Mama wraca do pracy – jak zorganizować dzień

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i zastanawiasz się, jak zorganizować opiekę nad dzieckiem? Oto kilka propozycji, które mogą ułatwić ci przetrwanie tych kilku pierwszych, najtrudniejszych tygodni.

Dla twego zdrowia psychicznego ważne jest, byś codziennie znalazła czas na relaks.
Dla twego zdrowia psychicznego ważne jest, byś codziennie znalazła czas na relaks.

Klamka zapadła - wracasz do pracy. Jeśli sen z powiek spędza ci myśl, jak zorganizować życie rodzinne i rytm dnia, przeczytaj nasz rady.

Opieka nad dzieckiem

Wielu rodziców korzysta ze żłobków lub prywatnych punktów opieki nad małymi dziećmi. To jedno z kilku rozwiązań, pamiętaj jednak, że maluchy do ukończenia pierwszego roku życia potrzebują przede wszystkim jednej osoby, która będzie się nimi zajmować i która będzie je kochała. Niestety, nawet najlepsze panie (ciocie) w żłobku nie są w stanie poświęcić twej pociesze 100% uwagi przez cały dzień. Warto rozważyć zatrudnienie opiekunki, która zajmie się twoim maluszkiem.

5 sygnałów, że opiekunka się nie sprawdza.

Zakupy

Porozmawiaj z osobą, która zostaje z dzieckiem, jakie obowiązki bierze na siebie. Jeśli maluchem zajmuje się zatrudniona przez was opiekunka, wszelkich ustaleń najlepiej dokonywać przed rozpoczęciem pracy, ewentualnie renegocjować warunki umowy (na piśmie). Być może opiekunka zgodzi się na drobne zakupy po spacerze z dzieckiem, przygotowanie dla niego posiłku. Zdarzają się jednak osoby, które poza troską o malucha nie zgodzą się zrobić nic ponadto.

Kiedy dzieckiem zajmuje się jego tata lub babcia, wtedy jakiekolwiek ustalenia dużo łatwiej komunikować i egzekwować. Powiedz jasno, czego oczekujesz, przedyskutuj podział obowiązków w domu ze swoim partnerem, jeśli wiesz, że na jakąś czynność (np. zakupy) zabraknie ci czasu, nie wahaj się powiedzieć o tym wprost.

Dla wielu dzieci pójście np. z tatą na zakupy jest atrakcyjniejsze od układania klocków. Tym sposobem po powrocie z pracy masz szansę więcej czasu spędzić z dzieckiem, ponieważ większość prac domowych będzie już wykonana. Z czasem wypracujecie z pewnością swoje schematy działań.

Weź pod uwagę, że wygodniej sporządzić dużą listę zakupów i robić je raz w tygodniu niż codziennie tracić czas na wędrówki między półkami sklepowymi i zastanawianie się, co dziś na obiad. Świetnym wyjściem dla zabieganych rodziców są zakupy przez internet - dowożone do domu.

Gotowanie

Jeśli opiekunka podczas twojej nieobecności ugotuje obiad dla dziecka lub ewentualnie dla całej rodziny, to znaczy, że masz w domu prawdziwy skarb. Z drugiej strony jednak możesz obawiać się, że podczas przyrządzania potraw niania nie jest całkowicie zaangażowana w opiekę nad maluszkiem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko śpi. Wtedy też nie ma ryzyka, że w czasie gotowania może się dziecku stać krzywda, np. oparzenie. Spróbuj zatem gotować obiad raz na dwa dni, mięso na obiad przyrządź wieczorem poprzedniego dnia. Pomocne może być gotowanie i zamrażanie porcjowanych dań.

 

Pranie, sprzątanie, prasowanie

Wiele czynności w domu można wykonać, kiedy dziecko już śpi, np. pranie, prasowanie. Pomyśl nad zakupem pralko-suszarki - ubrania wyjmiesz z niej czyste i suche. Prasować można podczas oglądania serialu wieczorem lub w weekend. Drobne sprzątanie warto robić codziennie, zwłaszcza jeżeli maluszek raczkuje i na kolanach zwiedza różne rejony domowej podłogi. Posiadanie zwierząt domowych wymusza na ich właścicielach codzienne odkurzanie i zmywanie podłogi. Natomiast większe sprzątanie zostaw na sobotę - mąż zajmie się dzieckiem, a ty domem lub na odwrót.

Warto zainwestować w zmywarkę - to ogromne ułatwienie, oszczędność czasu i wody, w dzisiejszych czasach nie jest już synonimem luksusu. Oboje z partnerem zyskacie dodatkowy czas dla siebie lub dla dziecka, a w kuchni błyskawicznie będzie czysto.

Zrezygnuj z rzeczy mniej ważnych, które do tej pory robiłaś, ale które zajmują sporo czasu: układania rzeczy w szafie, szykowanie deseru, dokładnie sprzątanie kuchni itp.

Wizyty lekarskie

W kalendarzu - najlepiej takim wiszącym na ścianie w miejscu widocznym dla całej rodziny - zapisuj wszystkie wizyty u lekarzy, szczepienia, ważne spotkania, odwiedziny. Nic wtedy nie umknie twojej uwadze, mąż także będzie lepiej zorientowany w sytuacji waszej rodziny.

Odpocznij

Pamiętaj też o sobie. Dla twego zdrowia psychicznego ważne jest, byś codziennie znalazła dla siebie czas na relaks. Poczytaj kilka stron książki, zafunduj sobie 15-minutową kąpiel, obejrzyj dobry film, porozmawiaj z mężem, jak wyglądał jego dzień.

Plany na jutro

Usiądź wieczorem i zastanów się nad nadchodzącym dniem, przejrzyj kalendarz, by zorientować się, co czeka cię jutro. Rano nie będziesz zaskoczona nieplanowaną wizytą u kosmetyczki czy urodzinami teściowej.

Jak podzielić obowiązki po narodzinach dziecka? Obejrzyj wywiad z mediatorką:

 

 

Tematy: niania, urlop wychowawczy, urlop macierzyński, mama wraca do pracy, opiekunka do dziecka

Komentarze