Zaplanuj kącik dla malucha

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zanim ułożysz w łóżeczku nowego domownika, zaplanuj zaciszny kącik, który będzie komfortowym miejscem dla ciebie i dla dziecka.

W małych mieszkaniach kącik dla malucha można wydzielić w pokoju rodziców
W małych mieszkaniach kącik dla malucha można wydzielić w pokoju rodziców

Nawet jeśli nie można przeznaczyć na potrzeby maleństwa osobnego pokoju, na pewno da się wygospodarować zaciszny kącik. Najlepiej, by sąsiadował z posłaniem mamy, bo to ułatwi jej stały kontakt i opiekę.

Planując miejsce dla dziecka w pokoju dziennym, trzeba odgrodzić łóżeczko od kanapy rodziców niską ścianką działową z półkami na książki i bibeloty. Przegroda wyznacza we wnętrzu odrębne strefy i tworzy zaciszny zakątek dla niemowlęcia. Ważną rolę w wystroju miejsca odgrywa kolorystyka. Mocne żywe barwy, które wprowadzisz, będą przykuwać uwagę kilkumiesięcznego dziecka.

 

Postaw na kolor

Mały obserwator najszybciej zaczyna reagować na kolor czarny, biały i czerwony. Pamiętaj o tym, dekorując przeznaczoną dla niego część pokoju. W pierwszych tygodniach życia maluch nie zauważa kolorowych przedmiotów wiszących nad łóżeczkiem. Namalowane w rzędach czerwone, niebieskie, zielone czy różowe koła zaciekawią maluszka, który początkowo częściej patrzy na boki niż na wprost.

 

Retro

Wersji dynamicznej dziecięcego kącika przeciwstawić można subtelny i bardziej tradycyjny wystrój pokoiku, urządzonego pastelowymi mebelkami w stylu retro. W takiej wersji fragment sypialni przeznaczony dla maleństwa odseparuj od posłania rodziców jasnymi kotarami. Kącik pielęgnacyjny zorganizuj we wnęce, której górną część można zabudować półkami na kosmetyki oraz akcesoria. Pod półkami może stanąć komoda z szufladami na ubranka, na której ulokować można przewijak. Takie rozwiązanie jest dobre, gdy pomieszczenie nie jest zbyt duże. We wnęce można zamontować dużo półek, na których pomieści się wszystko, co niezbędne w niemowlęcym królestwie. Można również wstawić w nią komodę i tym sposobem zaoszczędzić trochę miejsca.

 

Ważne detale

Drobiazgów potrzebnych do pielęgnacji dziecka jest mnóstwo. Wszystkie powinny mieć swoje miejsce. Dobrze, jeśli są one uporządkowane i schowane, a zarazem w zasięgu ręki. Gdy raptem musimy przewinąć lub przebrać dziecko, ważne jest by nie trzeba było biegać po całym mieszkaniu w poszukiwaniu pieluszki. Możliwość schowania niemowlęcych akcesoriów jest szczególnie ważna, gdy nie posiadamy oddzielnego pokoju dziecięcego, tylko wyodrębniony w tym celu kącik.

Wygodnym i najbardziej przystępnym dla większości rodziców rozwiązaniem są komody. Warto, by miały sporo szuflad, w których umieścisz przede wszystkim ubranka. Mogą mieć również szafki i półki, gdzie znajdą miejsce różne stojące akcesoria. Wygodnym rozwiązaniem jest komoda z obszernym blatem, który służyć będzie, jako miejsce do przewijania malucha. Komody przeznaczone konkretnie do niemowlęcych pokoi mają często wbudowane gotowe przewijaki. Takie meble są wygodne, ponieważ na ogół ich wysokość jest odpowiednio dostosowana do wzrostu dorosłego, tak by mógł on wygodnie i bezpiecznie zająć się dzieckiem podczas czynności pielęgnacyjnych.

 

Ciekawym rozwiązaniem mogą być też półki i regały. Wprawdzie ustawione na nich rzeczy są zawsze widoczne, ale plusem jest ilość miejsca, które mamy do wykorzystania. Aby nie zapanował bałagan, wykorzystaj pudełka - tekturowe, wiklinowe, plastikowe, czy z materiału. Są one bardzo praktyczne i do tego estetycznie wyglądają.  Regał jest wygodny i może pełnić kilka funkcji naraz - może być zwykłym meblem lub ażurową ścianką oddzielającą niemowlęcy kącik od reszty dużego pomieszczenia. Takie rozwiązanie może być przydatne przede wszystkim w kawalerce, jak również, gdy dziecko dzieli sypialnię z rodzicami. Od strony z łóżeczkiem można zamontować roletę, która po opuszczeniu utworzy ściankę. Wówczas regał znika z obszaru przeznaczonego dla dziecka, stając się typowym meblem, a utworzony w ten sposób dziecięcy pokoik staje się przytulnym miejscem, w którym niemowlę będzie mogło w ciszy i spokoju spać. Wpadające przez roletę rozproszone światło stworzy dodatkowo przyjemną, ciepłą atmosferę.

Komentarze