Proste prasowanie

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Prasowanie to czynność, którą niewiele osób lubi. Dla tych, którzy nienawidzą prasowania najprostsza rada brzmi - trzeba kupić jak najlepsze żelazko.

Trochę praktyki i prasowanie staje się dziecinnie łatwe!
Trochę praktyki i prasowanie staje się dziecinnie łatwe!

Bez załamań

Bardzo dobre efekty uzyskuje się, używając żelazek z wytwornicą pary. Choć zajmują nieco więcej miejsca i mają wyższą cenę niż zwykłe modele, są dużo skuteczniejsze. Zbiornik z wodą zapewnia długotrwały silny strumień pary pod ciśnieniem, co pozwala łatwo i szybko wyprasować nawet "najtrudniejsze" tkaniny.

 

Przygotowanie

Przed prasowaniem należy sprawdzić metki ubrań, co ułatwi sortowanie tkanin według temperatur prasowania. Przestrzegając tych wskazówek, nie zniszczymy garderoby. W pierwszej kolejności powinno się prasować delikatne tkaniny, wymagające niskich temperatur, na końcu te wymagające wyższych.

Rzeczy jasne zwykle prasuje się po prawej stronie, ciemne po lewej, podobnie jak jedwab (zarówno naturalny, jak i sztuczny). Ubrania wielowarstwowe, np. marynarki z podszewkami, powinny być prasowane po prawej stronie bez względu na kolor. Aby zapobiec wyświeceniom, można na stopę żelazka nałożyć specjalną teflonową nakładkę.

 

Warsztat pracy

Aby skutecznie i wygodnie prasować, trzeba to robić w dobrze oświetlonym miejscu. Wysokość powierzchni, na której prasujemy, trzeba dostosować do swojego wzrostu. Umożliwia to deska do prasowania z regulacją wysokości. Od jakości deski zależy również szybkość prasowania - ważny jest rodzaj wykończenia powierzchni. Aby sznur żelazka nie utrudniał pracy, warto wybrać deskę z gniazdkiem elektrycznym (żelazko podłącza się do gniazdka w desce, a deskę do gniazdka w ścianie). Przyda się również mechanizm blokujący, pomocny przy przenoszeniu i transporcie oraz stabilna podstawka, na którą odstawia się żelazko.

Para wodna ułatwia rozprostowywanie zagnieceń, jednak nie można przesadzać z jej stosowaniem - wilgoć nie powinna zostawać w tkaninie. Usuwając ją, utrwala się efekt prasowania. Ułatwiają to stoły prasowalnicze, które odsysają nadmiar wilgoci z ubrań, dzięki zamontowanemu silnikowi z wentylatorem (jest to jednak spory wydatek i tego typu sprzęt wykorzystuje  się raczej do profesjonalnych zastosowań).

 

Kolejność prasowania

Zachowanie odpowiedniej kolejności prasowania przyspiesza pracę. Prasując koszule, zaczyna się zawsze od kołnierzyka, następnie prasuje się mankiety i rękawy, a na końcu boki i plecy. Chustki składa się na pół i rozciąga, następnie prasuje od złożenia na zewnątrz, dzięki temu unika się nierównych krawędzi.

 

Czystość stopy

O żelazko trzeba dbać, jego stopa powinna być zawsze czysta. W wypadku przypadkowego przypalenia trzeba ją jak najszybciej oczyścić, aby nie pobrudziła kolejnych ubrań. W sprzedaży są specjalne preparaty do czyszczenia żelazek.

Tematy: prasowanie

Komentarze