Co zrobić, by wziąć się do pracy?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dla nikogo nie jest już tajemnicą, że obok zewnętrznych gratyfikacji, zasadnicze znaczenie dla jakości wykonywanej pracy ma motywacja wypływająca z wewnątrz. Chociaż nie zapewnia ona sukcesu, zazwyczaj bardzo mu sprzyja.

Praca, w którą się nie zaangażujesz, nie będzie przyjemna.
Praca, w którą się nie zaangażujesz, nie będzie przyjemna.

Dlatego zanim zabierzemy się do pracy postarajmy się o osobiste zaangażowanie.

Z badań wynika, że najlepiej pracują nie te osoby, które dobrze zarabiają, ale te, które zarabiają po to, by realizować swoje marzenia, dbać o rodzinę. Mówi się, że mają dużą motywację wewnętrzną. Z badań psychologicznych wynika, że tego rodzaju motywacja dużo bardziej sprzyja sukcesom niż zewnętrzne systemy kar i nagród w rodzaju pieniędzy, pochwał lub nagan zwierzchników.

Co może motywować wewnętrznie? Zainteresowanie tematem działania, wrażenie, że w trakcie pracy uczymy się czegoś nowego lub ważnego, ćwiczymy zdobyte wcześniej umiejętności, robimy coś, co przyniesie wymierne korzyści dla naszych bliskich.

Ciekawe, że motywacja wewnętrzna nie zawsze musi łączyć się z przyjemnością, choć zazwyczaj w ogólnym rozrachunku tak właśnie jest. Praca, którą wykonujemy z zaangażowaniem, jest przyjemna.

Popłyń w pracę

Osoby zmotywowane od środka pracują, koncentrując się na działaniu, a nie na jego wynikach. Ich umysły wchodzą w stan, który fascynuje psychologów i specjalistów wielu innych dziedzin nauki. Z angielska nazywa się go "flow", co dosłownie oznacza przepływ, na język polski zaś tłumaczone jest jako uniesienie lub zatopienie w czynności. Bo dosłownie tak właśnie wygląda. Gdy twój umysł wchodzi w stan flow, jesteś tak głęboko zatopiona w działaniu, że nie zauważasz upływającego czasu, nie czujesz głodu, nie widzisz tego, co dzieje się dokoła. Takiemu zapamiętaniu towarzyszy zazwyczaj duże poczucie satysfakcji, zadowolenia i spełnienia. Warunkiem wejścia w ten stan jest równowaga między wymaganiami sytuacji, a kompetencjami osoby wykonującej zadanie. Jeśli ta równowaga istnieje, bardzo prawdopodobne jest, że zadanie zostanie wykonane z sukcesem.

Flow to także jedna z koncepcji psychologicznych dotyczących szczęścia. Zgodnie z nią receptą na trwałe zadowolenie z życia jest możliwe najczęstsze angażowanie się w działania, które są dostatecznie trudne, by zapobiec nudzie i rutynie, ale nie dość trudne, by przekroczyć możliwości i umiejętności człowieka i spowodować frustrację.

Trudna sztuka działania

Klasycznym przykładem działań motywowanych wewnętrznie, a nie zewnętrznie, jest zabawa. Jeśli potrafisz się bawić, zatracić w robieniu czegoś przyjemnego, oznacza to, że potrafisz również wydajnie pracować. Musisz jedynie odpowiednio nastawić się do pracy. Jak to zrobić?

  • Jeśli masz trudności z zabraniem się do pracy, zastanów się, co cię powstrzymuje. Może dręczy cię wewnętrzna rozterka dotycząca ważnych życiowych spraw, a może nie masz wszystkiego, co jest ci potrzebne do wykonania zadania, np. niezbędnych informacji?
  • Inny czynnik blokujący zaangażowanie to obawy i przewidywania. To, co myślisz o powodzeniu i efektach swojego działania, nie jest obiektywną prawdą, ale jedynie twymi przewidywaniami. Te negatywne, działają co najmniej na dwa sposoby. Po pierwsze mogą utrudniać rozpoczęcie zadania, po drugie mogą w podświadomości zamienić się w cel. Jeśli boisz się tego, jakie będą wyniki twojej pracy, przyjrzyj się obawom, nazwij, poukładaj.
  • Określ jasno i wyraźnie, co chcesz osiągnąć, dbając o to, aby twój cel wydawał ci się realny.
  • Zadbaj o motywację wewnętrzną - pomyśl, co ty, jako osoba, zyskasz, wykonując konkretne zadanie. Może na przykład nauczysz się czegoś lub potrenujesz umiejętności, które już posiadasz?
  • Jeśli masz do wykonania kilka różnych zadań, uszereguj je od najłatwiejszego do najtrudniejszego i najpierw zabierz się za te najłatwiejsze.
  • Wyjątkowo trudne zadania podziel na etapy.
  • Nagradzaj się za postępy, w trakcie pracy rób sobie przyjemne przerwy, żeby złapać dystans do tego, co robisz, odpocząć.

 

Komentarze