Przestrzeń i światło we wnętrzu

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Planując remont i nowy wystrój, pomyślcie o poprawieniu funkcjonalności mieszkania i modernizacji oświetlenia, które pozwoli w pełni cieszyć się harmonią barw, oddziaływaniem faktur i szlachetnych właściwości materiałów.

Światło i oświetlenie budują atmosferę wnętrza
Światło i oświetlenie budują atmosferę wnętrza

Często nie dostrzegamy wszystkich mankamentów naszego mieszkania, a przyzwyczajenie do przestrzeni użytkowanej dotychczas powoduje, że nie zdajemy sobie sprawy z możliwości prostych rozwiązań, które mogą ułatwić codzienne czynności.

Ogromne znaczenie odgrywa dobór kolorów, światło - zarówno w całym wnętrzu, jak i w zestawieniu dekoracyjnych detali, które przy odpowiedniej ekspozycji tworzą klimat i indywidualny charakter przestrzeni.

Powszechnym problemem, stwarzającym trudności w aranżacji wnętrza jest zbyt mały metraż mieszkania. Ograniczona powierzchnia powinna inspirować do odważnych pomysłów i realizacji. Kontrolując przeznaczenie każdego skrawka cennej powierzchni, bez zbędnego przeładowania sprzętem, przy dobrym oświetleniu, które optycznie powiększy przestrzeń, jesteśmy w stanie odnieść prawdziwy sukces.

Podczas wykonywania prac remontowo-adaptacyjnych skupiamy uwagę na materiałach, meblach i elementach wyposażenia wnętrza, zapominając, że atrakcyjność całości gwarantuje przede wszystkim dobre oświetlenie, od którego zależy wizualny odbiór wnętrza. Nie wystarczy jeden centralny punkt oświetleniowy, aby zbudować klimat wnętrza, uwypuklić elementy dekoracyjne i stworzyć optymalne warunki do wykonywania codziennych czynności. Odpowiednio dobrane źródła światła, dostosowane do potrzeb użytkowych przestrzeni, stanowią gwarancję dobrego samopoczucia we wnętrzu.

 

Funkcjonalność

Warto zastanowić się, czy w podziale pomieszczeń i komunikacji pomiędzy poszczególnymi strefami nie występują przeszkody oraz czy wielkość pomieszczeń i ich układ odpowiadają naszym potrzebom. Wyburzenie ścianki działowej lub likwidacja drzwi mogą stanowić rozwiązanie problemu w przypadku zbyt wąskiego przedpokoju lub za małej kuchni. Należy więc dokonać odpowiedniego podziału przestrzeni, wiążąc go bezpośrednio z rozplanowaniem oświetlenia, które ma ścisły związek z układem funkcjonalnym mieszkania. Dokonujemy więc podziału na strefy otwarte - przystosowane do użytkowania przez wszystkich domowników oraz strefy zamknięte - sypialnie, garderoby, pokoje dzieci, pomieszczenia przeznaczone do pracy w domu. Oddzielnie należy traktować kuchnię wraz ze strefą spożywania posiłków, a także łazienki i toalety.

 

W otwartych przestrzeniach należy zachować spójną stylistykę, łagodne i przyjazne dla wszystkich zestawienia kolorystyczne ścian, które pozostaną w harmonii z podłogami i elementami architektury wnętrza. Możliwości kreowania otwartej przestrzeni daje światło, dzięki któremu wnętrze jest przejrzyste, przyjazne, inspirujące do działania, takie warunki zapewniają lampy oświetlenia górnego, wbudowane w podwieszane sufity lub zwieszane, wielopunktowe. Układ lamp powinien odpowiadać kierunkom poruszania się we wnętrzu, dyskretne światło może naprowadzać na ciekawy element wnętrza, podkreślać cały układ architektoniczny, linie podziałów kolorystycznych na ścianach, podłodze, suficie. Poszczególne lampy powinny zaświecać się niezależnie, a możliwość modyfikacji oświetlenia zapewniają regulatory natężenia mocy.

 

Dekoracja

Oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, w postaci podświetlanych wnęk czy kinkietów rozświetlających detale architektoniczne, zapewnia w otwartym wnętrzu klimat intymny, relaksujący, sprzyjający odpoczynkowi. Tego rodzaju oświetlenie pozwala stworzyć w mieszkaniu indywidualną atmosferę. Umieszczenie kilku nietypowych punktów świetlnych może sprawić, że przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym, wnętrze odkryje swój niezwykły charakter.

 

 

Indywidualność

Pomieszczenia zamknięte, takie jak pokój do nauki lub sypialnia, odzwierciedlają indywidualne upodobania użytkowników. Wybierając styl wnętrza, odpowiadający preferencjom osoby, tworzymy warunki, zapewniające najlepsze samopoczucie, skupienie lub swobodny wypoczynek. Dla jednych metal połączony ze szkłem jest uosobieniem czystości formy, inni są zwolennikami drewna i ciepłych tkanin we wnętrzu. Niezależnie od wybranej stylistyki należy przewidzieć właściwe oświetlenie, umożliwiające wykonywanie czynności oraz swobodne samopoczucie w wydzielonej, indywidualnej strefie. W przypadku urządzania sypialni i usytuowania łóżka należy zaplanować oświetlenie umożliwiające czytanie przed snem. Oświetlenie to powinno stanowić uzupełnienie lamp górnych, zapewniających dobrą widoczność w całym pomieszczeniu. Jeżeli w pokoju znajduje się biurko do nauki, jak w pokojach dzieci lub toaletka, konieczne jest doświetlenie tych stref dodatkowym światłem, umożliwiającym wykonywanie poszczególnych czynności.

Remont mieszkania to okazja do wydzielenia choćby niewielkiej garderoby, umożliwiającej utrzymanie porządku i właściwe przechowanie odzieży. Systemy wieszaków, szuflad i wysuwanych koszy pozwalają racjonalnie wykorzystać cenną przestrzeń, ułatwiając codzienne użytkowanie. Istotne jest doświetlenie garderoby, najlepiej przy zastosowaniu lamp halogenowych lub świetlówek liniowych, oddających barwy tkanin.

 

Mobilność

W mieszkaniach o mniejszym metrażu, gdzie jedna przestrzeń musi spełniać różne funkcje, konieczne jest świadome zaplanowanie zmienności układu pomieszczenia w czasie, w zależności od potrzeb. Nie należy wydzielać za wszelką cenę maleńkich pokoików, lecz zostawić otwartą przestrzeń, w której podziały stworzy odpowiednia gra światła i zestawienia kolorystyczne ścian. Meble w takim wnętrzu powinny być lekkie, wyposażone w akcesoria ułatwiające sprawne przesuwanie i składanie.

W wielofunkcyjnym wnętrzu zmiana kolorystyki wymaga trafnego doboru zestawień. Barwy z palety żółci, czerwieni i brązów są ciepłe, wesołe, pobudzające. Barwy niebieskie, zielone i szare zaliczane są powszechnie do chłodnych, opowiadających nastrojowi smutku, a zarazem wyciszenia. W ciasnych pomieszczeniach można uzyskać wizualne wrażenie powiększenia przestrzeni poprzez zastosowanie chłodnej kolorystyki w pastelowym nasyceniu. Rozwiązaniem może być zmiana koloru jednej ściany, która pomalowana w chłodnej tonacji optycznie poszerzy wnętrze.

Rezygnacja z oświetlenia centralnego na suficie na rzecz szeregu lamp, podkreślających kształt pomieszczenia, skupiających światło na ścianach, pozwala uzyskać wizualne powiększenie wnętrza. W wydłużonym, ciasnym pomieszczeniu, skierowanie światła na krótsze ściany, równoważy różnice w proporcjach. Doświetlenie górnej strefy podwyższa wnętrze, natomiast światło skierowane w dół wywołuje wrażenie obniżenia.

Jeżeli miejsce aktywności w ciągu dnia zmienia się wieczorem w strefę wypoczynku, należy przewidzieć możliwość odpowiedniej zmiany klimatu wnętrza. Wprowadzając światło o ciepłej barwie możemy łatwo modyfikować nastrój wnętrza.

Jeżeli zaś stół jednocześnie służy do spożywania posiłków i do pracy - należy przewidzieć możliwość oświetlenia go odpowiednio z góry, gdy spełnia funkcję jadalnianą, a także z boku, podczas wszelkich czynności wzrokowych. Podobna "elastyczność" powinna towarzyszyć przekształceniu salonu w sypialnię.

 

 

Energetyczność

Uwagę należy poświęcić jakości oświetlenia w strefach wykonywania czynności. Trafnie dobierając źródła światła możemy stworzyć idealne warunki działania w kuchni, przy biurku, stole do pracy, a także podczas wykonywania codziennych czynności w łazience, garderobie i innych strefach. Planując remont mieszkania, warto uwzględnić zmianę rodzaju oświetlenia na energooszczędne źródła, zapewniające efektywne działanie, dobre widzenie, a przede wszystkim przyjemny nastrój.

W strefach wykonywania czynności najlepsze właściwości posiada światło halogenowe, jasne, brylantowe, pobudzające, wiernie oddające barwy przedmiotów. Alternatywę mogą stanowić energooszczędne świetlówki kompaktowe o barwie ciepło białej, które dają światło bardziej stonowane i rozproszone. Ich zastosowanie jest szczególnie uzasadnione w oprawach z widocznym źródłem światła, dzięki wykorzystaniu mlecznego szkła - świetlówki nie powodują olśnienia.

 

Pomieszczenia, gdzie oświetlenie stanowi najważniejszy element organizujący przestrzeń - to łazienka i kuchnia. Wnętrza te narażone na najszybsze i widoczne zniszczenie. Przystępując do przebudowy kuchni należy poświęcić uwagę ergonomii wykonywania poszczególnych czynności. Odpowiednie odległości pomiędzy urządzeniami, usytuowanie lodówki, w stosunku do zlewozmywaka i kuchenki jest związane z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności. Blat łączący strefy przechowywania produktów, zmywania i gotowania, stanowi najważniejsze miejsce pracy. Oświetlenie umieszczone pod górną zabudową szafek lub na ścianie pozwala na wygodne i sprawne przygotowanie posiłków.

W kuchni i w łazience należy stosować materiały najbardziej trwałe i łatwo zmywalne. W tych pomieszczeniach odczuwamy brak światła naturalnego. Pierwszoplanową rolę odgrywa tu układ oświetlenia. Stosujcie jasną, pastelową kolorystykę wnętrza, zastosowanie materiałów odbijających światło oraz wykorzystanie szkła w różnej postaci.

Wygodna łazienka to możliwość swobodnego korzystania z urządzeń sanitarnych. Uwaga skupiona powinna być na strefie umywalki z lustrem, jako najczęściej używanym elemencie łazienki. Pamiętając o oświetleniu ogólnym, równomiernie rozproszonym, należy zainstalować lampy doświetlające lustro - najlepiej po obu stronach i nad górna jego krawędzią. Źródła światła powinny dobrze oddawać odcień skóry i barwy otoczenia. Jeżeli pomieszczenie jest zbyt małe warto zrezygnować z kabiny natryskowej i wanny, na korzyść jednego z nich.

Tematy: remont

Komentarze