Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak ważny jest sen, zwłaszcza dla niemowlęcia, nikogo nie trzeba przekonywać. Właśnie w czasie snu wydziela się hormon wzrostu, dojrzewa system nerwowy dziecka. Warto zatem zadbać o wygodne miejsce do spania.

Kołyska czy łóżeczko? Ten wybór wielu rodzicom spędza sen z powiek!
Kołyska czy łóżeczko? Ten wybór wielu rodzicom spędza sen z powiek!

Kołyska czy łóżko?

Kołyska jest bardzo wygodna w pierwszych miesiącach życia dziecka. Łatwo w niej uspokoić niemowlę - co na pewno docenią świeżo upieczeni rodzice, zwłaszcza nocą. Małe wnętrze sprawia, że maluchowi jest w niej przytulnie. Niestety, kołyska wystarcza na krótko - co najwyżej do momentu, gdy dziecko nie zacznie siadać.

Łóżeczko służy dłużej i wydaje się lepszym wyborem dla osób, które nie chcą co kilka miesięcy ponosić kolejnych kosztów. Tym, którzy wymarzyli sobie, że ich dziecko będzie usypiało łagodnie kołysane, a nie chcą kupować kołyski, producenci proponują dwa w jednym, czyli łóżko na biegunach.

Jakie łóżeczko wybrać?

Sklepy oferują bardzo różne modele łóżeczek dla niemowląt - od bardzo prostych, aż po wielofunkcyjne. Warto zwrócić uwagę na udogodnienia konstrukcyjne, które ułatwią opiekę nad dzieckiem.

  • Bardzo wygodna jest możliwość regulowania poziomu, na który układa się dziecko - nie trzeba się mocno schylać, co na pewno odciąży kręgosłup. Nowo narodzone niemowlę bez obawy można ułożyć na najwyższym poziomie. Nie ma żadnego ryzyka, że zrobi sobie krzywdę. Gdy dziecko zacznie być bardziej aktywne, poziom obniża się, aby było bezpieczne.
  • Kolejnym udogodnieniem są wyjmowane szczebelki lub opuszczany bok, co na pewno przyda się, gdy dziecko zacznie chodzić.
  • Jeżeli masz bardzo mało miejsca, wybierz łóżeczko z szufladami. Będzie w nich można schować ubranka i niezbędne akcesoria pielęgnacyjne. Gdy dziecko podrośnie, zamienią się w funkcjonalne pojemniki na zabawki.
  • Dostępne są również, wspomniane już, modele łóżek na biegunach lub kółkach.
  • Zwolennicy mebli, rosnących razem z dzieckiem, powinni poszukać łóżeczka, które można będzie przekształcić w tapczanik. Takie modele są nieco droższe od tradycyjnych, jednak służą dziecku dłużej.
  • Jeżeli już zdecydujesz się na zakup konkretnego mebla, sprawdź, czy nie ma on ostrych kantów lub wystających elementów, które mogą być niebezpieczne dla dziecka.

Dodatkowe akcesoria

Jeśli nie masz dużo miejsca, przydatna będzie nadstawka na łóżeczko. Służy do przewijania i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Przystosowana jest dla dzieci do 12. miesiąca. Powinna być wykonana z materiału, który spełnia wymagane normy bezpieczeństwa (np. nie może zawierać ftalanów).

Producenci proponują także różnego rodzaju baldachimy i zasłonki. Czy warto je kupić, to już rzecz gustu. Na pewno w lecie przyda się moskitiera, która ochroni dziecko przed komarami i muchami.

Z jakiego materiału?

Przy zakupie zwróćmy uwagę na materiał z jakiego jest zrobiony mebel. Unikaj płyt wiórowych, z których może wydzielać się szkodliwy formaldehyd - częsta przyczyna alergii. Idealne łóżeczko powinno być wykonane z naturalnego drewna. Zapytaj sprzedawcy, czym wykończone są elementy - jeżeli o to poprosimy, powinien pokazać nam atesty higieniczne potwierdzające, że łóżko wykonano zgodnie z normami.

Jaki materac?

Łóżeczko może być używane, natomiast materacyk powinien być nowy. W tym wypadku lepiej nie oszczędzać i kupić produkt sprawdzonej firmy.

Podstawową rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę przy jego wyborze, jest elastyczność i zdolność dopasowania się do kształtów ciała dziecka.

Ortopedzi często polecają materacyki lateksowe. Lateks to naturalny materiał, w którym nie rozwijają się bakterie i mikroorganizmy - jest to ważne szczególnie dla alergików. Dopasowuje się do ciała i podpiera je w każdym punkcie i w każdej pozycji. Łatwo wymienia ciepło i wilgoć z otoczeniem. Robi wrażenie chłodnego, gdy jest gorąco i ciepłego, gdy powietrze jest zimne. Nie wymaga żadnej specjalnej konserwacji i jest bardzo trwały. Przy zakupie materaca lateksowego trzeba pamiętać, że kładzie się go na stelażu z deszczułek (dobre są z drewna bukowego, które jest sprężyste).

Dobrym rozwiązaniem może być także materac o dwóch stronach twardości, np. z twardą stroną kokosową i średnio twardą - lateksową.

Pokutuje przekonanie, że dziecko nie powinno spać na materacu sprężynowym, bo może to źle wpływać na jego postawę. Nie jest to do końca prawda. Na pewno nie będzie dobry materac sztywny ze sprężynami typu bonel, ale już materac ze sprężynami kieszeniowymi obłożony obustronnie lateksem dobrze spełnia swoja funkcję.

Swoich zagorzałych zwolenników, zwłaszcza wśród tradycjonalistów, mają materace z materiałów naturalnych, takich jak trawa morska lub włókna kokosowe. Trzeba jednak pamiętać, że mogą się w nich rozwijać bakterie i pleśnie.

Nakładka

Nakładka chroni materac przed zamoczeniem i zabrudzeniem. Aby spełniała dobrze swoją funkcję, musi być wykonana z odpowiednich materiałów, np. z tkaniny frotte, pokrytej powłoką o właściwościach grzybo- i bakteriobójczych. Nakładkę można prać w pralce. Mocuje się ją do materaca za pomocą gumek.

Pokrowiec

Decydując się na pokrowiec, wybierz pokrowiec zdejmowany (zapinany na suwak), taki, który można prać. Jeżeli dziecko jest podatne na uczulenia, lepiej zrezygnować z pokrowca lato-zima (zazwyczaj nie nadaje się do prania).

Tematy: sen niemowlaka, łóżeczko dziecięce, materac dla niemowlaka, łóżeczko dla niemowlaka

Komentarze