18 sposobów na brak czasu

Ocena: 4.21/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nadmiar obowiązków i zbyt krótka doba – każda mama to zna. Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić.

Zastanów się, jakie czynności wykonujesz, bo inni sądzą, że tak robią „dobre mamy”. fot. shutterstock
Zastanów się, jakie czynności wykonujesz, bo inni sądzą, że tak robią „dobre mamy”.

Sposobów i metod zarządzania czasem jest mnóstwo. Najważniejsze, by znaleźć te, które pasują do naszego charakteru i stylu życia. Przedstawiamy 18 pomysłów, z których możesz wybrać coś dla siebie.

Nie proś partnera o pomoc w domu lub przy dziecku

Tak, tak, dobrze widzisz. Prosząc go o "pomoc", potwierdzasz jedynie, że dom i dziecko to twój obowiązek, a on jedynie może (ale nie musi!) łaskawie się w to włączyć. Mów raczej o podziale waszych wspólnych (!) obowiązków. Zwłaszcza jeśli oboje pracujecie zawodowo. Słowa, jakich używamy, w bezpośredni sposób wpływają na nasz stosunek do spraw, które tymi słowami opisujemy. 

Mediator rodzinny radzi, jak rozmawiać o podziale obowiązków.

 

Kup duży kalendarz ścienny i powieś go w widocznym miejscu

Wpisz do niego wszystkie ważne dla waszej rodziny terminy, np. szczepienie syna, urodziny koleżanki córki, wizytę babci itp. Przestań być tą jedyną, która ma wszystko pod kontrolą. Zbyt wiele spraw na głowie powoduje, że nie jesteśmy w stanie skupić się na tym, co robimy, i w rezultacie wszystko trwa dłużej.

Ucz dzieci samodzielności i zachęcaj do prac domowych

Muszą mieć poczucie, że wszyscy w rodzinie powinni robić coś na rzecz wspólnego dobra. To fakt, że najpierw trzeba zainwestować trochę czasu w naukę, żeby potem zyskać dodatkowe minuty czy godziny. Dlatego szkolenie z samodzielności powinno przebiegać stopniowo. Na przykład najpierw uczysz dziecko, by po posiłku odnosiło swój talerz do zlewu oraz odstawiało krzesło na miejsce i konsekwentnie tego wymagasz. Potem wprowadzasz nowe zadanie.

Przeczytaj, jak wspierać samodzielność dzieci.

Wybierz przedszkole lub szkołę, która jest blisko domu

Oczywiście to nie może być jedyne kryterium, ale jeśli wybierasz między dwiema równie dobrymi placówkami, zdecyduj się na tę, do której macie łatwiejszy i szybszy dojazd. Możesz też wybrać tę, która jest blisko pracy twojej lub partnera. Jednak ten wybór oznacza, że obowiązek zawożenia i przywożenia dziecka będzie spoczywał tylko na jednym z was. Problem może też pojawić się wtedy, gdy zmienicie miejsce pracy.

 

Wybieraj zajęcia dodatkowe dla dziecka z puli tych, które oferuje szkoła lub przedszkole

Dzięki temu nie będziesz tracić czasu na wożenie malca z miejsca na miejsce.

Nie czekaj bezczynnie, aż dziecko skończy dodatkowe zajęcia

Jeśli zapisałaś dziecko na naukę pływania, wskocz z nim do basenu. Niech ono pływa pod okiem instruktora, a ty na drugim torze. Jeśli chcesz, by dziecko uczyło się języka obcego, rozważ opłacenie nauczyciela, który będzie przychodził do domu. Możesz nawet pomyśleć o stworzeniu małej, np. 3-osobowej grupy złożonej z dzieci znajomych, które będą uczyły się u ciebie.

Raz na tydzień róbcie planowanie

Umówcie się z partnerem, że np. co piątek lub niedzielę spędzicie dwie godziny na planowaniu kolejnego tygodnia. Dzięki temu łatwiej wam będzie podzielić się obowiązkami. Unikniecie sytuacji, w której np. twój partner zrobi w poniedziałek duże zakupy spożywcze w centrum handlowym, a ty we wtorek pojedziesz w to samo miejsce oddać buty do szewca.

Grupuj czynności

Rób kilkugodzinne prasowanie raz na dwa tygodnie, zamiast codziennie tracić kilkanaście minut na wyprasowanie ubrań na dany dzień. Jeśli umawiasz dziecko do lekarza, sprawdź, czy ty nie masz jakiejś zaległej wizyty kontrolnej. Czasem warto nawet przełożyć badania (jeśli nie są pilne) na jakiś dalszy termin, by załatwić kilka za jednym zamachem.

Wyłącz telewizor

Niech nie gra w tle, bo nim się obejrzysz, stracisz kilkanaście minut na oglądanie czegoś, co tak naprawdę wcale specjalnie cię nie interesuje.

Poproś szefa, byś raz na tydzień mogła pracować z domu

Nie będziesz tracić czasu na dojazdy.  

Wybieraj szybko

Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na wybory: sprzętu do domu, ubranek dla dzieci, miejsca na wakacje. Badania pokazują, że im dłużej się zastanawiamy, tym mniejsze mamy szanse wybrać coś, co będzie nas satysfakcjonować. Ustal swoje kryteria, a potem zdecyduj się na pierwszą opcję, która je spełnia. Szukaj tego, co wystarczająco dobre a nie najlepsze.

Czytaj dalej na następnej stronie: 18 sposobów na brak czasu.

Tematy: sposoby na brak czasu, zarządzaniem czasem, jak zorganizować dzień

Komentarze