18 sposobów na brak czasu

Nadmiar obowiązków i zbyt krótka doba – każda mama to zna. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

Sposobów i metod zarządzania czasem jest mnóstwo. Najważniejsze, by znaleźć te, które pasują do naszego charakteru i stylu życia. Przedstawiamy 18 pomysłów, z których możesz wybrać coś dla siebie.

Nie proś partnera o pomoc w domu lub przy dziecku

Tak, tak, dobrze widzisz. Prosząc go o "pomoc", potwierdzasz jedynie, że dom i dziecko to twój obowiązek, a on jedynie może (ale nie musi!) łaskawie się w to włączyć. Mów raczej o podziale waszych wspólnych (!) obowiązków. Zwłaszcza jeśli oboje pracujecie zawodowo. Słowa, jakich używamy, w bezpośredni sposób wpływają na nasz stosunek do spraw, które tymi słowami opisujemy.

Mediator rodzinny radzi, jak rozmawiać o podziale obowiązków.

Kup duży kalendarz ścienny i powieś go w widocznym miejscu

Wpisz do niego wszystkie ważne dla waszej rodziny terminy, np. szczepienie syna, urodziny koleżanki córki, wizytę babci itp. Przestań być tą jedyną, która ma wszystko pod kontrolą. Zbyt wiele spraw na głowie powoduje, że nie jesteśmy w stanie skupić się na tym, co robimy, i w rezultacie wszystko trwa dłużej.

Przeczytaj też: Ile trwa ciąża?

Ucz dzieci samodzielności i zachęcaj do prac domowych

Muszą mieć poczucie, że wszyscy w rodzinie powinni robić coś na rzecz wspólnego dobra. To fakt, że najpierw trzeba zainwestować trochę czasu w naukę, żeby potem zyskać dodatkowe minuty czy godziny. Dlatego szkolenie z samodzielności powinno przebiegać stopniowo. Na przykład najpierw uczysz dziecko, by po posiłku odnosiło swój talerz do zlewu oraz odstawiało krzesło na miejsce i konsekwentnie tego wymagasz. Potem wprowadzasz nowe zadanie.

Przeczytaj, jak wspierać samodzielność dzieci .

Wybierz przedszkole lub szkołę, która jest blisko domu

Oczywiście to nie może być jedyne kryterium, ale jeśli wybierasz między dwiema równie dobrymi placówkami, zdecyduj się na tę, do której macie łatwiejszy i szybszy dojazd. Możesz też wybrać tę, która jest blisko pracy twojej lub partnera. Jednak ten wybór oznacza, że obowiązek zawożenia i przywożenia dziecka będzie spoczywał tylko na jednym z was. Problem może też pojawić się wtedy, gdy zmienicie miejsce pracy.

Przeczytaj też: Używane ubranka dla dzieci – czy warto je kupować?

Wybieraj zajęcia dodatkowe dla dziecka z puli tych, które oferuje szkoła lub przedszkole

Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na wożenie malca z miejsca na miejsce.

Nie czekaj bezczynnie, aż dziecko skończy dodatkowe zajęcia

Jeśli zapisałaś dziecko na naukę pływania, wskocz z nim do basenu. Niech ono pływa pod okiem instruktora, a ty na drugim torze. Jeśli chcesz, by dziecko uczyło się języka obcego, rozważ opłacenie nauczyciela, który będzie przychodził do domu. Możesz nawet pomyśleć o stworzeniu małej, np. 3-osobowej grupy złożonej z dzieci znajomych, które będą uczyły się u ciebie.

Raz na tydzień róbcie planowanie

Umówcie się z partnerem, że np. co piątek lub niedzielę spędzicie dwie godziny na planowaniu kolejnego tygodnia. Dzięki temu łatwiej wam będzie podzielić się obowiązkami. Unikniecie sytuacji, w której np. twój partner zrobi w poniedziałek duże zakupy spożywcze w centrum handlowym, a ty we wtorek pojedziesz w to samo miejsce oddać buty do szewca.

Przeczytaj również: Nauka pływania dla dziecka – od kiedy zacząć?

Grupuj czynności

Rób kilkugodzinne prasowanie raz na dwa tygodnie, zamiast codziennie tracić kilkanaście minut na wyprasowanie ubrań na dany dzień. Jeśli umawiasz dziecko do lekarza, sprawdź, czy ty nie masz jakiejś zaległej wizyty kontrolnej. Czasem warto nawet przełożyć badania (jeśli nie są pilne) na jakiś dalszy termin, by załatwić kilka za jednym zamachem.

Wyłącz telewizor

Niech nie gra w tle, bo nim się obejrzysz, stracisz kilkanaście minut na oglądanie czegoś, co tak naprawdę wcale specjalnie cię nie interesuje.

Poproś szefa, byś raz na tydzień mogła pracować z domu

Nie będziesz tracić czasu na dojazdy.

Wybieraj szybko

Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na wybory: sprzętu do domu, ubranek dla dzieci, miejsca na wakacje. Badania pokazują, że im dłużej się zastanawiamy, tym mniejsze mamy szanse wybrać coś, co będzie nas satysfakcjonować. Ustal swoje kryteria, a potem zdecyduj się na pierwszą opcję, która je spełnia. Szukaj tego, co wystarczająco dobre a nie najlepsze.

Czytaj dalej na następnej stronie: 18 sposobów na brak czasu.

Gotuj jak dla armii

Jeśli robisz na kolację naleśniki, usmaż ich więcej - będziesz mieć gotowe śniadanie na następny dzień. Jeśli gotujesz zupę - zrób duży gar. To, czego nie zjecie dziś, podziel na dwie części - jedną zostaw na jutro, drugą - zamroź.

Nie ulegaj presji ­

Zastanów się, jakie czynności wykonujesz, bo inni sądzą, że tak robią "dobre mamy", a potem z nich zrezygnuj. Nie musisz zmieniać śpioszków niemowlakowi tylko dlatego, że przed chwilą pobrudził je marchewką. Nie musisz prasować wszystkich ubrań dwulatka. Czasem po prostu wystarczy je dobrze rozwiesić po praniu a potem ładnie ułożyć.

Zgraj się z innymi mamami

Możesz np. umówić się z sąsiadką, że będziecie na zmianę odbierać wasze dzieci z przedszkola albo zabierać do kina czy wozić na zajęcia dodatkowe.

Poświęć odpowiednio dużo czasu na wdrożenie niani w jej obowiązki

Powinnaś spędzić z nią mniej więcej dwa tygodnie, byś mogła powoli przyzwyczaić do niej dziecko i utwierdzić się w przekonaniu, że wybraliście dobrą osobę. Dzięki temu w pracy będziesz mogła spokojnie pracować, nie martwiąc się o to, co się dzieje w domu. A co za tym idzie - nie będziesz musiała ani zostawać po godzinach, ani kończyć swoich zadań w domu.

Mów, czego potrzebujesz

Nikt nie potrafi czytać w myślach, więc jeśli potrzebujesz jakiejś pomocy, powiedz to otwarcie. Na przykład zamiast zżymać się, że co najmniej raz w tygodniu musisz przez kilka godzin skakać koło teściowej, która przychodzi odwiedzić wnuka, poproś, by coś dla was zrobiła. Na przykład wyszła z dzieckiem na spacer. Albo zaopiekowała się nim, a ty w tym czasie pójdziesz na zakupy albo do fryzjera.

Chcesz znaleźć czas na coś dużego? Najpierw znajdź na coś małego ­

Często mówimy, że nie mamy na coś czasu, chociaż tak naprawdę chodzi o to, że nie możemy się do tego zabrać. Dobrym przykładem są ćwiczenia fizyczne. Wiele mam, które po porodzie chcą zrzucić dodatkowe kilogramy albo poprawić swoją kondycję, przeraża myśl o tym, jak długą drogę mają przed sobą. Dlatego zamiast zakładać: "codziennie będę ćwiczyć 45 minut", zacznij od pięciu minut dziennie. Przekonasz się, że wkrótce czas na dłuższe ćwiczenia sam się znajdzie ;)

Rób listy

Robienie list z zadaniami do wykonania to bardzo popularna i skuteczna metoda zarządzania czasem, ale niestety kryje w sobie sporo pułapek. Wiele osób skarży się, że wciąż spisuje, co jest do zrobienia na dany dzień, a potem tylko… przepisuje wszystko na kolejny. Jak więc prawidłowo robić listy? Najlepiej na kartkach. Są najlepsze, bo w każdej chwili można coś na listę dopisać i nie trzeba włączać komputera. Każdy z członków rodziny może też rzucić na nią okiem, czego nie da się powiedzieć o listach robionych np. w smartfonach. Na każdej stronie napisz odpowiedni nagłówek np. "mieszkanie". Pod nagłówkiem wypisz wszystko, co jest do zrobienia w danej kategorii. W "mieszkaniu" mogą być np. naprawy albo zakupy sprzętu do domu.

Pamiętaj tylko, by list nie było zbyt dużo. Kilka powinno wystarczyć. Kiedy będą gotowe, złóż je razem i przypnij magnesem do lodówki albo specjalnej tablicy. Zawsze, kiedy coś ci się przypomni - dopisuj na listę, a kiedy coś zrobisz - skreślaj. Te listy powinny być omawiane z partnerem podczas cotygodniowego planowania - wtedy możecie rozdzielić zadania i wykreślić to, co jest zrobione. Dzięki takim listom będzie ci też łatwiej grupować zadania.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Work-life balance – definicja, przykłady, porady, jak osiągnąć?

 

Urlop menstruacyjny – co to jest, na czym polega, w jakich krajach występuje, kiedy w Polsce?

 

Ageizm – czym jest, przykłady, jak się przed tym obronić, co na to prawo

 

Jak rozwijać swoje hobby? 4 proste sposoby

 

Jak napisać list motywacyjny? Wskazówki, czego unikać

 

Dziewica konsekrowana – kim jest, wymagania, obowiązki, jak zostać dziewicą konsekrowaną?

 

Karmienie piersią a praca. Ile przerw Ci przysługuje?

 

Jak szybko wyjść na spacer? Sposoby na szybkie przygotowanie siebie i dziecka do wyjścia z domu