Remont pokoju dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Postanowiłaś, że samodzielnie wyremontujesz pokój dziecka? Zanim rozpoczniesz prace remontowe, dowiedz się, co cię czeka i jakich wyborów musisz dokonać.

Maluch z pewnością z chęcią weźmie udział w pracach!
Maluch z pewnością z chęcią weźmie udział w pracach!

Wybierz farbę

Wszelkie poczynania mające na celu odnowienie - zacznij od doboru farby. Jest ich co nie miara, możliwości mamy bardzo wiele - którą wybrać? Farby emulsyjne do wnętrz dzielą się na trzy podstawowe grupy: odporne "tylko" na ścieranie na sucho, odporne na zmywanie, odporne na szorowanie. I te ostatnie są najmocniejsze - przy ich użyciu uzyskać można najtrwalsze wymalowania.

Wybór właściwej farby jest szczególnie ważny - jak wiemy, maluchy nie oszczędzają swoich pokoi i ściany w nich są bardzo często narażone na intensywne ścieranie i zabrudzenia.

 

Jeśli pomalujemy ściany w dziecięcym pokoju odpowiednią farbą, nie będzie potrzeby ich ponownego odmalowywania. Dlatego do pomieszczeń, w których dzieci spędzają najwięcej czasu, należy stosować farby najtrwalsze, czyli odporne na szorowanie. Niemniej istotnym parametrem przy wyborze farby jest jej bezpieczeństwo dla zdrowia dzieci, a szczególnie tych najwrażliwszych - alergików. Aby zapobiec problemowi, koniecznie zwróć uwagę, czy farba, którą wybrałaś, posiada atest antyalergiczny i tym samym jest bezpieczna dla dzieci.

 

 

Przygotowania do malowania

Przed rozpoczęciem malowania ściany należy dokładnie obejrzeć - w różnych miejscach potrzeć intensywnie dłonią aby sprawdzić, czy nie są skredowane, tzn. czy na dłoni nie pozostają ślady starych pigmentów. Jeśli tak - będzie konieczne gruntowanie impregnatem gruntująco-wzmacniającym. W przypadku, gdy ściany są jeszcze w dobrym stanie, wystarczy jedynie przemyć je wodą z dodatkiem mydła malarskiego przy pomocy pędzla. Wszystkie miejsca, gdzie powłoka farby jest popękana lub odstaje od podłoża, powinny być namoczone, a luźno związana farba - usunięta.

Wszelkie pęknięcia ściany należy pogłębić metalową szpachelką oraz dokładnie zeskrobać jego brzegi i odpylić. Wąską szpachelką nałożyć masę szpachlową wzdłuż pęknięcia. Następnie w mokrą szparę wzdłuż pęknięcia zatopić taśmę z fizeliny lub siatkę zbrojącą. Szerszą szpachelką nałożyć szerszą warstwę szpachlówki i pozostawić ją do wyschnięcia - w czasie, gdy będzie ona schła, można przystąpić do malowania sufitu.

Kolejnym krokiem będzie zagruntowanie powierzchni. Czynność ta ma za zadanie dokładnie ujednorodnić powierzchnię. Do tego celu należy zastosować specjalnie opracowaną farbę. Na tak przygotowaną ścianę możemy nałożyć pierwszą warstwę farby.

 

 

Aby poprawić humor swojemu dziecku, zrób coś fajnego na ścianach..

 

  • Folie do przyklejania. Można takie dostać w specjalistycznych sklepach z farbami i tapetami. Wybierz taką, która będzie pasować do ogólnego wystroju pokoju. Dostosuj wybór do koncepcji, którą wybierzesz razem z dzieckiem, lub do wieku, w jakim ono jest. Mogą być wesołe misie, lub motyle, albo kolorowe kółka.
  • Fototapeta. Przykleja się ją zazwyczaj na jedną ze ścian pokoju. Może przedstawiać ulubioną bajkową postać, lub coś, czym dziecko się właśnie fascynuje np. postaci z kreskówek, czy samochody Formuły 1. Musisz jednak brać pod uwagę, że zainteresowania malca w tym wieku dość często się zmieniają i tapeta już po kilku miesiącach może się okazać nieaktualna, a dziecko może nawet zażądać jej natychmiastowego odklejenia, albo spróbuje dokonać tego samo.
  • Korkowa ściana. To naprawdę doskonały pomysł. Trzy ściany malujesz normalnymi farbami, a na jedną przyklejasz korek. Na korkowej ścianie maluch może wieszać swoje najwspanialsze rysunki, zabawne zdjęcia z wakacji, czy prace wykonane w przedszkolu. Dla dziecka to duża frajda, a dla ciebie kawałek wspaniałej historii dziecka. Gdy powieszone na ścianie gadżety już się opatrzą, możesz część z nich ściągnąć i schować do pudełka skarbów. Po latach na pewno z sentymentem sięgniesz do niego.
  • Mały Picasso. A może jedną ze ścian "poświęcisz" na twórczość swojego utalentowanego dziecka? Po prostu powierzchnię pomaluj białą farbą i przekaż ją w ręce dziecka. Niech maluch rysuje na niej kredkami czy kredą to, co tylko przyjdzie mu do głowy. Po jakimś czasie po prostu zmywasz ścianę i ponownie malujesz na biało. A dziecko znów ma miejsce na swoje rysunki. Ty także możesz włączyć się do zabawy: górna część ściany należy do dorosłych, bo dzieci i tak do niej nie dosięgają. Plusem tego rozwiązania jest fakt, że maluch nie rysuje po innych ścianach, czuje się doceniony, bo w końcu nie każdy może malować z takim rozmachem i na tak dużej powierzchni.
Tematy: remont

Komentarze