Zwierzę w domu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dzieci kochają zwierzęta i często proszą o nie rodziców. Jeśli ulegniemy prośbom, musimy zadbać o przygotowanie mieszkania na przyjęcie nowego domownika, m.in. urządzić mu miejsce do spania.

Decydując się na zwierzaka, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie przestrzeni
Decydując się na zwierzaka, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie przestrzeni

Pies

Z reguły zwierzę samo znajduje w domu kąt, w którym czuje się bezpiecznie - najlepiej właśnie w tym wybranym miejscu urządzić psu legowisko. Pies powinien mieć możliwość obserwowania otoczenia i nie być narażony na przeciągi.

Legowiska mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów, np. wikliny, gąbki obszytej tkaniną lub tworzywa sztucznego. Dla szczeniaka lepiej nie kupować koszyka z wikliny, ponieważ będzie ją gryzł, co grozi zadławieniem. Nowością na rynku są specjalne łóżka z materacami. Praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości są zdejmowane pokrowce, które łatwo uprać. Wybierając legowisko, kierujmy się zawsze funkcjonalnością produktu.

kojec dla psa

Legowisko dla psa - gąbka obszyta materiałem (źródło: zoolandia.pl)

legowisko z tworzywa sztucznego

Legowisko z towrzywa sztucznego (zoolandia.pl)

legowisko ze zdejmowanym pokrowcem

Legowisko ze zdejmowanym pokrowcem (zoolandia.pl)

 

Kot

Potrzebuje miękkiego i przytulnego posłania. Lubi legowiska osłonięte, zakryte od góry - w takich miejscach czuje się bezpiecznie. Ciekawym pomysłem jest legowisko zawieszane na grzejniku. Dawniej koty wygrzewały się na zapieckach, teraz muszą sobie radzić inaczej. Przy ciepłym kaloryferze na pewno poczują się komfortowo.

legowisko do zawieszenia na grzejniku

Legowisko do zawieszenia na grzejniku (zoolandia.pl)

budka z materiału z nylonową podłogą

Budka z materiału z nylonową podłogą (zooplus.pl)

 

Gryzonie

Klatki trzeba dobierać do odpowiednio do gatunku gryzonia, ponieważ mają różny rozstaw prętów. Inna klatka przeznaczona jest dla szynszyli, inna dla myszy lub królika. Jeśli podesty i półeczki wykonane są z drewna a nie drucików - łatwiej gryzoniowi się po nich poruszać, ponieważ łapki nie wpadają mu w szczeliny. Z tym problemem można się uporać przeplatając między szczebelkami podestu tekturkę. Do klatki wstawia się domek lub gniazdko, w którym zamieszka zwierzątko. Odpowiednią ilość ruchu zapewnią specjalne kołowrotki stojące lub zaczepiane o pręty klatki.

gniazdo z trawy

Gniazdo z trawy (zoologiczny.sklep.pl)

klatka dla chomika

Klatka dla chomika (zoolandia.pl)

 

Gady

W domach hodowane są także gady, np. żółwie. Powinny przebywać w terrarium, które zapewni im warunki zbliżone do naturalnych i bezpieczeństwo, uchroni np. przed mechanicznymi urazami. Terrarium trzeba ustawić w zacisznym miejscu, nie narażonym na  przeciągi. Może być otwarte lub zamknięte od góry, wykonane ze szkła (najpopularniejsze), sklejki, płyt wiórowych, meblowych lub drewna,. "Mieszkanie" dla ulubieńca zamawia się w zależności od materiału, na który się zdecydujemy u szklarza lub stolarza, kupuje w sklepie zoologicznym lub wykonuje samodzielnie. Niezbędnym wyposażeniem są żarówki, pod którymi zwierzątko będzie się wygrzewać, pojemnik na karmę, basen (zapewni dostęp do wody), kryjówka oraz odpowiednie podłoże. Przydadzą się także korzenie, po których zwierzę będzie się wspinać.

terrarium

Terrarium (kubazoo.com.pl)

 

Rybki

Akwarium napełnione wodą jest bardzo ciężkie, więc musi być ustawione na solidnej i mocnej podstawie (chwiejne stoliki odpadają!). Akwarium nie powinno być narażone na zbyt intensywne promieniowanie słoneczne, ani na mechaniczne uderzenia, np. przez otwierane drzwi. Akwarium można kupić lub zamówić na wymiar. Lepiej wybrać duże, ponieważ łatwiej w nim stworzyć dobre, zbliżone do naturalnych warunki. Kolejnym zakupem będzie wyposażenie techniczne, np. filtry, oświetlenie, ogrzewanie, termometr. Rybki kupujemy na samym końcu, gdy akwarium jest już urządzone.

akwarium

Akwarium (akwaris.pl)

 

Ptaki

Ptak powinien czuć się w swojej klatce swobodnie i bezpiecznie. Jej kształt dobiera się do przyzwyczajeń pierzastego lokatora - niektóre gatunki ptaków lubią chować się po kątach, dlatego źle się czują w okrągłych klatkach. Rozstaw prętów musi być mniejszy niż główka ptaka, aby nie mógł jej wysuwać na zewnątrz. Klatkę należy ustawić w miejscu nienarażonym na nadmierne promieniowanie słoneczne i bez przeciągów, z dala od źródeł hałasu, np. telewizora. Lepiej, by stała nieco powyżej naszych oczu, większość ptaków czuje się bezpiecznie, gdy może obserwować człowieka z góry. Lepiej nie zmieniać raz wybranego miejsca - ptaki nie lubią przeprowadzek. Wyposażenie to: poidełka i karmniki (lepiej, gdy można je wkładać do środka przez specjalne klapki), drążki do siedzenia (najlepiej drewniane), a także budki lęgowe i basenik do kąpieli (dobrze, jeśli ma daszek chroniący wodę przed zabrudzeniem). Utrzymanie czystości ułatwia wysuwana podłoga-szuflada.

klatka dla ptaków

Klatka dla ptaków (sklep.zoolandia.pl)

 

Komentarze