6 zasad, które pomogą ci łatwo osiągnąć cel

Ocena: 4.37/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Koniec z drogą przez mękę. Poznaj prosty sposób na realizację postanowień noworocznych.

Realizowanie celów nie musi być drogą przez mękę. Fot. Shutterstock
Realizowanie celów nie musi być drogą przez mękę.

Pewnego dnia zmieniły diametralnie swoje życie. Obudziły się o poranku i zaczęły konsekwentnie, krok po kroku, realizować swój cel. Słyszałaś o takich osobach, prawda? My także. A znasz kogoś takiego osobiście? Z tym już pewnie jest gorzej. W rzeczywistości bowiem niewielu osobom udaje się dokonać rewolucji w życiu. Zwłaszcza 1 stycznia, czyli w dniu, w  którym większość z nas chce ją przeprowadzić.

Na szczęście istnieją łatwiejsze strategie realizacji celów, niż wywracanie wszystkiego do góry nogami i uparte trwanie w nowym porządku. Jest ich wiele, więc naprawdę można wybrać taką, która będzie dopasowana do naszej osobowości i sytuacji życiowej. W przypadku mam, szczególnie atrakcyjna wydaje nam się metoda bardzo powolnego (żeby nie powiedzieć "niemal niezauważalnego") wprowadzania zmian. Bo przecież która kobieta, mająca małe dzieci, może sobie pozwolić na to, by pewnego dnia stwierdzić "od jutra codziennie rano biegam przez pół godziny" i potem każdego dnia realizować ten pomysł? Bądźmy realistami! Jeśli więc należysz do osób, które do tej pory miały duże problemy z realizacją noworocznych postanowień, tradycyjnymi metodami typu "określ cel i podziel go na mniejsze…" (to dobre metody, ale nie dla wszystkich), skorzystaj z naszych rad.

Przygotowując je, trzymaliśmy się (ale niezbyt kurczowo) kaizen, czyli japońskiej filozofii dokonywania zmian metodą małych kroków i korzystaliśmy m.in. z książki Roberta Maurera "Filozofia kaizen" (Helion, Gliwice 2007).

31 ważnych postanowień noworocznych

1. Nie formułuj wielkich celów 

Tylko na nieliczne osób działają one mobilizująco. Większość czuje się nimi sparaliżowana. Zresztą sama posłuchaj jak to brzmi: "Nauczyć się niemieckiego" (zwłaszcza jeśli się nie zna ani słowa w tym języku), "zdobyć świetną formę fizyczną" (w sytuacji, kiedy wchodzenie po schodach jest trudne), "schudnąć 20 kg"... I jak? Bo nas jakoś te pomysły nie porwały. Pomyśl więc raczej o kierunku zmian niż o bardzo ambitnym celu. Na przykład postanów sobie, że zrobisz coś w przyszłym roku, by lepiej poczuć się w swoim ciele, a zaczniesz już w styczniu.

Wypróbuj relaksacyjną technikę Jacobsona

 

2. Zadawaj sobie małe pytania, które pozwolą ci wykonać pierwszy krok...

a potem kolejne, na drodze do twojego celu. Jeśli np. chciałabyś się więcej ruszać, zastanów się, co mogłabyś zrobić, żeby zacząć więcej chodzić. Może np. zamiast wjeżdżać windą na 4. piętro, będziesz wysiadała na 3. piętrze i wchodziła te kilkanaście schodów?Zadbaj o to, by twoje pytania miały pozytywny wydźwięk (wtedy będą mobilizować). Wszelkim rozważaniom typu: "co mam zrobić, żeby zrzucić tę okropną oponę z brzucha?" mówimy stanowczo "Nie".

Czytaj też: Jak myśleć pozytywnie?


3. Idź za ciosem

Jeśli pewnego dnia będziesz miała ochotę wejść na swoje 4. piętro po schodach i wcale nie korzystać z windy, zrób to. Nawet jeśli nie miałaś tego w planie. To wcale nie znaczy, że od tego momentu powinnaś już codziennie wchodzić na górę. Po prostu skorzystaj z tego, że dziś masz ochotę na trochę więcej ruchu i ciesz się z tego, że robisz coś dobrego dla swego organizmu. Może jutro znów zrezygnujesz z windy? A może wjedziesz nią tylko na pierwsze piętro? Bez względu na to, co postanowisz - będziesz już kilka kroków dalej.

Sprawdź, jak zacząć ćwiczyć... i nie zrezygnować po tygodniu.


4. Korzystaj z okazji

Na ścianie jednej z warszawskich kawiarni wisiało kiedyś takie zdanie: "Nad życiem panuje chwila, to ona decyduje o historii." Autora nie znaleźliśmy, ale zdanie nas zauroczyło. Warto o nim pamiętać, dążąc do spełnienia marzeń. Czasem naprawdę wystarczy jedynie wysunąć stopę przed siebie w odpowiednim momencie, by pociągnęło nas do przodu. Przykłady? Pewna dziewczyna przy kości poczęstowała kiedyś koleżankę (też przy kości) przyniesionym do pracy obiadem. Przepis na danie znalazła w jakiejś książce o zdrowym odżywianiu. Potrawę zrobiła w niedzielę i zostało jej jeszcze na poniedziałek. Nigdy wcześniej nie robiła sobie obiadów do pracy. Zwykle w biurze jadła jakieś niezdrowe przekąski. Jej koleżanka podobnie. Zawsze też chciały się odchudzić, ale jakoś nigdy nie zrobiły nic, by zrealizować ten cel. Obiad obu dziewczynom smakował, więc stwierdziły, że następnego dnia też zjedzą coś domowego. I zdrowego. Tak też się stało. Chociaż to może wydawać się zaskakujące, od tego momentu naprawdę zaczęły się zdrowo odżywiać. Oczywiście nie codziennie jadły wartościowe i dietetyczne posiłki, ale przez większość czasu jednak udawało im się trzymać zasad zdrowego odżywiania.

Ty też zacznij się uważnie rozglądać. Na pewno pojawi się jakaś okazja, z której będziesz mogła skorzystać. Może np. twoje dziecko stwierdzi, że chce jeździć na łyżwach, a ty (pamiętając o tym, że miałaś się więcej ruszać) też wypożyczysz sobie sprzęt i tak ci się spodoba, że będziesz chodzić regularnie na lodowisko a wiosną... kupisz sobie rolki.

Czytaj też:12 rzeczy, które możesz zrobić, by poczuć się lepiej


5. Nie napinaj się

Nie miej pretensji do siebie jeśli coś ci nie wyjdzie. Nie narzekaj na swoją słabą wolę. Nie krytykuj siebie. Ciesz się z drogi, jaką już pokonałaś. Nawet jeśli utknęłaś i z twoich planów zdrowego odżywiania niewiele wyszło, nie przejmuj się. Nie brnij pod górę i nie katuj się dietą, której nie znosisz. Zastanów się, czy nie istnieje jakaś inna metoda, która będzie dla ciebie łatwiejsza. Może zamiast gotować codziennie dietetyczne posiłki, na początek zrezygnujesz ze słodyczy? Albo z jedzenia słodyczy wieczorem? To zawsze coś. Zobaczysz, kiedy ci się to uda, będziesz chciała zrobić następny krok.

Czytaj też: Dobre nawyki żywieniowe


6. Niech będzie miło

Nie wierz w to, że realizacja postanowień musi być drogą przez mękę. Nie zaśmiecaj sobie głowy hasłami "Jak się chce dobrze wyglądać, to trzeba cierpieć", "jak się tak przytyło, to potem trzeba harować na siłowni" itp. Zadbaj o to, by było ci miło. Nie znosisz biegać? Nie biegaj, mimo, że znajomi twierdzą, że to najskuteczniejszy sposób na spalanie tłuszczu. Wybierz mniej skuteczny, ale taki, który polubisz. Może efekty przyjdą trochę później, ale za to dochodzenie do nich będzie bardziej radosne. Nie dokładaj sobie dodatkowych ciężarów. Rzucasz palenie? Staraj się nie przebywać wśród ludzi palących. Podaruj sobie kilka imprez na początkowym etapie twojej abstynencji. Nie słuchaj kiedy mówią, że przecież i tak musisz się kiedyś zmierzyć z widokiem palaczy W końcu się zmierzysz. Na razie masz starać się jak najdłużej wytrzymać bez papierosa, a nie zostać bohaterką narodową.

Wiedz o tym, że jeśli będziesz dla siebie dobra, łatwiej ci będzie realizować swoje marzenia i plany.

Posłuchaj, co psychoterapeutka mówi na temat czasu dla siebie.

18 sposobów na brak czasu

Tematy: postanowienia noworoczne, realizacja celu, kaizen

Komentarze