Przedszkolak się uczy!

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kilkuletnie dziecko lubi się bawić. Jednak coraz częściej sięga po kredki i farby. Aby umożliwić rozwój naturalnych zdolności, musimy zadbać o urządzenie odpowiedniego miejsca do pracy. Może to być niski stolik z odpowiednim krzesełkiem lub biurko, które przyda się gdy przedszkolak pójdzie do szkoły.

Odpowiednie miejsce do nauki potrzebne jest już przedszkolakowi
Odpowiednie miejsce do nauki potrzebne jest już przedszkolakowi

Stolik

Małemu dziecku wystarczy niewielki niski stolik z dopasowanym krzesełkiem. Mebelki mogą być drewniane lub z tworzywa sztucznego. Często są w żywych wesołych kolorach. Dobrze, by stolik miał szufladki - będą dodatkowym miejscem do chowania przyborów. Innym sposobem utrzymania porządku są pojemniki, które możemy ustawić na blacie lub przymocować do ściany. Przybory do rysowania i malowania można schować w płóciennym podwieszonym pod stołem worku. Jeśli umiemy szyć, wykonajmy tablicę z kieszonkami, w których można schować wiele rzeczy, np. ołówki, pudełko plasteliny, nożyczki, linijkę itp.

Do pracy twórczej warto wykorzystać również ściany i powiesić na nich tablicę, np. magnetyczną lub korkową, a także blok z kartkami do zrywania.

W sprzedaży są również farby tablicowe i magnetyczne. Wystarczy pomalować nimi fragment ściany, by można było przyczepiać literki na magnes lub pisać po ścianie kredą.

 

Biurko

Jeśli zdecydujemy się na zakup biurka, najlepiej ustawić je w pobliżu okna. Dziecko powinno siedzieć do niego bokiem - praworęczne tak, by mieć światło z lewej strony, leworęczne z prawej. Warto również zwrócić uwagę na ustawienie biurka w taki sposób, by siedząc przy nim, choćby kątem oka, widzieć drzwi wejściowe. Nikt nie lubi, gdy ktoś niepostrzeżenie pojawia się za jego plecami. Niektórym dzieciom siedzenie tyłem do drzwi, nie pozwala się skupić.

Biurko musi być dostosowane do wzrostu dziecka. Pod blatem powinno być tyle miejsca, by mogło wygodnie usiąść i zmieścić nogi.

Niektórzy producenci oferują blaty na nóżkach lub kobyłkach kreślarskich o regulowanej wysokości. Jest to wygodne, ponieważ mebel "rośnie" razem z dzieckiem. Na rynku są również dostępne biurka z regulowanym kątem ustawienia blatu.

Aby biurko było wygodne, nie może być za małe. Małym dzieciom wystarczy blat szerokości 50-60 cm i długości 80 cm.

Można również kupić nadstawkę na biurko. Trzeba jednak pamiętać, że zyskując dodatkowe półeczki, tracimy miejsce na blacie. Dziecku przydadzą się również szuflady. Nie muszą być integralną częścią biurka. Ciekawym rozwiązaniem są wsuwane pod blat kontenery na kółkach.

Aby utrzymać porządek, który ułatwia naukę, kupmy pojemniki na przybory do pisania i segregatory. Przydadzą się również kilkupoziomowe tacki, na które można odkładać rysunki, a także podkładka, która uchroni blat przed śladami pisaków lub farb.

W pobliżu biurka warto ustawić regały lub zawiesić półki na książki. Wygodna będzie również tablica, np. korkowa, na której dziecko przypnie swoje prace.

Jeśli w pokoju mieszka rodzeństwo lepiej zaplanować długi blat z kilkoma stanowiskami do rysowania. Takie rozwiązanie sprawdzi się lepiej niż dwa oddzielne biurka, które zajmują więcej miejsca. W bardzo małych pokojach taki wspólny blat jest po prostu koniecznością.

 

Wygodne krzesło

Krzesło musi być dostosowane do wzrostu dziecka. Nie dajmy się skusić promocjom i nie kierujmy się wyłącznie ceną - wybierzmy krzesło droższe, ale ergonomiczne. Od jakości tego mebla zależy bowiem prawidłowa postawa dziecka. Dobre krzesło musi mieć regulację wysokości siedziska i oparcia oraz podłokietniki. Podparcie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym zapobiegnie garbieniu się. Dziecko siedząc, powinno mieć nogi zgięte w kolanach i stawach biodrowych pod kątem prostym, a stopy oparte o podłogę. Jeśli nie sięga do podłogi, kupmy podnóżek o regulowanej wysokości, na którym oprze stopy.

Bardzo dobrze korygują postawę specjalne klęczniki - nie są jednak lubiane przez dzieci ze względu na nietypowy sposób ustawienia ciała.

 

 

Oświetlenie

Najzdrowsze jest oświetlenie naturalne, dlatego stolik lub biurko ustawia się zwykle w pobliżu okna. Trzeba również zadbać o prawidłowe oświetlenie sztuczne. Dla oczu męczące są zbyt duże kontrasty, dlatego oprócz lampki na blacie w pokoju musi być również ogólne (górne) źródło światła. Lampka powinna dawać jasne światło, ale nie jaskrawe, i oświetlać prawie cały blat. Wygodne jest ruchome ramię, ułatwiające dostosowanie ustawienia lampy do potrzeb. Jeżeli dziecko jest praworęczne, lampkę ustawiamy z lewej strony, jeśli leworęczne z prawej.

 

Czytaj też: Jak znaleźć miejsce dla dziecka

 

Komentarze