Pokój ucznia

Ocena: 4.9/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zaczyna się czas nauki, który nie musi być od razu szokującą zmianą zagospodarowania czasu i przestrzeni.

W pokoju ucznia ważną strefą jest przestrzeń do nauki
W pokoju ucznia ważną strefą jest przestrzeń do nauki

Kącik do nauki

W pokoju ucznia najważniejszy jest kącik do nauki. Najlepiej, gdy krzesło i stolik mają regulowaną wysokość i "rosną" wraz z dzieckiem - między 6 a 14 rokiem życia przybywa mu średnio ok. 55-60 cm.

Biurko należy ustawić pod oknem, by możliwe było jak najdłuższe korzystanie ze światła dziennego. Biurko powinno być duże, szerokości minimum 110 cm i głębokości 50-70 cm. Idealny jest blat, w którym można zmieniać kąt nachylenia (zwykle o 6-16 stopni), co jest uzasadnione troską o właściwą sylwetkę przy pisaniu.

 

Zamiast biurka - blat

Blat nie powinien być z błyszczącego materiału, bo będzie odbijał światło. Miejsce do odrabiania lekcji nie musi być typowym biurkiem. Może to być wykonany samodzielnie wygodny blat lub nawet duży stół. Miejsce szuflad wbudowanych w biurko może zająć wsuwana pod blat szafka z szufladami. Krzesło ucznia musi być przede wszystkim wygodne, koniecznie z regulowanym oparciem (odzwierciedlającym naturalne wygięcie kręgosłupa) i poręcze pod łokcie. Przy biurku potrzebna będzie lampa do pracy, najlepiej z ruchomym, regulowanym ramieniem. Światło powinno padać z lewej strony - dla dziecka praworęcznego, a z prawej - dla leworęcznego. Optymalna odległość między żarówką a oświetlaną częścią blatu to 30 cm. Górne światło musi być dostatecznie mocne, a przy łóżku przyda się też lampka nocna. Urządzając pokój dla ucznia warto pamiętać o tym, że nauka wymaga skupienia; łatwiej je osiągnąć, mając wokół uporządkowaną przestrzeń.

 

Miejsce do spania

W pokoju dziecka bardzo ważne jest miejsce do spania. Łóżko lub tapczan musi mieć wygodny materac. Jeśli kupujemy kanapę, trzeba sprawdzić, czy po rozłożeniu tworzy równą powierzchnię. Dziecko w wieku szkolnym ściele już łóżko samo, więc trzeba zadbać o to, żeby był to mebel bezpieczny i umożliwiający samodzielne otwieranie oraz zamykanie skrzyni na pościel. Dobrym rozwiązaniem są szuflady wysuwane spod łóżka.

Warto wykorzystać zabudowę w formie meblościanki. Nie musi być szeroka i sięgać do sufitu, ale na pewno pomoże zmieścić garderobę oraz rzeczy szkolne, sportowe i zabawki. Na ścianach dziecko może powiesić ulubione plakaty, w oknach zamontujmy wzorzyste rolety lub zasłony, niech dziecko poczuje, że to jego przestrzeń. Można też zafundować dziecku drabinkę albo drążek do gimnastyki, który mocujemy do framugi drzwi. Ostateczny wygląd pokoju dla dziecka powinien zależeć też od upodobań jego lokatora.

Komentarze