie odprężenie jest znana od kilkudziesięciu lat technika opracowana przez amerykańskiego lekarza Edmunda Jacobsona. Chodzi w niej o dochodzenie do stanu relaksu przez świadome napinanie i rozluźnianie poszczególnych mięśni. Z pewnością zauważyłaś, że kiedy jesteś zdenerwowana cała się napinasz. Na szczęście to działa także w drugą stronę - jeśli uda ci się rozluźnić mięśnie, uda ci się także zrelaksować. Na początku żeby się w pełni rozluźnić będziesz potrzebować mniej więcej 20 minut.

  1. Połóż się w spokojnym cichym miejscu, w pozycji, w której ci będzie najwygodniej.

  2. Zamknij oczy i zacznij spokojnie oddychać. Rób głębokie wdechy nosem, powietrze wciągaj głęboko, wydychaj je powoli ustami licząc do 10. Wystarczy kilka takich wdechów i wydechów zanim zaczniesz napinać i rozluźniać mięśnie. Potem do końca ćwiczenia staraj się utrzymać to spokojne tempo oddychania i mieć zamknięte oczy.

  3. Napnij mięśnie prawej nogi poniżej kolana i pozostań w tym stanie przez kilka sekund. Potem rozluźnij. To ważne, by koncentrować się na tym, jak różne odczucia wiążą się z napięciem i rozluźnieniem mięśni. Zrób to samo z lewą nogą. Potem przez chwilę myśl o tym, że twoje łydki i stopy są ciepłe i lekkie.

  4. Zrób z udami dokładnie to samo, co zrobiłaś z podudziami (spięcie, rozluźnienie, myśl o cieple i lekkości), potem potraktuj w ten sam sposób dłonie i przedramiona, następnie kolejno ramiona, klatkę piersiową, plecy i barki. Na koniec zrób to samo z mięśniami twarzy i szyi.

Jeśli będziesz wykonywać to ćwiczenie często, wkrótce będziesz potrafiła naprawdę szybko się zrelaksować. Co więcej twoje ogólne samopoczucie, a nawet stan zdrowia też mają szanse bardzo się poprawić. 

Czytaj też: 12 rzeczy, które możesz zrobić, by poczuć się lepiej

Tematy: relaks, relaksacja

Komentarze