Salon przyjazny dla gości

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W salonie codziennie zbiera się cała rodzina, to także najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie, w którym przyjmuje się gości i organizuje rodzinne uroczystości. Musi być zatem szczególnie urządzone...

Część wypoczynkowa i część jadalna powinny ze sobą współgrać
Część wypoczynkowa i część jadalna powinny ze sobą współgrać

Aranżacja salonu powinna być kompromisem pomiędzy preferencjami domowników a dobrym smakiem i zdrowym rozsądkiem. Zazwyczaj w salonie, czyli pokoju dziennym, trzeba zorganizować przestrzenie o różnych funkcjach.

Najczęściej jest to kącik wypoczynkowy, jadalnia, kącik audio-video i przechowalnia książek, bibelotów i innych rzeczy. Wszystkie te funkcje salonu powinny być połączone wspólnym stylem aranżacyjnym, ale też aranżacja właśnie - wsparta czasami elementami wykończenia - powinna je wydzielać z ogólnej przestrzeni. Salon powinien mieć swój niepowtarzalny styl, ale jest kilka koronnych zasad, o których warto pamiętać w trakcie jego urządzania.

 

Wybór stołu

Rozważnie trzeba wybrać stół do jadalni. Najlepiej, żeby był składany - w normalnym rozmiarze będzie służył na co dzień, a na specjalne okazje, czy przyjmowanie dużej ilości gości można go rozkładać. Wygodnie się je, gdy stół ma wysokość 72-74 cm.

Osoba siedząca przy stole musi mieć dla siebie kawałek blatu szerokości około 60 cm i długości około 30 cm. Stół okrągły zajmie najwięcej miejsca, prostokątny mniej, ale trzeba będzie uważać na jego kanty, stół owalny ich nie ma, zajmuje najmniej miejsca w pokoju, ale też ma mniejszą powierzchnię do biesiadowania.

 

Krzesła

Krzesła powinny być przede wszystkim wygodne i oczywiście pasować do stołu lub wystroju kącika jadalnego bądź reprezentować styl ogólny salonu. Nie muszą być jednakowe - dobrze prezentują się na przykład dwa rodzaje krzeseł ustawione naprzemiennie, stylowe każde może być inne.

 

Kącik wypoczynkowy

Kącik wypoczynkowy zajmuje dużo miejsca, dlatego trzeba go dobrze zlokalizować, niekoniecznie przy ścianie. Sercem takiej przestrzeni jest niski stolik lub kilka stoliczków z rozstawionymi wokół siedziskami. Najwięcej miejsca do siedzenia zapewniają narożniki, ale także rozległe kanapy i fotele. Najlepiej, żeby meble stały na nóżkach, bo to ułatwi zbieranie kurzu pod nimi. Między stolikiem a meblami do siedzenia powinien być około 50-cm odstęp - wystarcza, by wygodnie trzymać nogi, siadać i wstawać. Kąciki wypoczynkowe często są urządzane na wprost, lub w pobliżu kominka czy telewizora.

 

Książki i bibeloty

W salonie trzeba też zorganizować miejsce do przechowywania nie tylko książek, sprawdzą się regały, najlepiej za szkłem, żeby ograniczyć osiadanie na nich kurzu. Często przechowywane są tu zastawy czy obrusy - najlepiej w kredensach lub komodach. Przydatny bywa też barek.

Bibeloty i rodzinne pamiątki znakomicie prezentują się na półkach i blatach niskich mebli. Pod sprzęt audio-video i kasety można kupić specjalne meble, modne są meblościanki, w które można nie tylko wstawić telewizor i sprzęt grający, kasety i płyty, ale również książki i drobiazgi.

 

Oświetlenie salonu

Aby fragmenty salonu "grały" samodzielnie, ale też tworzyły całość - potrzebne jest prawidłowo rozmieszczone oświetlenie wewnątrz domu. Pamiętajmy, że nie tylko ma być funkcjonalne, ale także budować nastrój we wnętrzu. Oświetlenie górne będzie na pewno konieczne nad stołem w "jadalni", być może także w punkcie centralnym salonu lub nad kącikiem wypoczynkowym. W zależności od tego, na jakiej wysokości znajdą się oprawy, będą albo rozpraszały, albo skupiały światło. Pozostałe sceny świetlne zapewnią kinkiety, lampy stojące na podłodze lub na meblach skierowane w określone punkty. Szczególne elementy, takie jak obrazy, rzeźby czy kompozycje aranżacyjne (np. półki z drobiazgami, rośliny, fragment ściany) - wymagają oświetlenia punktowego. Najlepiej nadają się do tego halogeny i specjalne ruchome oprawy pozwalające precyzyjnie nakierować strumień światła.

 

Kolory i faktury

Kolor ma decydujący wpływ na odbiór wnętrza. Barwy jasne, pastelowe odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe i przestronniejsze. Odwrotnie jest z kolorami ciemnymi, nasyconymi, które optycznie zmniejszają pomieszczenie, ale jednocześnie sprzyjają tworzeniu intymnej atmosfery. Wiadomo też, że ten sam kolor w dziennym świetle i przy sztucznym oświetleniu, wygląda inaczej.

Wnętrze to nie tylko kolory, ale również materiały, z którymi je zestawiamy. Ciemne drewno egzotyczne w towarzystwie czerwieni jest bardzo eleganckie. Nowoczesna mieszanka to intensywne kolory połączone z metalem, szkłem lub plastikiem. Natomiast kolory ziemi, czyli beże i brązy, znakomicie wyglądają w połączeniu z drewnem, lnem lub tekturą, tworząc wnętrza ekologiczne. Wybierając kolory ścian do naszego salonu trzeba pamiętać, że powinny one współgrać z kolorami znajdującego się w nim wyposażenia.

 

Harmonia i kontrast

Zestawienia harmonijne tworzą kolory sąsiadujące ze sobą w kole barw, czyli np. żółty i zielony, niebieski i turkusowy. Aranżując pomieszczenie takimi barwami nadamy mu łagodny i interesujący wygląd, a jednocześnie uzyskamy wrażenie przestronności. Kontrastowe zestawienie barw to najbardziej odważny sposób aranżacji wnętrza. Żeby pomieszczenie nabrało wyrazistości i bardziej zdecydowanego wyglądu, należy zastosować przeciwstawne sobie kolory. W zależności od tego czy wybierzemy czerwień i kontrastującą z nią zieleń, czy spokojniejsze beże o różnej intensywności, za każdym razem możemy spodziewać się zaskakującego rezultatu. Miłego urządzania!

Komentarze