(Trudny) powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Według obowiązujących przepisów urlop macierzyński trwa w Polsce około pół roku, zaś urlop wychowawczy - trzy lata. Urlop macierzyński jest pełnopłatny, wychowawczy nie. Czy warto skorzystać z urlopu wychowawczego?

Dobrym rozwiązaniem może okazać się praca zdalna lub praca na część etatu
Dobrym rozwiązaniem może okazać się praca zdalna lub praca na część etatu

Teoria i praktyka

Potrzeby dzieci nie zawsze zgadzają się z ustaleniami ustawodawców. W wieku sześciu miesięcy dziecko nadal powinno być karmione piersią, a mama jest dla niego absolutnym centrum wszechświata, gwarantem bezpieczeństwa. To taki moment, kiedy dziecko zaczyna wyraźnie rozpoznawać bliskie, znajome mu osoby i reagować na ich pojawienie się. To ciągle jeszcze czas, kiedy długa nieobecność mamy jest dla dziecka emocjonalnie bardzo trudna.

 

Najtrudniejszy ósmy miesiąc

Apogeum tego stanu dziecko przeżywa w ósmym miesiącu życia. Rozłąka z mamą w tym okresie to szczególnie trudne przeżycie, czemu małe dziecko daje wyraz zdecydowanym sprzeciwem i głośnym płaczem. W ósmym miesiącu dziecko zaczyna demonstrować także nieufność wobec osób dorosłych. To prawdopodobnie jeden z pierwszych przejawów myślenia abstrakcyjnego naszych pociech. Począwszy od 6.-7. miesiąca życia, dieta niemowlęcia uzupełniana jest pokarmami nie mlecznymi, dlatego nawet mamy karmiące piersią mogą pozwolić sobie na kilkugodzinne rozstanie z maluchem. Czy jednak rzeczywiście jest to dobry moment na powrót do pracy?

 

Kiedy młodej mamie grozi frustracja i jak bronić się przed przygnębieniem po porodzie? Radzi psycholog:

 

 

Czy urlop wychowawczy ma sens?

Z punktu widzenia dziecka na pewno tak. Dla niego zdecydowanie najlepszym pomysłem jest urlop wychowawczy. Pod jednym jednak wyjątkiem - kiedy mama rzeczywiście ma ochotę zostać w domu i zajmować się maluchem, a nie marzy o tym, aby choć na pół etatu wyrwać się domu, do ludzi, do pracy, do innych zadań. Dla dziecka dużo lepszą sytuacją jest rozstanie z mamą w pierwszej połowie dnia i bliski kontakt z nią, gdy wraca z pracy, niż cały dzień spędzony na kolanach sfrustrowanej, zmęczonej siedzeniem w domu kobiety.
Dlatego moment, w którym decydujemy się wrócić do pracy, to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli względy ekonomiczne nie rozstrzygają tego dylematu - warto zostać w domu tak długo, jak będzie to sprawiało autentyczną satysfakcję i przyjemność.

9 darmowych aplikacji na Androida, które ułatwią życie każdej mamie

Komentarze