Siła kobiecej intuicji

Ocena: 2.55/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Intuicja to zdolność dotarcia do bezpośredniej wiedzy bez udziału rozumu. Myślenie intuicyjne przebiega błyskawicznie i bez wysiłku. Pytanie tylko, na ile trafne mogą być intuicyjnie wyciągane wnioski i w jakim stopniu należy się nimi sugerować.

Traktuj intuicję jako ostatnią deskę ratunku.
Traktuj intuicję jako ostatnią deskę ratunku.

Ostatnie odkrycia naukowe udowodniły, że nasze procesy myślowe przebiegają niejako dwutorowo - świadomie i nieświadomie. I nie chodzi tu wcale o znaną wszystkim z psychoanalizy podświadomość, tylko o automatyczne przetwarzanie informacji przez ludzki mózg.

Ukryta inteligencja

Myślenie i pamięć funkcjonują na dwóch poziomach - świadomym i nieświadomym, czyli automatycznym. To oznacza, że wiemy dużo więcej niż nam się wydaje, a intuicja nie jest zjawiskiem magicznym. Z najnowszych teorii wynika, że istnieje w naszym mózgu równoległy system przetwarzania informacji, którego działania nie rejestrujemy, nie dostrzegamy. Część naszej inteligencji jest głęboko ukryta.

Z najnowszych badań wynika także, że ludzka pamięć nie jest tworem jednorodnym, istnieje coś takiego jak pamięć utajona. Dlatego osoby z pewnymi uszkodzeniami mózgu mogą nie mieć świadomości, że coś wiedzą, jednak poproszone o wykonanie zadania, wykonują je bezbłędnie, dziwiąc się, że gdzieś w ich głowie znalazły się niezbędne informacje. Mniej więcej tak właśnie funkcjonuje również nasza intuicja.

Mózg człowieka pracuje bezustannie, lecz tylko część tej pracy dociera do naszej świadomości, jeszcze mniejszą jej część możemy nazwać. Momentami jednak wnioski i spostrzeżenia z głębszych poziomów przetworzenia przedzierają się na powierzchnię świadomości - intuicyjnie wiemy, o co chodzi.

Taki model zarządzania myśleniem jest bardzo korzystny z uwagi na codzienną organizację życia. Gdybyśmy nad wszystkim musieli zastanawiać się świadomie - prawdopodobnie utknęlibyśmy przy porannym śniadaniu na dobre.

Męska intuicja

Co ciekawe - z badań naukowych wynika m.in., że dobra intuicja nie jest wcale domeną kobiet, jak się powszechnie sądzi. W niektórych zawodach, w których wykorzystywane jest myślenie intuicyjne, np. lekarza czy stratega, dominują nawet mężczyźni.

Kiedy należy słuchać intuicji? Odpowiedzi na to pytanie nie zna nikt. W obliczu braku naukowych analiz i dowodów najlepiej mimo wszystko traktować ją jako ostatnią deskę ratunku. Na co dzień zaś wnioskować świadomie, podejmując decyzje uzasadnione i przemyślane. W wolnych chwilach można przyglądać się i poznawać swoją intuicję. Dobrym ćwiczeniem jest weryfikacja tzw. pierwszego wrażenia wywieranego na nas przez nowo poznawane osoby.

 

Tematy: intuicja, inteligencja

Komentarze