Jak napisać list motywacyjny?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wielu osobom poszukującym pracy wydaje się, że list motywacyjny jest zbędny, bo zawiera te same informacje, co CV. Nic bardziej mylnego. Dobrze (lub źle) napisany list motywacyjny może zadecydować o tym, czy pracodawca zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną, czy nie.

List motywacyjny to reklama twoich doświadczeń i umiejętności
List motywacyjny to reklama twoich doświadczeń i umiejętności

Czemu służy list motywacyjny?

List motywacyjny wyróżnia z gąszczu CV kandydatów o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym. Służy przede wszystkim zaprezentowaniu własnej osoby - nie tylko zebranych doświadczeń, ale również sukcesów czy umiejętności, które chcemy podkreślić bądź szczególnie się nimi pochwalić. List motywacyjny to nie CV! CV ze względu na swoją zwięzłą formę zawiera głównie "suche" informacje. Konieczność zawarcia najważniejszych danych sprawia, że CV nie jest miejscem, w którym można w pełni zaprezentować swoją osobę. Takie możliwości daje właśnie list motywacyjny.

Uwaga - jeśli pracodawca w ogłoszeniu prosi o CV i list motywacyjny, nie ograniczaj się wyłącznie do CV w nadziei, że zwróci uwagę na tyle, że brak listu motywacyjnego zostanie ci wybaczony. Pracodawca widząc brak wymaganego przez siebie dokumentu najprawdopodobniej nawet nie zajrzy do przesłanego CV.

 

Najczęściej popełniane błędy

Do błędów najczęściej popełnianych w listach motywacyjnych należy powtarzanie danych zawartych w CV. Pracodawca po to prosi o dwa dokumenty, aby nawzajem się uzupełniały, nie zaś powielały te same informacje. List motywacyjny jest formą autoprezentacji - chodzi o to, aby przedstawić siebie w sposób, który zaciekawi osobę poszukującą pracownika, dlatego należy skupić się na podkreśleniu swoich największych zalet i zawodowych sukcesów. Błędem jest jednak długa lista umiejętności niepodparta konkretnymi argumentami. W praktyce wszystko, co ma zwrócić uwagę pracodawcy, powinno być opatrzone konkretnym przykładem.

Do pozostałych często popełnianych błędów należą:

 • Pomyłka związana z adresatem listu - zdarza się, że pracodawcy otrzymują aplikacje, w których w różnych miejscach pojawia się nazwa innej firmy (taka sytuacja dotyczy zwłaszcza osób, które posyłają CV i listy motywacyjne w ilościach hurtowych). Taka pomyłka dyskredytuje kandydata do pracy na samym początku!
 • Zbyt rozwlekła forma (list motywacyjny, podobnie jak CV, powinien zajmować maksymalnie 2 strony formatu A4) i podawanie informacji nieistotnych z punktu widzenia osoby poszukującej prawcownika
 • Zawieranie nieprawdziwych informacji (np. o poziomie znajomości języków obcych lub z zakresu tzw. umiejętności miękkich), które pracodawca może zweryfikować już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej
 • Nieodpowiednie zdjęcia i/lub "niepoważne" adresy mailowe
 • Mówienie źle o poprzednim pracodawcy (tłumacząc chęć zmiany pracy skup się na możliwościach, jakie przyniesie ci praca w nowej firmie, a nie na powodach, które cie do tego zmusiły).
 • Brak klauzuli o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji

 

Zwróć szczególną uwagę, aby:

 • Każdy list motywacyjny przynajmniej sprawiał wrażenie, że powstał specjalnie na potrzeby aplikacji do konkretnej firmy (do najczęstszych błędów należy posługiwanie się tą samą wersją wysyłaną do wszystkich pracodawców - bez względu na to, jaki jest profil firmy)
 • List był odpowiedzią na konkretne oczekiwania pracodawcy - napisz o posiadanych umiejętnościach wymaganych przez pracodawcę podając konkretne przykłady
 • Jeśli twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe nie do końca jest zgodne z tym, czego oczekuje rekruter, przygotuj solidne argumenty przemawiające za zatrudnieniem cię na stanowisku, z którym nie miałaś dotąd wiele wspólnego
 • Dokument był skierowany bezpośrednio do osoby zajmującej się rekrutacją
 • Data w dokumencie była zgodna z datą wysłania aplikacji pracodawcy (to ważne szczególnie w sytuacji, kiedy od dłuższego czasu poszukujesz pracy)
 • Całość wyglądała estetycznie (tekst był podzielony na akapity, wyjustowany, napisany jednolitą czcionką, pozbawiony zbędnych ozdobników)

 

Nic na siłę

Wiele się mówi o tym, że w sytuacji, gdy o jedno miejsce pracy walczy wielu kandydatów, CV i list motywacyjny powinny być jak najbardziej oryginalne, aby wyróżniać kandydata spośród setek innych. Owszem, ale do pewnego stopnia. To, co ma zwrócić uwagę pracodawcy, to umiejętności i kwalifikacje podparte rzeczowymi argumentami. Silenie się na oryginalną formę w wielu przypadkach jest po prostu pozbawione sensu i częściej przynosi więcej szkody niż pożytku.

Szczególnym przypadkiem, kiedy można (a często nawet trzeba) postarać się o formę swojej aplikacji, jest poszukiwanie pracy w mediach. Inne sytuacje mogą spowodować, że oryginalny list motywacyjny prędzej narazi cię na śmieszność, niż zadziała na twoją korzyść.

 

Pamiętaj, aplikując na stanowisko, zapoznaj się dokładnie z wymaganiami przyszłego pracodawcy. Jeśli twoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe zamieszczone w CV nie odpowiadają wymaganiom zawartym w ogłoszeniu rekrutacyjnym, pracodawca najprawdopodobniej nawet nie zajrzy do listu motywacyjnego.

Komentarze