Urządzamy funkcjonalną łazienkę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pokój kąpielowy w marmurach i zwierciadłach, czy też średni standard wschodnioeuropejski? Zanim zaczniemy urządzanie łazienki, musimy mieć koncepcję całości, uwzględniającą możliwości lokalowe i finansowe.

Projektując łazienkę, należy wziąć pod uwagę funkcjonalność
Projektując łazienkę, należy wziąć pod uwagę funkcjonalność

Czego naprawdę potrzeba w łazience?

Ważnym etapem planowania funkcjonalnej przestrzeni łazienkowej jest odpowiedzenie sobie na pytanie - co musi w łazience zostać?

 

To zasada, która nie odnosi się jedynie do małych łazienek; o ile mamy tę możliwość, także większą łazienkę warto "odciążyć" z wybranych elementów. Przykładem na przełamanie schematu jest umieszczenie pralki w kuchni lub instalacja prysznica w ubikacji - rzecz możliwa czasem tylko przy niewielkim powiększeniu tego pomieszczenia. W ten sposób domownicy mogą równocześnie skorzystać z wanny i prysznica - poranny tłok w łazience rozładowany! Czy artykuły chemiczne, kubły i szczotki muszą być składowane w łazience - być może można na nie przeznaczyć miejsce w kuchni, przedpokoju lub balkonie?

 

Wszystko pod ręką

Przechodzimy do wyboru mebli łazienkowych. Podstawowa zasada - codzienne drobiazgi mają być pod ręką, skoncentrowane wokół lustra i umywalki, umiejscowione intuicyjnie. W każdej łazience sprawdzają się szafki podwieszane, które oprócz miejsca osłoniętego drzwiczkami oferują sporą przestrzeń na blacie. Możemy wykorzystać ją na dużą umywalkę, po bokach której zostaje dużo miejsca na przybory toaletowe, lub wygospodarować miejsce na blacie poprzez zainstalowanie mniejszej umywalki nablatowej. Jeśli zdecydujemy się na umywalkę nablatową, warto zadbać o to, żeby meble były dobrej jakości oraz wykonane z ładnego drewna, ponieważ drewniany blat kontrastujący z bielą umywalki bardzo zwraca uwagę - ślady używania czy zniszczenia będą natychmiast zauważalne.

 

Duża łazienka

Mając do dyspozycji obszerną łazienkę można pozwolić sobie na odrobinę "marnotrawstwa" przestrzeni, ale z głową. Zbyt duże odległości między sanitariatami, umywalką czy haczykami na ręczniki nie są praktyczne, ponadto pozostawienie obszarów niezagospodarowanych odbiera łazience przytulność.

Pustą ścianę możemy zagospodarować większym niż standardowe lustrem, najlepiej bez żadnych obramowań, co sprawia, że lustro będzie wydawało się większe i "cięższe" niż w rzeczywistości. Można też pozwolić sobie na wyjątkowo długi blat. Szafki w układzie poziomym dają wyjątkowo dużą powierzchnię blatu, na którym gustownie zaprezentuje się umywalka nablatowa oraz dowolny element dekoracyjny. Obok dominującego lustra można zawiesić na ścianie lekkie geometryczne półki - idealne na kosmetyki stojące.

 

Mała łazienka

Inne zadania stawia przed nami mała łazienka, gdzie liczy się dosłownie każdy centymetr. Dlatego też bardzo praktyczny wydaje się pomysł, aby zagospodarować miejsce także nad toaletą. Zazwyczaj przestrzeń ta pozostaje pusta, nie wiesza się tam szafek, a ewentualna murowana półeczka wynikająca z obudowy geberitu pozwala na postawienie zaledwie kilku rzeczy. Pomysłem na zagospodarowanie tej przestrzeni może być szafka z obudową na toaletę, która ma niezaprzeczalną zaletę - zajmując niewiele więcej miejsca niż sama muszla, daje możliwość pełnego wykorzystania pionowej przestrzeni ponad nią. Drzwiczki osłaniają wszystkie drobiazgi, które tym samym nie stwarzają wrażenia bałaganu porzucone w przypadkowych miejscach.

 

Pomysły na łazienkę

Jeśli nasze fundusze są skromne lub upodobania niekonwencjonalne, urządźmy łazienkę - staw. Nie wydamy dużo, a spory wkład pracy własnej może stać się pretekstem do niezłej zabawy. Z wanny mogą "wyrastać" wodorosty i szuwary wymalowane własnoręcznie lub za pomocą tapety o wodnej tematyce. Wokół rur obwinie się pnącze aż do wygwieżdżonego nieba na suficie, a na półkach przysiądą ceramiczne żaby. Na podłodze niby-trawa - zielona wykładzina, a na oknie ustawmy kilka doniczek z żywą zielenią, której w atmosferze wilgoci powinno być bardzo dobrze. Wszystkie akcesoria: mydelniczki, kubeczki i szczoteczki oraz deska klozetowa, a nawet ręczniki warto utrzymać w wybranej, turkusowo-zielono-niebieskiej kolorystyce.

Może być plaża, wówczas muszelki w salaterce, lamperia w poprzeczne biało-pomarańczowe pasy, imitująca parawan plażowy i do tego pionowe listwy z drewna, a na nich uchwyty na ręczniki, czy uchwyt na papier toaletowy, za to rezerwuar przesłonięty wielkim słomkowym kapeluszem. Na podłodze żółta wykładzina dywanowa zamiast piasku.

Można też wybrać inny styl, zależny od upodobań i posiadanych rekwizytów. Mogą nimi być suche bukiety, malowane ptaszki, szklane figurki, popiersie z marmuru, galeria obrazków, wszystko, co przyjdzie wam do głowy.

 

Łazienkowa rewolucja

Ciemne i bardzo ozdobne kafle nie pasują do małych metraży, w pastelach skóra człowieka prezentuje się najkorzystniej. Jeśli już koniecznie pragniecie ciemnych barw, to może na podłodze i suficie? Przy ciemnej terakocie i obniżeniu optycznym sufitu można uzyskać świetny efekt, zwłaszcza wieszając sporo luster na ścianach. Kolorów i tak nie zabraknie, bo ręczniki, szlafroki i liczne drobiazgi - nawet mydła - mają swą barwę. Lepiej zdecydować się na jedną gamę kolorystyczną i konsekwentnie jej pilnować we wszystkich szczegółach. Zakupy trzeba realizować pod kątem wybranej koncepcji barwnej.

Przy gładkiej glazurze można pokusić się o szlaczek z galanterii ceramicznej. Może on wyłącznie wieńczyć górną krawędź wyłożonej glazurą ściany albo powtórzyć się jeszcze w innych miejscach. Przy białej glazurze i czerwonej podłodze dobrze wyglądać będą paski z czarnego marblitu. Wszelkie dodatki powinny mieć również makową barwę.

Duże płytki, podobnie jak ich skośne ułożenie powiększą optycznie pomieszczenie. Kupując je należy przewidzieć rezerwę ok. 1 m2 na ewentualne kataklizmy. Prace glazurnicze to dobry moment na decyzję o ewentualnej wymianie wanny na nową albo na zamianę jej na kabinę natryskową, która jest szczególnie warta rozważenia. Zajmie kwadrat 80x80 cm, czyli połowę miejsca, co wanna. Łatwiej będzie zmieścić w łazience pralkę automatyczną lub toaletkę.

Kabina jest rozwiązaniem odpowiednim dla osób starszych i chorych z uwagi na lepszą dostępność. Dla dzieci z kolei będzie nie lada atrakcją, a dla rodziców jest szybkim sposobem na umycie się. Kabiny prysznicowe mogą być ustawiane w rogu przy ścianie lub stać samodzielnie.

Tematy: remont

Komentarze