8 rad na udane święta

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chciałabyś wyprawić niezapomniane święta, stworzyć magiczną atmosferę i jednocześnie – nie stresować się? W nawale obowiązków uniknięcie nerwowych sytuacji jest prawie nierealne, ale… można spróbować. Oto sposoby na ułatwienie sobie świątecznych przygotowań.

W ferworze świątecznych przygotowań nie zapomnij o chwili odpoczynku.
W ferworze świątecznych przygotowań nie zapomnij o chwili odpoczynku.

1. Nie staraj się być idealna

Jeśli niedawno zostałaś mamą albo masz w domu starszego już urwisa, sprostanie wszystkim bez wyjątku obowiązkom będzie bardzo trudne, dlatego - odpuść sobie, nie musisz być najlepsza we wszystkich przedświątecznych pracach (pieczeniu ciasteczek, dekorowaniu mieszkania, dopieszczaniu wigilijnych potraw…). Nic się nie stanie, jeśli w tym roku nie wyślesz kartek świątecznych do wszystkich członków rodziny albo poczęstujesz gości kupionym makowcem. Wybierz sobie te zadania, na których najbardziej ci zależy i w które będzie mogła zaangażować także dzieci, np. wycinanie choinkowych ozdób czy pieczenie ulubionego ciasta. Skorzystacie na tym wszyscy.

Czytaj też: Jak przeżyć święta i nie zwariować


2. Zapomnij o wyszukanych prezentach

Chcesz sprawić swojemu dziecku wyjątkową niespodziankę i radość? Pamiętaj, że dzieci wcale nie marzą o drogich prezentach, bardziej fascynuje je samo otrzymywanie upominków. Może kupisz sanki, żeby razem na nich pojeździć i cieszyć się wspólną zabawą? Twoja pociecha na pewno będzie zachwycona takim pomysłem.

Czytaj też: 7 pomysłów na prezent dla dziecka


3. Kupuj online

Zakupy przez internet znacznie ułatwią ci przedświąteczne przygotowania, a przede wszystkim - zaoszczędzą czas. Co więcej, wiele sklepów internetowych oferuje popularne produkty po obniżonych cenach - warto to sprawdzić.

 

4. Unikaj rodzinnych kłótni

W święta zawsze próbujesz rozwiązać dawne konflikty, powyjaśniać nieporozumienia i naprawić wzajemne relacje z nielubianymi członkami rodziny? Wrzuć na luz. Lepiej będzie, jeśli skupisz się wyłącznie na tym, aby po prostu miło spędzić ten czas, cieszyć się magią świąt, smaczną kolacją i prezentami. A jeżeli poczujesz, że awantura wisi w powietrzu… Weź głęboki oddech, uspokój się i… pomyśl dwa razy, zanim powiesz o jedno słowo za dużo.

Czytaj też: Rodzinne święta z przymrużeniem oka


5. Poproś o pomoc w gotowaniu

Organizujesz świąteczny obiad albo kolację? Zapowiedz gościom, aby przynieśli własne wypieki: ciasta, ciasteczka, pierniki, ale także inne potrawy - może ktoś lepi wyśmienite pierogi, a kto inny jest specjalistą od ryby w galarecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz musiała samodzielnie przygotowywać całego menu, a goście spróbują różnorodnych smaków.

Czytaj też: Gotowanie z dzieckiem


6. Spraw radość dziecku

Wiesz, czym najbardziej ekscytują się dzieci podczas świąt Bożego Narodzenia? Pierwszą gwiazdką, wypatrywaniem Mikołaja, ozdabianiem choinki… Te najprostsze czynności wykonywane razem, całą rodziną, sprawią, że twoje dziecko zyska coś bardzo cennego - piękne, ciepłe wspomnienia. Upieczcie razem ciasteczka, wspólnie rozpakowujcie prezenty - to będą niezapomniane chwile.

Czytaj też: Książka pod choinkę


7. Stwórz własną tradycję

To może być wieczorny spacer, wspólne ubieranie choinki albo śpiewanie kolęd. Prosta, niewymagająca dużego nakładu pracy ani wysiłku tradycja zbliży do siebie całą rodzinę, pozwoli wam co roku cieszyć się spędzanym razem czasem i pielęgnować rodzinne rytuały.

Czytaj też: Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dziecka?


8. Zrób sobie przerwę

Tak, to może być trudne w tym szczególnym, świątecznym okresie, ale spróbuj tak zaplanować swój czas, aby chociaż przez chwilę odpocząć, poczytać książkę albo wziąć relaksującą kąpiel. Nie tylko ty na tym skorzystasz - dzieci świetnie wyczuwają emocje rodziców, jeśli ty będziesz zadowolona i uśmiechnięta, twoja pociecha również milej spędzi czas i… sprawi mniej kłopotów.

Czytaj też: Sposoby na świąteczną chandrę

Komentarze