Jak stać się lwem salonowym?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Każdy choć raz w życiu chciałby przynajmniej przez chwilę pobyć duszą towarzystwa, kimś powszechnie lubianym. Tymczasem tylko niewielu z nas los obdarzył naturalną charyzmą i darem wymowy. Reszta musi popracować.

Zacznij bywać w miejscach, gdzie jest dużo ludzi.
Zacznij bywać w miejscach, gdzie jest dużo ludzi.

Na atrakcyjność towarzyską składają się między innymi - poczucie humoru, śmiałość, kilka ważnych umiejętności społecznych oraz prawdziwa chęć, potrzeba kontaktu z innymi ludźmi. Stara jak świat zasada wzajemności mówi o tym, że kiedy kogoś lubimy i okazujemy mu sympatię, on też zazwyczaj nas lubi. Atrakcyjny towarzysko może być dosłownie każdy, o ile tego chce. Ten, kto nie potrafi, może się tego nauczyć. Oto kilka wskazówek.

Rozgrzewka

Na początek kilka prostych ćwiczeń rozgrzewających. Chodzi o nawiązanie kontaktu z ludźmi, których nie znasz, którzy nawet być może cię onieśmielają.
Zadzwoń do teatru i poproś o informacje dotyczące dzisiejszego i jutrzejszego repertuaru.

Zadzwoń do biblioteki publicznej i poproś panią o informację dotyczącą populacji Stanów Zjednoczonych. Musisz przy tym wyjaśnić, czemu dzwonisz właśnie do biblioteki, zamiast zajrzeć do internetu. Powiedz, np. że jesteś chora, a internet nie działa.

Zadbaj o swój wygląd. Nie bój się modniejszej fryzury, ubrań, w których wyglądasz atrakcyjnie. Przede wszystkim ma ci być wygodnie. To oznacza nie tylko, że nic nie będzie cię uciskać, ale że styl twoich ubrań będzie ci się podobał. Nie możesz ubierać się w marynarki, jeśli czujesz się w nich jak sztywniak.

Zacznij mówić cześć głośno i wyraźnie. Jeśli będzie ku temu okazja, zagadnij kogoś w sklepie lub w poczekalni u lekarza, powiedz kilka zdań na temat pogody.

Start

Zacznij chodzić do miejsc, gdzie jest dużo ludzi. Na początku liczy się ilość, jakość także, ale to sprawa drugorzędna. Imprezy, odczyty, koncerty - jeśli wstydzisz się iść sama, zabierz kogoś znajomego. Potem postaraj się funkcjonować bez podpórki. Zaczynaj rozmowy, nawet najbardziej banalna wymiana zdań jest nawiązaniem kontaktu, doświadczeniem. Poznawaj, kogo się da, jednak nie rzucaj się na szyję komuś, kogo do tej pory widziałeś tylko raz. Swoje życie towarzyskie zacznij rozkręcać w miejscach, w których czujesz się dobrze, odwiedzaj je trzy razy w tygodniu, stopniowo zacznij bywać w miejscach nowych.

Aby mieć coś do powiedzenia czytaj gazety i czasopisma, śledź największe portale internetowe, zaglądaj do tych zagranicznych. Orientuj się w ostatnich wydarzeniach w kraju, w okolicy, na świecie. Niezgłębionym źródłem tematów jest polityka i kultura - wybierz, który z tych obszarów jest dla ciebie ciekawszy, i czerp z niego. Zawsze przyda się chodzenie do kina, teatru, czytanie książek. Znajdź kilka tematów, w których zostaniesz ekspertem. Możesz nawet robić notatki, analizując wybrane przez siebie zagadnienia.

Kiedy już wyjdziesz z domu i wokół ciebie zacznie się coś dziać, staraj się zapamiętywać przeżyte lub zaobserwowane historie, które niosą w sobie jakieś napięcie lub ciekawą puentę. Puenta może być śmieszna, absurdalna, paradoksalna, szokująca, bulwersująca. Naucz się je opowiadać.  Możesz nawet ćwiczyć opowiadanie przed lustrem lub z dyktafonem. Inna ważna umiejętność to dowcipy, sukces zależy jednak od tego, czy w naturalny sposób je zapamiętujesz. Jeśli nie, to odpuść sobie, skup się na anegdotkach.

Meta

Twoim celem jest zdobycie grona znajomych i nowych przyjaciół, dla których będziesz kimś ważnym,  z kim przyjemnie im będzie spotkać się i pogadać. Mają o tobie pamiętać, dzwonić systematycznie oraz oczekiwać, że ty także tak się będziesz zachowywał. Kluczem do powodzenia twego przedsięwzięcia jest rozmowa. Pamiętaj, że ludzie lubią opowiadać o sobie, lubią widzieć twoje reakcje na to, co mówią. Jeśli zechcesz aktywnie słuchać możesz przeprowadzić ciekawą rozmowę na każdy temat. Staraj się wczuwać w swego rozmówcę, jeśli czegoś nie rozumiesz, pytaj. Żegnając się, musisz przekazać trzy informacje: że zbierasz się do odlotu, że rozmowa była przyjemna oraz że miło będzie, jeśli jeszcze kiedyś się zobaczycie.

Unikaj ludzi, którzy ewidentnie cię nie lubią lub są nieprzyjaźnie nastawieni. Nie bierz nigdy tego rodzaju afektów do siebie. Ktoś, kto ma problemy w kontaktach z innymi, często po prostu ma je ze sobą. Pamiętaj o tych, którzy wydali ci się sympatyczni. Jeśli umówisz się lub coś obiecasz, dotrzymuj słowa. Odpowiadaj na telefony i smsy, zachowuj się właściwie. To wystarczy. Pozytywne doświadczenie prowokują kolejne, towarzyski królik w miarą upływu miesięcy przerasta się w salonowego lwa.
Jeśli kiedykolwiek znudzi ci się towarzyska popularność, nie znikaj bez słowa. Nie wiadomo, czy za jakiś czas nie będziesz miał ochoty wrócić na salony.

Komentarze