Rozmowa kwalifikacyjna – jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Psychologowie mówią: najważniejszy jest błysk, czyli pierwsze 15 sekund, podczas których kandydat staje naprzeciwko osoby decydującej o przyjęciu do pracy. Ale tak naprawdę pierwsze wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej można dosyć szybko zmienić. Po co jednak zmieniać, skoro można od początkowych chwil sprawić wrażenie idealnego kandydata na aplikowane stanowisko. Jak to zrobić?

Dzień przed rozmową kwalifikacyjną – o czym sobie przypomnieć?

Najpierw jeszcze raz przypomnij sobie, czym się zajmuje firma, o pracę w której się starasz – jeżeli bowiem uczestniczysz w wielu rozmowach kwalifikacyjnych, informacje na temat przedsiębiorstw mogą ci się pomieszać. Nie ma nic bardziej dyskwalifikującego kandydata zabiegającego o otrzymanie pracy niż przypominanie sobie, dlaczego chce pracować w danym miejscu.

W pismach branżowych są informacje o poszczególnych firmach, choć najwięcej na ich temat można oczywiście dowiedzieć się ze stron internetowych. Publikowane są tam informacje na temat historii firmy, najbardziej znanych jej produktów i usług. Dlatego przemyśl jeszcze raz, co chcesz powiedzieć. Jakie pytania mogą się pojawić podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Ile trwa urlop macierzyński i rodzicielski?

O co pyta rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej do pracy?

Przygotuj sobie już wcześniej odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie pojawiają się podczas rozmowy rekrutacyjnej. Oto one:

  • jakie jest pani doświadczenie zawodowe?
  • dlaczego chce pani u nas pracować?
  • co pani wie o naszej firmie?
  • dlaczego chce pani zmienić pracę?
  • jakie są pani mocne strony?
  • jakie są pani słabe strony?
  • co uważa pani za swój największy zawodowy sukces?
  • gdzie widzi się pani za 5, 10 lat?
  • jaki jest pani zawodowy cel?
  • jaka jest pani wymarzona praca?
  • dlaczego akurat pani – co odróżnia panią od innych kandydatów?
  • jakie są pani oczekiwania finansowe?
  • proszę opowiedzieć coś o sobie.

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Przejrzyj szafę i zastanów się nad wyborem garderoby. Ubierz się starannie i skromnie, ale nie przesadzaj z oficjalnością. Daj znak, że oprócz profesjonalnego przygotowania masz także wyobraźnię – załóż fantazyjną apaszkę albo oryginalną biżuterię (ale tylko jedną sztukę!) Jeżeli jest lato, przenigdy nie wkładaj japonek ani cienkich przezroczystych bluzek. Ubierz się, popatrz w lustro i oceń: „Czy zatrudniłabym taką osobę?”. Połóż sobie sobie na twarz sprawdzoną maseczkę. Z rana cera będzie wyglądała pięknie I zdrowo. I idź spać.

Jak się odstresować przed rozmową kwalifikacyjną?

Wypij kawę, zjedz muesli i słodkiego rogalika, to podniesie twój poziom cukru. Zrób kilka głębokich oddechów przeponowych, stojąc przy otwartym oknie. Ideałem byłoby pięć kilometrów wolnego biegu albo chociaż joga. Tylko pamiętaj, żeby się nie spóźnić.

Jeżeli czekając na spotkanie czujesz, że się w środku spinasz, oddychaj jak możesz najgłębiej. Im bardziej jesteś spięta, tym głębiej wciągaj i wypuszczaj powietrze. Myśl o miłych rzeczach, to rozluźnia.

Jak się zaprezentować przed komisją rekrutacyjną?

Wejdź wyprostowana i pewnym krokiem, popatrz na swoich rozmówców, podaj im rękę, przedstaw się z lekkim uśmiechem. Popatrz przez krótką chwilę każdemu w oczy. Odpowiadaj na pytania wyczerpująco, a nie kilkoma krótkimi zdaniami, bo taka zdawkowość jest odczytywana jako chęć zatajenia czegoś, albo zwykły brak wychowania. Rozmawiaj swobodnie. Staraj się też być dyplomatyczna.

Nawet jeżeli wiesz, że jesteś świetnym specjalistą, nie zaczynaj od żądań. To udaje się tylko w amerykańskich filmach.

Oczywiście trzeba powiedzieć, ile się chce zarabiać i bez jakich dodatków nie wyobrażasz sobie pracy, ale uważaj na sposób przedstawiania wymagań. Pamiętaj, że nie dostaniesz więcej, niż sama zasugerujesz podczas rozmowy z rekruterem. Dlatego zanim pójdziesz na spotkanie, dowiedz się, ile się zarabia na stanowisku, na które aplikujesz.

Nie daj się zjeść kompleksowi prowincjusza: jeżeli szukasz pracy w Warszawie, a jesteś z Poznania, proponuj stawki warszawskie. Jeżeli podasz zaniżoną sumę, możesz w ogóle nie dostać pracy, bo rekruter uzna cię za osobę mało kompetentną. Ale trzeba też uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę – jeśli poprosisz o zbyt wysokie wynagrodzenie, firma zrezygnuje z twoich usług, bo będziesz dla niej za drogi. Otwarcie powiedz o swoich wymaganiach płacowych, ale bądź także otwarta na negocjacje.

Rozmowa rekrutacyjna – jak się zachowywać?

  • Na pytania odpowiadaj rzeczowo. Te, które dotyczące umiejętności i cech, popieraj przykładami zdobytymi podczas praktyk, staży lub związanymi z doświadczeniem zawodowym.
  • Jeżeli jakieś stwierdzenie jest niejasne, poproś o jego powtórzenie.
  • Wierz w siebie. Produkt, który sprzedajesz na rynku pracy – TY – jest naprawdę świetnej jakości.
  • Postaraj się polubić swojego rozmówcę (ale nic na siłę), spotkanie przebiegnie wtedy w milszej i mniej nerwowej atmosferze.
  • Uśmiechaj się jak najbardziej naturalnie, opanuj drżenie rąk, nie bębnij nerwowo palcami o blat stołu.
Opublikowano: ; aktualizacja: 13.02.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

CV – jak je napisać krok po kroku? Przykłady

 

Tradwife – moda na tradycyjną żonę. Na czym polega?

 

Jak rozwijać swoje hobby? 4 proste sposoby

 

Praca w ciąży – zasady i przepisy

 

Urlop menstruacyjny – co to jest, na czym polega, w jakich krajach występuje, kiedy w Polsce?

 

Jak napisać najlepsze CV? Pisanie CV krok po kroku

 

Jak napisać list motywacyjny? Wskazówki, czego unikać

 

Karmienie piersią a praca. Ile przerw Ci przysługuje?