Światło w domu

Ocena: 3.65/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Światło we współczesnych wnętrzach odgrywa bardzo ważną rolę. Potrafi zmienić zarówno wygląd pomieszczenia, jak i jego nastrój. Dzięki bardzo dużej różnorodności dostępnych na rynku opraw oświetleniowych, można zrealizować prawie każdy pomysł.

Światło może zdziałać cuda...
Światło może zdziałać cuda...

Dobry projekt
Właściwe zaprojektowanie oświetlenia mieszkania nie jest prostą sprawą. Jeśli nie czujemy się na siłach, by zrobić to samodzielnie, warto zwrócić się do fachowca. Wbrew pozorom może to przynieść spore oszczędności, ponieważ zmiana przebiegu instalacji elektrycznej i rozmieszczenia kontaktów po zakończeniu prac wykończeniowych jest bardzo kosztowna.
W pierwszej kolejności musimy określić swoje oczekiwania, tak by projekt odpowiadał naszym potrzebom. Jest to trudny i pracochłonny początek pracy. Zastanawiając się jaki chcemy osiągnąć efekt końcowy, powinniśmy pamiętać o kilku ogólnych zasadach.

Centralnie czy punktowo?
Oświetlenie powinno być tak zaprojektowane, aby można było w łatwy sposób zmieniać jego rodzaj i natężenie. Taką elastyczność zapewni zaplanowanie oświetlenia zarówno centralnego, jak i punktowego. Nowoczesne wnętrza charakteryzują się dużą liczba punktów świetlnych. Architekci używają określenia - scena świetlna. Możliwość zastosowania we wnętrzu kilku scen świetlnych pozwala stworzyć kilka różnych klimatów. Jest to prawdziwa sztuka kreowania nastroju.

Nie można projektować oświetlenia w oderwaniu od materiałów wykończeniowych użytych we  wnętrzu. Musimy pamiętać o tym, że różne płaszczyzny w różnym stopniu odbijają i pochłaniają światło. Inaczej wygląda oświetlony metal inaczej ciemna chropowata ściana. Wykorzystanie wiedzy o świetle i właściwościach materiałów wykończeniowych może dać naprawdę zaskakujące efekty.

Oświetlenie centralne - najczęściej jest to  żyrandol - daje równomierne światło. Gdy je włączymy znikają ostre cienie i kontrasty. Wnętrze dobrze oświetlone wydaje się przestronne. Wybierając odpowiedni klosz, możemy optycznie je zmieniać. Jeśli jest zbyt niskie, oświetlenie sufitu sprawi, że wyda się wyższe. Jeśli dobrze oświetlimy podłogę, pozostawiając w cieniu górną część pomieszczenia, wyda się ono optycznie niższe. Jeśli pokój jest długi i wąski, podkreślenie światłem krótszych ścian i pozostawienie w cieniu dłuższych, poprawi proporcje. Jednym z pomieszczeń, w których można zrezygnować z żyrandola jest sypialnia. Odpoczynek, wyciszenie i relaks nie wymagają mocnego centralnego źródła światła.

Kolejnym rodzajem oświetlenia jest oświetlenie punktowe. Dzięki niemu możemy stworzyć przytulny nastrój, a także wyeksponować dekoracyjne elementy wnętrza. Bardzo ciekawe efekty daje wykorzystanie  światła w celu pokazania oryginalnej faktury ścian, np. tynków strukturalnych,. Warto podświetlić również półprzezroczyste materiały, np. luksfery lub przegrody z matowego szkła.

Światłem można także podkreślać kolory użyte we wnętrzu. Wybierając miejsce zamontowania lamp punktowych, trzeba pamiętać, że powinny być tak rozmieszczone, by nie raziły w oczy.

Ważne są również walory użytkowe zastosowanych źródeł światła, np. lampa podłogowa ustawiona przy fotelu przyda się, gdy zagłębimy się w lekturze. Oświetlenie blatu stołu, przy którym jadamy codzienne posiłki, podkreśli rodzinną atmosferę lepiej niż ogólne oświetlenie centralne.

W niektórych miejscach punktowe oświetlenie jest niezbędne, np. tam gdzie wykonujemy precyzyjne prace - blaty robocze w kuchni, biurko, lustro w łazience. W tych wypadkach centralne źródło światła się nie sprawdza, ponieważ znajduje się za plecami osoby, wykonującej określoną czynność.

Nowoczesne rozwiązania
Współczesna technika umożliwia zamontowanie w mieszkaniach inteligentnego systemu oświetlenia. Niestety takie rozwiązania są wciąż bardzo kosztowne. Umożliwiają sterowanie oświetleniem za pomocą ściennej klawiatury lub pilota. Można również programować czas zapalania i wygaszania się lamp. Zapalające się samoczynnie światło podczas nieobecności domowników odstrasza złodziei. Interfejs telefoniczny pozwala właścicielowi na sterowanie systemem przez telefon.

O tym trzeba pamiętać
Przy zakupie lamp bardzo ważne jest sprawdzenie jakiej mocy i jaki rodzaj źródła światła można w nich stosować. Jest to bardzo ważne, ponieważ niezastosowanie się do instrukcji może powodować uszkodzenie, np. kloszy.

 

Komentarze