Jak napisać CV?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czytelne, pozbawione błędów i rzeczowe stanowi gwarancję sukcesu w procesie rekrutacji. Jak napisać CV, które wzbudzi ciekawość pracodawcy?

Źle napisane CV może skreślić twoje szanse już na samym początku
Źle napisane CV może skreślić twoje szanse już na samym początku

Źle napisane CV może skreślić twoje szanse na wymarzony etat już na samym początku. Bogate doświadczenie i sukcesy zawodowe mogą zostać przyćmione przez błędy (także te ortograficzne) i zalew niepotrzebnych (z punktu widzenia pracodawcy) informacji. Pisząc CV, kieruj się 5 ważnymi wskazówkami.

 

Rada 1: Podawaj zawsze aktualne dane

Brzmi jak banał, a jednak to jeden z błędów najczęściej popełnianych przez kandydatów na pracowników. Adres zamieszkania, numer telefonu (prywatny, nie służbowy) oraz adres mailowy (najlepiej stworzony wyłącznie na potrzeby poszukiwania pracy) - powinny być zawsze aktualne. To szczególnie ważne, gdy szukasz nowego etatu po kilku latach pracy i masz zamiar skorzystać ze swojego wzoru sprzed kilku lat. Stara data zapisana w CV i liście motywacyjnym to błąd, który nie tylko świadczy o twojej niedbałości, ale również stanowi znak dla pracodawcy, że od dłuższego czasu bezskutecznie szukasz pracy. Pamiętaj, że w CV nie musisz eksponować informacji o swoim wieku, nie musisz również wtajemniczać rekrutera w swój stan cywilny. W CV powinny się za to znaleźć informacje o nowych kursach i szkoleniach - zwłaszcza tych ważnych w przyszłej pracy.

Przy okazji - warto, aby w adresie mailowym znalazło się twoje imię i nazwisko. Nawet najlepsze CV wysłane z niepoważnego adresu mailowego (niedopuszczalne są wszelkie "misiaczki', "buziaczki" czy "martusie"!) może zostać z góry skreślone przez specjalistów z działu HR.

 

Rada 2: Zwróć uwagę na estetykę

CV powinno być zwięzłe i merytoryczne (musi zawierać rzeczowe dane) - więcej informacji o sobie możesz zawrzeć w liście motywacyjnym. Dokument powinien być podzielony na wyraźnie oddzielone od siebie części - dane osobowe (w lewym górnym rogu), wykształcenie, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych, obsługa komputera, dodatkowe umiejętności i zainteresowania. Estetyka (podział na akapity, odpowiednie interlinie, wyjustowanie tekstu) jest niemniej ważna, niż dane, które zawiera CV.

Najlepiej, by objętość dokumentu nie przekraczała 2 stron formatu A4. Jeśli twoje CV zawiera zdjęcie - zwróć szczególną uwagę na to, by zdjęcie pasowało do okoliczności. Nie musi to być zdjęcie formalne ("legitymacyjne") - uśmiech na twarzy z pewnością będzie mile widziany przez rekruterów. Niedopuszczalne jest jednak wysyłanie przyszłemu pracodawcy zdjęć z wakacji w kostiumie kąpielowym (chyba, że chcesz pracować w barze na plaży) lub z szalonej imprezy z drinkiem w jednej i papierosem w drugiej ręce. Rada może wydawać się banalna, niemniej jednak wiele pracodawców ma mnóstwo zastrzeżeń co do zdjęć przesyłanych przez kandydatów na pracowników.

 

Rada 3: Wyeksponuj ważne informacje

Najlepiej, jeśli wszystkie daty związane z wykształceniem i doświadczeniem zawodowym zapiszesz w odwrotnej kolejności - czyli zaczniesz od wypisania miejsca, w którym pracowałaś ostatnio (lub nadal pracujesz). Podobnie postępuj w przypadku wykształcenia. Nie pozwalaj, by w twoim życiorysie znalazły się dziury. Jeśli przez dłuższy czas podróżowałaś lub wychowywałaś dzieci (ale nie przebywałaś na urlopie wychowawczym, na którym jesteś formalnie zatrudniona) napisz o tym w swoim CV - taka informacja da znać przyszłemu pracodawcy, że przerwa w życiorysie nie oznacza, że dłuższy czas bezskutecznie szukałaś pracy.

Jeśli masz za sobą kilka lat pracy zawodowej, nie wyliczaj zajęć, które podejmowałaś na studiach. Skup się na wyliczeniu obowiązków, które są (lub mogą być) interesujące z punktu widzenia swojego przyszłego pracodawcy. Jeśli natomiast dopiero startujesz na rynku pracy i nie możesz się pochwalić dużym doświadczeniem zawodowym, wtedy przeciwnie - każda informacja (nawet ta o udzielanych korepetycjach czy pracach dodatkowych) okaże się cenna.

CV powinno zawierać te informacje, którymi chcesz się pochwalić przed przyszłym pracodawcą. Jeśli szukasz pracy w branży reklamowej, skup się na tych miejscach pracy związanych bezpośrednio z reklamą.

 

Rada 4: Nigdy nie kłam

Owszem - wyeksponowanie swoich zalet i sztuka autoprezentacji są ważne. "Podkręcanie" nikomu nie wychodzi jednak na dobre. Koloryzowanie zazwyczaj dotyczy tzw. umiejętności miękkich. Wielu kandydatów poszukujących pracy pisze, że należy do osób otwartych i łatwo nawiązujących kontakty z innymi, choć w rzeczywistości należy do nieśmiałych, zamkniętych w sobie. Pamiętaj, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej prawda i tak wyjdzie na jaw. Jeśli deklarujesz swobodne posługiwanie się pakietem MS Office, a zapisany w Wordzie dokument świadczy co innego, prawda wyjdzie na jaw jeszcze szybciej, niż w przypadku braku deklarowanych umiejętności "miękkich". Mijanie się z prawdą w wielu przypadkach dotyczy również poziomu znajomości języków obcych. "Doskonałą" znajomość języka angielskiego bardzo łatwo zweryfikować już w czasie luźnej rozmowy z przyszłym pracodawcą.

Nie warto również kłamać w kwestii zainteresowań. Jeśli wysilisz się na oryginalność i wymyślisz niecodzienne hobby, bądź świadoma tego, w ten sposób nie tylko zwrócisz uwagę pracodawcy, ale również sprowokujesz do pytania z prośbą o szczegóły. Dotyczy to również typowych zainteresowań, takich jak kino, literatura czy muzyka. Jeśli ostatnio byłaś w kinie na pierwszej randce lub nie pamiętasz, kiedy ostatni raz miałaś w dłoni książkę, lepiej nie podawaj tych "zainteresowań" w Twoim CV. Proste pytanie o tytuły, które polecasz, może sprawić, że bardzo łatwo się skompromitujesz.

 

Rada 5: Nie zapomnij o…

Jeśli pracodawca prosi o odpowiednie zatytułowanie maila, nie zapomnij o tym. Sprawdź również dokładnie, czy przesyłasz wszystkie dokumenty, jakich życzy sobie pracodawca. Dosyłanie w osobnych mailach dokumentów, o których się zapomniało, nie świadczy na korzyść osoby aplikującej o pracę. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej prześlij plik w formacie PDF (chyba, że pracodawca wyraźnie zaznaczy, w jakich formatach należy przesyłać wymagane dokumenty).

Ważne - na końcu CV koniecznie zapisz klauzulę dotyczącą zgody na wykorzystywanie danych osobowych na potrzeby procesu rekrutacji.

Pamiętaj również o tym, aby twoje CV było pozbawione błędów. Błędy ortograficzne pomoże ci wyeliminować edytor tekstów. Szczególną uwagę zwróć na błędy stylistyczne, logiczne uporządkowanie zdań i błędy interpunkcyjne. Jeśli nie ufasz swoim umiejętnościom, poproś o pomoc znajomego, który nie popełnia błędów.

 

Tematy: Mama Reaktywacja

Komentarze