W tym roku dotrzymasz postanowień

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W sylwestrową noc obiecujemy sobie więcej oszczędności na koncie, podszlifowanie języka obcego i zrzucenia nadliczbowych kilogramów. Bez skutku. Tym razem będzie inaczej. Oto 9 zasad, dzięki którym osiągniesz cel.

Nagradzaj się za każdy sukces, który przybliża cię do celu. / fot. shutterstock
Nagradzaj się za każdy sukces, który przybliża cię do celu. / fot. shutterstock

Przyjmijmy, że chcesz schudnąć. Na tym przykładzie krok po kroku pokażemy, jak osiągniesz ten cel. Poniższe zasady są jednak na tyle uniwersalne, że po lekkiej modyfikacji możesz dopasować je do każdego innego postanowienia noworocznego.

Czytaj też: 31 ważnych postanowień noworocznych

1. Określ konkretnie, co chcesz osiągnąć.

Chcesz nosić ubrania o numer lub kilka numerów mniejsze? Wystarczy, że zaczniesz mieścić się w ubrania sprzed wakacji, a może zależy ci na tym, by mieć figurę sprzed kilku lat? Liczą się liczby. Najlepiej określ liczbę kilogramów, jaką chcesz zrzucić, albo ustal, ile chcesz ważyć pod koniec przyszłego roku. Rozmiary mogą się bowiem różnić, a poza tym dość łatwo można wcisnąć się w dżinsy i mieć wylewające się zza paska boczki - ale czy to oznaczałoby dotrzymanie postanowienia? A więc konkretnie - teraz ważysz 70 kg, a chciałabyś ważyć 62, czyli musisz zrzucić 8 kilogramów. Wszystko jasne.

Czytaj też: Jak zacząć ćwiczyć... i nie zrezygnować po tygodniu.

2. Bądź przekonana, że naprawdę ci na tym zależy.

To chwilowy kaprys, bo ostatnio widziałaś się z odchudzoną przyjaciółką, która tak pięknie wygląda w legginsach? A może wydaje ci się, że w ten sposób uszczęśliwisz partnera (może nawet to on ci to odchudzanie zasugerował)? Stop! To jest TWÓJ cel, to TOBIE ma na nim zależeć. Znasz powiedzenie: "Kto chce, szuka sposobu, kto nie chce - szuka powodu"? No właśnie. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości, czy chcesz zrzucić zbędne kilogramy dla samej siebie, nie podejmuj się tego wyzwania, bo nie będziesz miała silnej motywacji, by mu podołać.

Czytaj też: 6 zasad, które pomogą ci łatwo osiągnąć cel

3. Uwierz, że ci się uda.

Powinnaś być przekonana, że osiągniesz cel. Już nie takie rzeczy w życiu robiłaś i masz na swoim koncie sporo sukcesów, prawda? Wiesz, że masz silną wolę, po przecież ograniczyłaś picie kawy, gdy zaszłaś w ciążę, umiałaś odstawić ulubione przysmaki, gdy dowiedziałaś się, że karmiony piersią malec ma alergię. Teraz robisz to tylko dla siebie. Masz dużo kilogramów do zrzucenia? Spokojnie, przypomnij sobie, jak niedawno wyglądała Jennifer Lopez i jaką ma sylwetkę po odchudzaniu. Albo zejdź z gwiazdozbioru (celebryci przeważnie zawsze wyglądają pięknie) na ziemię i poczytaj fora - ludzie tracą nawet po 30 kg. Najważniejsze, byś podeszła do sprawy realnie. Im więcej kilogramów masz do zrzucenia, tym dłuższy czas daj sobie na realizację celu i tym więcej działań zaplanuj (np. pomoc dietetyka, inwestycja w trening fizyczny itp.).

Czytaj też: Jak myśleć pozytywnie?

4. Postaw tylko na ten cel.

Wiesz, czego chcesz, wiesz, że ci się to uda, więc ruszaj do pracy. Ale skup się wyłącznie na tym i nie wymyślaj kolejnych noworocznych postanowień. Jeśli chcesz schudnąć, nie planuj również kursu jazdy samochodem, swój wolny czas zarezerwuj na te czynności, które pomogą ci szybciej osiągnąć cel, np. zajęcia w klubie fitness. Pragnąc "wszystkiego", można dostać "nic" - przecież wiesz, że doprowadzenie każdego zadania do satysfakcjonującego cię finału wymaga twojego pełnego zaangażowania.

5. Określ termin.

Nikt nie wymaga od ciebie, że po miesiącu będziesz miała figurę modelki. Co więcej, nikt nie powiedział, że masz to zrobić w ciągu najbliższych miesięcy. Jeśli masz sporą nadwagę, a przy tym niezbyt silną wolę, możesz założyć sobie, że dopiero za kilkanaście miesięcy osiągniesz wymarzoną wagę. Dobrze jest to skonsultować z dietetykiem, który realnie oceni twoje szanse na zrealizowanie planów. Pamiętaj, że najłatwiej zrzuca się pierwsze kilogramy, więc na początek możesz założyć, że do walentynek będziesz chudsza o 4 kg, a na Dzień kobiet o kolejne 2. Określ konkretny termin rozpoczęcia odchudzania oraz konkretne daty kolejnych etapów swoich działań. W przeciwnym razie weźmiesz się za realizowanie celu albo za późno, albo za wolno będziesz go wypełniała. A jeśli z jakiegoś nieprzewidzianego powodu coś zakłóci ten harmonogram, przesuń termin, ale też określ konkretną datę.

6. Skorzystaj z metody małych kroczków.

Zrzucenie kilku kilogramów to duże przedsięwzięcie - należy dokładnie je zaplanować i rozpisać. Przemyśl, jak stopniowo możesz dojść do finału, czyli np. zrzucenia 8 kg. Twój plan działania może wyglądać następująco:

  • znaleźć dobrego dietetyka - popytaj koleżanki na diecie, zajrzyj do internetu na fora dla odchudzających się kobiet; możesz również skorzystać z dietetyka refundowanego przez NFZ;
  • pójść do specjalisty i wykupić zalecone przez niego produkty (bądź przygotowana na wydatki);
  • przygotowywać wyłącznie dietetyczne potrawy (musisz mieć na to czas, nawet kosztem innych czynności, np. relaksu przy książce);
  • zapisać się na basen, do klubu fitness, więcej spacerować z dzieckiem niż jeździć z nim autem (może drogę do przedszkola zaczniesz pokonywać pieszo?).

Wypróbuj trening HICT - trwa tylko 7 minut

7. Zacznij działać ze wsparciem.

Teorię wprowadź w praktykę. Do akcji odchudzania warto zaangażować partnera: łatwiej będzie ci rezygnować z dotychczasowych posiłków, jeśli i on będzie miał na talerzu dietetyczne produkty. Ustalcie, które godziny w tygodniu zarezerwujesz na swoje treningi, niech on przejmie na ten czas twoje obowiązki.

8. Nagradzaj się za każdy sukces, który przybliża cię do celu.

Udało ci się zrzucić pierwsze 2 kg? Zrób sobie przyjemność - ale zamiast kubełka lodów proponujemy nowe kolczyki. Ważysz mniej o kolejne 2 kg? Tym razem może wizyta u fryzjera, bo nowa fryzura podkreśli smuklejszą twarz. Nagroda nie musi być wielka czy kosztowna. Kiedy przyzwyczaisz się do tego, że po dotrzymaniu obietnicy, czeka cię coś przyjemnego, łatwiej będzie ci powtórzyć ten sukces. To skuteczna motywacja!

A w chwili załamania...

... pozytywnie się zdopinguj. Obejrzyj stare zdjęcia, na których byłaś kilka kilogramów lżejsza. Wyjmij ubrania, które są na ciebie za duże, bo udało ci się już nieco schudnąć - świetnie robi np. dzień w zbyt obszernych dżinsach, w których poczujesz się taaaka szczupła.

Czytaj też: 12 rzeczy, które możesz zrobić, by poczuć się lepiej

Tematy: odchudzanie, postanowienia noworoczne

Komentarze