Sposoby na czysty dom

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dom powinien być miejscem, do którego chętnie się wraca. Musi być czysty i uporządkowany, a to niestety wymaga sporo pracy. Na szczęście są sprawdzone sposoby, aby to zadanie sobie ułatwić. Niektóre znały już nasze babcie, które musiały radzić sobie bez wielu współczesnych wynalazków.

Sprzątanie warto zaplanować krok po kroku
Sprzątanie warto zaplanować krok po kroku

Sprzątanie z planem

Wrogiem porządku jest nadmiar zgromadzonych rzeczy.

Niestety, dla wielu osób zrezygnowanie z chomikowania jest najtrudniejszym krokiem na drodze do czystego domu. 
Pozbycie się rzeczy już niepotrzebnych pozwala na skuteczne rozprawienie się z bałaganem. Każdy przedmiot powinien mieć swoje miejsce - rzeczy rzadziej używane lepiej schować w pawlaczach lub na górnych półkach. Dopiero gdy oczyścimy "plac boju", możemy rozpocząć walkę z kurzem i brudem.

Czytaj też: Porządek w pokoju dziecka


Z doświadczeń naszych babć

W domu dobrej gospodyni nie powinno zabraknąć od dawna znanych prostych środków, które pomagają w utrzymaniu czystości. Oto kilka z nich:

 • ocet - ma działanie odtłuszczające, wybielające i dezynfekujące, przydaje się do usuwania plam

 • sól - naturalny środek ścierny, w połączeniu z sokiem z cytryny staje się środkiem do czyszczenia; sól jest antyseptyczna

 • cytryna - ma działanie wybielające, odtłuszcza i usuwa plamy, zmieszana z sodą lub solą zamienia się w dobry środek czyszczący

 • soda oczyszczana - ma właściwości wybielające, zmieszana z octem bardzo dobrze czyści powierzchnie porcelanowe (np. umywalki, miski sedesowe), a także fugi między płytkami.

A oto kilka sprawdzonych rad:

 • Za pomocą octu można wyczyścić osad przy kranie, kładąc na zabrudzone miejsca nasączone waciki lub szmatki. Po 2 godzinach trzeba zabrudzone miejsca spłukać ciepłą wodą. Ocet przyda się również do mycia szyb i luster - nie pozostawia na szkle smug. Pomoże również usunąć brzydkie zacieki na szklanych ściankach kabiny prysznicowej.

 • Jeśli walczymy z osadem z kamienia w czajniku, możemy zagotować w nim wodę z octem.

 • Sól kuchenna usuwa osady z kawy i herbaty, jakie pozostają na kubkach.

 • Jeśli włożymy do kuchenki mikrofalowej dwie połówki cytryny na 1 minutę, łatwiej zmyjemy ze ścianek tłuszcz. Rozkrojoną cytryną można również wyczyścić umywalkę.

 • Sposobem na zapchany zlew jest wsypanie do niego trzech łyżek sody oczyszczanej i zalanie ich filiżanką octu. Po kilkunastu minutach należy wlać do otworu szklankę gorącej wody.

 • Gąbkę można odświeżyć pozostawiając ją na noc w zimnej wodzie z solą lub w ciepłej wodzie z sokiem i skórką z cytryny.

Czytaj też: Pranie może być sztuką

 

Walka z plamami

Zanim zaczniemy usuwać plamę, musimy sprawdzić rodzaj tkaniny, na której powstała.

 • Plamy z tłuszczu są bardzo oporne - dobrze schodzą, gdy polejemy je płynem do mycia naczyń. Tłustą plamę można również posypać talkiem lub sproszkowaną kredą. Od spodu warto podłożyć bibułę. Dzięki temu proszek lepiej przylgnie do tkaniny. Po ok. 30 minutach proszek trzeba strzepnąć i delikatnie wyczyścić zabrudzone miejsce szczotką. Jeśli tkanina jest podgumowana, plamę  należy sprać środkiem piorącym i obficie spłukać ciepłą wodą. Na tłuste plamy dobrze działa również benzyna ekstrakcyjna.

 • Na dziecięcych ubrankach często powstają plamy z błota. Aby je usunąć, trzeba poczekać aż błoto wyschnie. Po wyschnięciu powinno się wykruszyć - można to zrobić za pomocą szczotki. Jeśli pozostanie widoczny brudny ślad, w zależności od tego, czy błoto miało odczyn kwaśny czy zasadowy, używamy wody z octem lub wody z amoniakiem, a następnie przemywamy wodą utlenioną. Błoto miejskie ma zazwyczaj odczyn zasadowy, błoto z lasu lub polnej drogi ma z reguły odczyn kwaśny. Z tkanin nieprzemakalnych błoto zmywa się wodą zmieszaną w równych proporcjach z octem.

 • Plamy z potraw mącznych można łatwo usunąć letnią wodą z mydłem, inne wymagają czystego spirytusu. Trzeba, niestety, zrobić próbę.

 • Plamy z sadzy usuwa się terpentyną, spiera w ciepłej w wodzie z mydłem i dobrze spłukuje.

 • Lekko przypalone żelazkiem męskie koszule w miejscu zażółcenia można potrzeć kawałkiem cukru zwilżonego wodą lub pianą z białek z dodatkiem soli. Po 15 minutach należy spłukać tkaninę wodą. Jeśli zażółcenie nie zejdzie, trzeba czynności powtórzyć.

 • Plamy z papierosów powstałe na białych tkaninach zmywa się surowym żółtkiem, zmieszanym ze spirytusem denaturowanym, a następnie spłukuje wodą, a z tkanin kolorowych - wodą utlenioną i również spłukuje zwykłą wodą.

Sprawdź nasze sposoby usuwania plam z dziecięcych ubranek.

Tematy: odplamiacz, sprzątanie, ocet do czyszczenia, sok z cytryny do czyszczenia

Komentarze