Pomedytuj w wolnej chwili

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy kiedykolwiek siedziałaś na plaży, na łące, w lesie, gdziekolwiek i czułaś , że jesteś częścią otoczenia, żyjesz tym samym rytmem, oddychasz tym samym powietrzem i to jest przyjemne? To właśnie jest medytacja.

Medytować można samemu, większość osób medytuje jednak w grupie.
Medytować można samemu, większość osób medytuje jednak w grupie.

Codzienna gonitwa myśli, zagubienie we własnych przekonaniach, postawach, interpretacjach rzeczywistości męczą często dużo bardziej niż najcięższa fizyczna praca. Dlatego ludzie Zachodu nieustannie poszukują sposobów na doładowanie psychicznych akumulatorów. Niektórzy kupują działkę i zatapiają się w przyrodzie, inni podróżują do ciepłych krajów, gdzie kontemplują zachody słońca, jeszcze inni oddają się medytacji w swoim domu.

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych regularnie medytuje 10 milionów osób.

Medytacja wymaga niewiele - trochę czasu tylko dla siebie, spokojnego miejsca, gdzie można się skupić. Najprostsze ćwiczenie medytacyjne wygląda tak: siadamy wygodnie w spokojnym kącie mieszkania lub gdzieś pod niebem i zamykamy oczy, starając się zredukować dopływ bodźców i informacji z zewnątrz. Potrzebna nam mantra czyli słowo, obraz, przedmiot mający dla nas szczególne, pozytywne znaczenie. W skupieniu przywołujemy ją i powtarzamy w myślach. Ważnym elementem medytacji jest oddech, który harmonijnie dopasowujemy do naszej mantry. Oddychamy spokojnie, naturalnie, powoli oddech staje się coraz głębszy. Skupiamy się na nim.
Celem tego ćwiczenia jest stopniowe ograniczenie aktywności umysłu do jednego pozytywnego elementu. Z pozoru wydaje się to bardzo proste, jednak często mija wiele czasu, zanim uda się wprowadzić samego siebie w stan spokoju i wyciszenia.

Na czym polega pozytywne działanie medytacji? Obserwując swoje myśli i emocje, uświadamiamy sobie czym właściwie jest nasz umysł oraz to, w jak niewielkim stopniu potrafimy nad nim panować. Kiedy uda się zatrzymać czy spowolnić strumień myśli, emocji, refleksji, osiągamy spokój, wyciszenie, nabieramy dystansu do wszystkiego, co się nam wydaje. Odpoczywamy. Osoby nawykłe do medytacji znajdują w niej głęboki, psychiczny relaks.

Warto pamiętać, że medytacja ma korzenie religijne. Medytują hinduiści, buddyści, chrześcijanie, muzułmanie, żydowscy kabaliści. Celem takiej medytacji jest kontakt z Bogiem, dotknięcie sfery sacrum.

Medytować można samemu, większość osób medytuje jednak w grupie, na specjalnych zajęciach. Najważniejsze ośrodki medytacyjne dla osób niewierzących znajdują się w Stanach Zjednoczonych i Europie. Istnieją nawet biura podróży zajmujące się turystyką medytacyjną.
Najbardziej znane ośrodki medytacyjne to The Western Zen Retreat w Walii, kursy wg idei chińskiego mistrza Zen Szeng Jena prowadzone w USA, Wielkiej Brytanii i na Tajwanie, buddyjski ośrodek mistrza Thich Nhat Hanha w Plum Village, w południowej Francji.

Można w nich nie tylko uspokoić swój umysł, odprężyć, ale tez zdobyć wiedze o tym, jak pracować z umysłem, by mieć nad nim większą władzę. Podobno tylko ten, kto potrafi opanować samego siebie, może być naprawdę szczęśliwy.

Tematy: medytacja

Komentarze