Przestrzeń dla dwojga

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Urządzając pokój dla dwójki, musimy zapewnić im przestrzeń, która będzie spełniała podstawowe potrzeby dziecka: snu, zabawy i rozwoju. Warto tak zaaranżować pokój, aby potrzeby dzieci nie kolidowały ze sobą.

W pokoju dla dwojga dzieci świetnie sprawdzi się łóżko piętrowe
W pokoju dla dwojga dzieci świetnie sprawdzi się łóżko piętrowe

Urządzając pokój dla rodzeństwa, powinniśmy uwzględnić fakt, że dzieci potrzebują dużo przestrzeni. Dlatego musimy zminimalizować ilość mebli, które będą się znajdować w pokoju. Aby zwiększyć przestrzeń w pokoju dzieci, możemy przenieść dziecięcą garderobę do innego pomieszczenia.

 

Poza tym rozważmy zagospodarowanie ścian półkami lub regałami i przestrzenie wyższe przeznaczmy dla starszaka, a niższe dla kilkulatka. Kolejnym krokiem, który pozwoli na zwiększenie wolnej przestrzeni w pokoju dzieci jest łóżko piętrowe i antresola, pod którą możemy ustawić biurko, regał, czy skrzynię na zabawki. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo wolnego miejsca.

 

Na sen

Dla spokojnego snu dzieci, łóżko starszego dziecka warto ustawić w części pokoju bliżej drzwi. W ten sposób, kiedy przedszkolak będzie budził się rano, nie będzie zakłócał snu maluszkowi. W późniejszych latach dobrym rozwiązaniem może okazać się łóżko piętrowe - nawet w małym pokoju nie zajmuje ono dużo miejsca, a dzieci mają wiele radości z takiego mebla. Jeżeli nie z dwoma posłaniami, to takie, pod którym ustawimy biurko lub komodę. Jeżeli takie rozwiązanie nam nie odpowiada, zdecydujmy się na rozkładane na noc posłania - wersalki lub narożnik.

 

 

Łóżeczko dla mniejszego dziecka

Przy wyborze łóżeczka dla maluszka warto zwrócić uwagę na jego wymiary oraz kilka udogodnień, które sprawią, że będzie ono wygodne nie tylko dla malucha, ale i dla mamy. Regulowana wysokość mocowania materaca, opuszczana barierka, przewijak czy wyjmowane szczebelki zapewniają bezpieczeństwo śpiącemu maluchowi i jednocześnie ułatwiają rodzicom swobodne wkładanie i wyjmowanie dziecka z łóżeczka czy też przewijanie bez przenoszenia w inne miejsce.

Pamiętajmy również, że przez pierwsze miesiące swojego życia maleństwo będzie przesypiać większą część doby. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie kołyska. Zajmuje bardzo mało miejsca, więc można ustawić ją w sypialni rodziców, w zasięgu wzroku mamy. Do tego mebelka można dobrać komodę lub szafę, dzięki, którym wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy będą zawsze na miejscu. Kiedy dziecko podrośnie, na pewno przydadzą się, jako wyposażenie przyszłego pokoiku dziecka.

 

 

Edukacja od małego

Ponieważ dzieci są w różnym wieku, starsze z nich wkrótce na pewno będzie potrzebowało miejsca do rysowania, pisania i nauki. Na ten cel najlepiej zaadaptować miejsce bezpośrednio przy oknie, które da dziecku najlepsze światło. Już teraz warto zainwestować w duże i solidne biurko, które posłuży dzieciom przez lata.

Z czasem musimy zaaranżować pokój tak, aby każde z dzieci miało swoje miejsce do nauki i aby mali uczniowie nie przeszkadzali sobie wzajemnie. Aby uniknąć ciągłych kłótni rodzeństwa o miejsce przy biurku, rozważmy, czy nie lepiej będzie znaleźć miejsce na dwa niezależne miejsca pracy dla dzieci. Jeśli mamy taką możliwość, wydzielmy w pokoju oddzielone przestrzenie dla dzieci, rozgraniczając je np. wysokim regałem na książki bez zabudowy tylnej ścianki. Aby każda z części pokoju nabrała indywidualnego charakteru, możemy zastosować inny, ale jednak zbliżony kolor farb na ścianach (np. ciemny i jasny odcień tego samego koloru).

 

 

A jeśli są dwa pokoiki?

Jeśli mamy do dyspozycji dwa pokoje dla dzieci, to jeszcze przed urodzeniem drugiego dziecka, można wstępnie urządzić pokoik dla maleństwa. Wybierzmy rzeczy, które łączy wspólny wzór, czy motyw. Ważne jest, aby dodatki do pokoju dziecka posiadały wspólną kolorystykę. Dzięki takiemu wyborowi mebelków, pościeli, dodatków i akcesoriów pokoik od pierwszych dni życia maleństwa będzie jego prawdziwym królestwem. Pamiętajmy, aby w pokoiku dziecka nie zabrakło zabawek. Najlepszym wyborem będzie zakup zabawek, które bawiąc, stymulują rozwój dziecka: maty edukacyjne, grzechotki czy karuzele z pozytywką. Dzięki nim smyk potrafi przez chwilę zająć się sobą, a zabawki dają mu informację, że świat jest kolorowy, ciekawy i warto się nim zainteresować. Trzeba pamiętać, aby zabawki oprócz walorów edukacyjnych i estetycznych miały stosowne atesty.

Komentarze