Mama i tata rozstają się

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Rozstanie rodziców jest dla dziecka rewolucją, nie tylko emocjonalną. To także cała góra zupełnie nowych problemów natury praktycznej. Najprostsze codzienne sprawy trzeba poukładać na nowo. Jak w tym rozgardiaszu zadbać o dziecko?

Powiedzcie dziecku o rozstaniu, kiedy będziecie tego pewni. Dbajcie też o to, by dziecko nie było świadkiem kłótni
Powiedzcie dziecku o rozstaniu, kiedy będziecie tego pewni. Dbajcie też o to, by dziecko nie było świadkiem kłótni

Kiedy przekazać wiadomość o rozstaniu?

O tym, że się rozstajecie powiedzcie dziecku dopiero wtedy kiedy będziecie absolutnie pewni swojej decyzji. Musicie również określić kiedy nastąpią ewentualne zmiany np. ktoś się wyprowadzi lub przeprowadzi. O tym powinniście powiedzieć dziecku z własnej inicjatywy, nie czekając na jego pytania. Ważne by dziecko wiedziało, że wasza decyzja jest absolutnie ostateczna. Ta informacja nie powinna zawierać wyrażeń typu "zastanawiamy się" albo "być może". Jego reakcję najlepiej zaakceptować, bez względu na to, jaka by nie była. Nie wolno się Wam przy tym pokłócić.

 

O czym dziecko chce wiedzieć?

Najważniejsze w tej chwili jest to, gdzie dziecko i z kim będzie mieszkało, gdzie zamieszka drugi rodzic i jak często będą się widywać, czy będzie chodzić do tego samego przedszkola, mieć tę samą nianię, kolegów itd. Czyli - co właściwie się zmieni?

Jak pomóc dziecku, które przeżyło rozwód rodziców? Radzi psycholog:

 

Kontakty z ojcem lub mamą po rozstaniu rodziców

Załóżmy, że to ojciec się wyprowadza z mieszkania (w Polsce tylko 3% dzieci po rozwodzie rodziców zostaje przy ojcu). Jak ułożyć kontakty dziecko - tata, który mieszka gdzie indziej?


System, który opracujecie, powinien być dostosowany do potrzeb dziecka. Zależnie od tego czy jest ono przedszkolakiem, czy chodzi do szkoły, warunki umowy będą trochę inne. Idealnie, jeśli ojciec regularnie przejmuje opiekę nad dzieckiem co najmniej na kilka dni, całkowicie biorąc na siebie wszystkie obowiązki. Dziecko ma u niego swój pokój lub przynajmniej kąt, tata odprowadza je do szkoły, opiekuje się w chorobie, odrabia lekcje.


Kiepskim natomiast rozwiązaniem jest tzw. tata weekendowy, który zabiera dziecko tylko na sobotę i niedzielę. Okazuje się, że faszerowanie rozrywkami i lodami na dłuższą metę może być bardzo nudne, prawdziwa bliskość i kontakt tworzą się w trakcie najzwyklejszych czynności życiowych jak przygotowywanie posiłku, oglądanie filmu czy spacer z psem.

Bez względu na okoliczności trzeba pamiętać, że w spotkaniach ojca z dzieckiem chodzi o kontakt, bliskość, wspólne spędzanie czasu. Czasem rzeczywistość jest trudna, bywają długie okresy, że nie udaje się jej dopasować do naszych oczekiwań, komplikacje są jednak nieszkodliwe jeśli dziecko ma poczucie kontaktu z ojcem, czuje się przez niego kochane, akceptowane, czuje, że tata się o nie troszczy.

 

Konflikty i nieporozumienia

Nie ma co kryć faktu, że rodzice po rozwodzie często są ze sobą skłóceni, ich kontakty są pełne napięcia, spotkania kończą się nowymi konfliktami. Plan opieki nad dzieckiem trudno ustalić, trudno go przestrzegać. Rozwiązanie jest proste - ustalić zasady, trzymać się ich za wszelką cenę, nie widywać się za często, nie odwiedzać nawzajem w domu. Problemy omawiać na bieżąco, nie kłócić się przy dziecku. Zajmować się tylko tymi problemami, które są tu i teraz. Nie ma sensu martwić się o to jak będę wyglądały wakacje w przyszłym roku. Ważne jest postanowienie każdego z osobna, że opanuje niechęć i złość na tyle by móc w sposób odpowiedzialny i zgodny z potrzebami dziecka opiekować się nim i dbać o jego dobro.

Tematy: rozwód, rozwód a dziecko, rozstanie rodziców

Komentarze