Instrukcja obsługi kalendarza

Ocena: 3.74/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Poświęć jedno popołudnie, zyskaj kilkadziesiąt godzin w tym roku i oszczędź trochę pieniędzy.

Fot. Shutterstock

Jeśli wybierzesz odpowiedni kalendarz i poświęcisz mu na początku kilka godzin, zwiększysz swoje szanse na zrealizowanie marzeń i celów, zyskasz czas, a może nawet zaoszczędzisz trochę pieniędzy. Szaleństwo? Być może, ale jest w nim metoda.

Często sprawdza się zasada, że jeśli przypominamy sobie o ważnych sprawach z odpowiednim wyprzedzeniem, tracimy na nie mniej czasu. Przykłady? Pomyśl np. o prezentach urodzinowych dla bliskich osób. Jeśli znajdziesz informację o nich w swoim terminarzu miesiąc wcześniej, będziesz mogła kupić wszystko w sieci (nawet jeśli czas dostawy będzie długi) albo w sklepie tradycyjnym przy okazji innych zakupów. Nie bedziesz musiała z rozwianym włosem biegać kilka godzin dzień przed uroczystością po centrach handlowych. Albo weźmy kontrolne badania lekarskie. Jeśli zaplanujesz je z wyprzedzeniem będziesz miała większe szanse, by wszystkie umówić jednego dnia. Zapłacone rachunki w terminie to z kolei brak karnych odsetek, a wakacje zaplanowane z wyprzedzeniem - szansa na wymarzoną podróż za przyzwoitą cenę.

5 rzeczy, które powinien mieć twój kalendarz

Wybór odpowiedniego terminarza ma naprawdę duże znaczenie, dlatego nawet jeśli pod choinką znalazłaś trzy różne kalendarze, ale żaden do końca ci nie odpowiada, nie wahaj się i kup taki, jaki lubisz. Tylko wtedy będziesz chciała go ze sobą nosić i często z niego korzystać. Kalendarz dopasowany do twoich potrzeb powinien mieć:

 1. Odpowiednio dużo (ale nie za dużo) miejsca na zapiski - jedni lubią dokładnie planować cały swój dzień, godzina po godzinie, inni wolą wpisywać tylko najważniejsze nadchodzące wydarzenia.
  Nasza rada: Jeśli nie masz ładnego pisma, lepiej pomyśl o większym kalendarzu - łatwiej ci będzie siebie odczytać.
   
 2. Odpowiednią wielkość - dla niektórych kobiet możliwość wpisania wielu szczegółów do kalendarza jest tak istotna, że są gotowe nosić go czasem w ręce. Większość jednak woli taki, który zmieści się prawie w każdej torebce.
  Nasza rada: jeśli wkrótce urodzisz dziecko albo właśnie zostałaś mamą, postaw na mniejszy format. Przy niemowlaku dwie wolne ręce to i tak mało.
   
 3. Odpowiedni rozkład dni na stronach - niektórzy cenią sobie kalendarze, które mają jeden dzień na jednej stronie bo mogą wszystko szczegółowo opisać. Inni wolą mieć cały tydzień na dwóch stronach, bo dzięki temu przypominają sobie o ważnych wydarzeniach z większym wyprzedzeniem. Są też zwolennicy układu - tydzień na lewej stronie, puste miejsce na notatki po prawej.
  Nasza rada: wybierz kalendarz w którym będziesz mieć dość dużo miejsca na dodatkowe notatki. Dzięki temu będziesz mogła zapisać to, co powinnaś zrobić w dowolnym dniu danego miesiąca.
   
 4. Odpowiednią oprawę i dodatki - jedni wolą miękkie okładki bo są lekkie. Inni - twarde bo się nie gniotą. Wiele osób ceni sobie wszelkie dodatki np. kieszonki, w które można coś włożyć, miejsce na długopis itp.
  Nasza rada: wybierz model z gumką lub zapięciem które przytrzymają okładki i nie pozwolą wypaść wkładanym do kalendarza luźno kartkom - przyda się kiedy będziesz schować receptę, skierowania na badnia dziecka czy wizytówkę.
   
 5. Urok - jest ogromnie ważny. Ładna okładka, dodatkowe naklejki, ulubiony motyw - to wszystko może sprawić, że będziesz częściej do kalendarza sięgać i dzięki temu lepiej się zorganizujesz.
  Nasza rada: Jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić, wydaj kilka złotych więcej na kalendarz, który cię uroczył zamiast zgrzebnego modelu. Odpowiedni kalendarz to naprawdę dobra inwestycja.

Jak korzystać z kalendarza?

Kupiłaś już idealny egzemplarz? Usiądź nad nim i zaplanuj cały rok. Robiąc to, kieruj się trzema zasadami:

 1. Pod konkretnymi datami wpisuj tylko to, co będzie mieć miejsce dokładnie (!) danego dnia np. urodziny męża albo to, co powinnaś tego dnia (a nie np. w tym kwartale) zrobić np. iść do lekarza na umówioną wizytę.
   
 2. To, co masz zrobić w danym miesiącu lub tygodniu, wpisz na listę przypisaną do tego okresu np. do "zadań na marzec". Możesz wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego celu miejsce lub dodatkowe strony na notatki, które zwykle są na końcu kalendarza. 
   
 3. Rzeczy ważne podkreślaj kolorem (obwiedź pisakiem notatkę albo skorzystaj z fluorescencyjnego zakreślacza).

24 rzeczy i daty, które warto wpisać do kalendarza, będąc mamą lub spodziewając się dziecka

1. Daty wizyt lekarskich w czasie ciąży. Zapisz te spotkania z ginekologiem, które już masz umówione, ale także te, których termin możesz jakoś przewidzieć np. wpisz na konkretny tydzień datę ważnego USG połówkowego.

2. Spotkania w szkole rodzenia (jeśli już wiesz, kiedy będą) lub datę, kiedy powinnaś się zapisać, by zdążyć przed porodem.

3. Datę, kiedy planujesz wrócić do pracy po macierzyńskim lub wychowawczym. Potem (jeśli chcesz zostawić dziecko pod opieką niani) cofnij się o kilka tygodni i zapisz sobie, że powinnaś rozpocząć poszukiwania opiekunki. Kilka tygodni przed końcem urlopu warto też skontaktować się z szefem, by porozmawiać o twoim powrocie. 

Psycholog radzi, jak przygotować się do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim.

 4. Daty twoich wizyt lekarskich już po urodzeniu dziecka. Wiele młodych mam zupełnie zapomina o swoim zdrowiu, zwłaszcza jeśli połóg mają już za sobą. Nie popełniaj tego błędu - sprawdź kiedy robiłaś ostatnie badania kontrolne m.in. morfologię, cytologię, usg piersi itp. i zaplanuj kiedy zrobisz kolejne badania. Pamiętaj o regularnych profilatycznych wizytach u stomatologa i ginekologa. 

5. Szczepienia dziecka. Możesz od razu wpisać wszystkie (najwyżej w razie choroby przesuniesz terminy) albo tylko datę najbliższego (pamiętaj tylko, by od razu po wyjściu od lekarza wpisać kolejne). Jeśli planujecie egzotyczne wakacje, sprawdź już teraz, czy potrzebne będą dodatkowe szczepienia i kiedy należy je zrobić.

Czytaj dalej na następnej stronie: Instrukcja obsługi kalendarza

Tematy: postanowienia noworoczne, marzenia, planowanie

Komentarze