Pokój dla przedszkolaków

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pokoik dla dzieci w wieku 3-6 lat nie wymaga obecności zbyt wielu sprzętów. W końcu w tym wieku chodzi przede wszystkim o zabawę...

Miejsce do zabawy jest jedną z najważniejszych przestrzeni w pokoju przedszkolaków
Miejsce do zabawy jest jedną z najważniejszych przestrzeni w pokoju przedszkolaków

Większość sprzętów w pokoju przedszkolaków (poza łóżkiem) nie będzie służyć zbyt długo. Wkrótce zastąpią je "poważniejsze" biurka i sprzęty dla uczniów. Po drugie, im mniej mebli, tym więcej miejsca do zabawy - a przecież o to głównie chodzi dzieciakom.

 

Mebelki

Jeśli masz tylko możliwości lokalowe nie żałuj maluchom przestrzeni. Urządzając pokój dla przedszkolaków pamiętaj, że to ma być ich pokój i to ich gust jest tu najważniejszy. Wskazane są dziecięce mebelki o śmiesznych kształtach, najlepiej same dzieci powiedzą ci, jakie mają oczekiwania. Łóżko imitujące samochód lub zamek dla księżniczki, łóżko piętrowe ze zjeżdżalnią lub rurą "strażacką" do spuszczania się na dół lub "wdrapywania" na górę.

 

 

Piętrowe łóżko - to mebel nie tylko praktyczny, ale i bardzo lubiany przez dzieci. Absolutnie musisz to mieć, gdy masz dwoje przedszkolaków i niezbyt duży dla nich pokój. Wzdłuż ściany naprzeciw łóżka postaw regały, powinno się na nich pomieścić większość zabawek. Jeśli nie, wykorzystaj kosze oraz plastikowe pojemniki, które są estetyczne, a jednocześnie nauczą maluchy, że po zabawie należy posprzątać. Na podłodze ułóż miękkie poduchy, które podczas zabawy mogą stać się wygodnymi siedziskami.

 

Tapeta w ich pokoju…

Oczywiście w jasnych, żywych kolorach z obrazkami, dobrze by były łatwo zmywalne bo przedszkolakom zdarza się maznąć "niechcący" po ścianie. Możesz umożliwić przedszkolakom rozwijanie swoich artystycznych pasji i na wysokości pół metra do metra od podłogi zawiesić pas białego papieru lub pomalować farbą, którą łatwo się zmywa, by maluchy mogły bez skrępowania malować.

Pokój urządzić należy w ciepłej, radosnej kolorystyce: pomarańczy, żółci i czerwieni. Mimo wnętrza pełnego żywych, jaskrawych barw, nie stanie się ono męczące głównie dzięki wyposażeniu go w sprzęty mające neutralne barwy.

 

Trochę nauki, trochę zabawy

Stolik postaw tuż przy oknie - siedząc przy nim, maluchy będą mogły wygodnie rysować i przeglądać książeczki. Pojemniki na przybory malarskie, po które siedzące przy stoliku maluchy będą mogły wygodnie sięgać, umieść w wygodnych pojemnikach. Na ścianach prócz miejsca do rysowania, naklej bajkowych bohaterów filmowych, lub książkowych, a wszystko to wycięte z folii samoprzylepnej. Takie ozdoby mają tę zaletę, że bez trudu może zmienić je sam przedszkolak.

 

Ściana

Część z niej zagospodaruj tablicą korkową lub korkiem przyklejonym do ściany (jest tańszy od tablicy). To miejsce posłuży do wywieszania prac przedszkolaka, ewentualnie możesz na niej przyczepić duży arkusz papieru, na którym dziecko będzie sobie malować lub rysować. Można na niej przykleić już wspomniane postaci z ulubionych bajek, bohaterów dzieciństwa, czy też z folii samoprzylepnej przedszkolaki z rodzicami wytną baśniowe figurki, postaci, które w razie potrzeby będzie można szybko zmienić na nowe.

 

Sufit

Dzieci czasem boją się same zasypiać, możesz sprawić by maluchy czuły się nieco bezpieczniej, przyklejając na suficie sporych rozmiarów fototapetę z postaciami z bajki lub imitację nocnego nieba z folii.

 

Wykładzina

Jeśli szkraby są posiadaczami sporych rozmiarów pokoiku, możesz użyć we wnętrzu dwóch wykładzin. Jedna w "dziecięce" wzorki, np. tor dla samochodzików, czy też łąka z kwiatami - będzie tylko w części do zabawy, druga w reszcie pomieszczenia. Umów się z dziećmi, że mogą rozrzucać zabawki tylko w tym kąciku, a reszta pomieszczenia musi zostać uporządkowana, w ten sposób od razu będziesz edukować dzieci, aby trzymały w swoim pokoju porządek. Wykładzina powinna być rozłożona w całym pomieszczeniu, gdyż dzieci lubią chodzić na bosaka, poza tym skacząc mogą się pośliznąć i wywrócić .

 

Poskromienie zabawek

Zabawki dzieci zazwyczaj fruwają po całym pokoju. Jak je "poskromić"? Chowając je, gdy maluchy się nimi nie bawią, do tekturowych pudeł, skrzynek lub siatek. Te ostatnie, przypominające np. kształty zwierzątek, można zawiesić na przykład przy suficie. Wtedy miejsca jest jeszcze więcej. Z kolei skrzynki na kółkach można wsunąć choćby pod łóżko piętrowe dzieci, jeśli jest tyle pod nim miejsca.

Pokój dziecięcy z założenia musi być wielofunkcyjny. Jest przecież nie tylko miejscem do nauki i spania, ale również swoistym placem zabaw. Należy więc go tak urządzić, by pogodzić te wszystkie funkcje, a całość wyglądała estetycznie.

 

Najlepszym sposobem jest umowne podzielenie pomieszczenia na strefy: do spania - z łóżkami, do pracy - z małym stolikiem dla przedszkolaków, oraz do zabawy - z jak największą wolną przestrzenią. W żadnej z tych stref nie powinno zabraknąć różnego rodzaju schowków przeznaczonych na ubrania, książki, przybory do rysowania, zabawki i gry, bo tylko wtedy w pomieszczeniu nie będzie bałaganu, a dzieci szybciej opanują trudną sztukę utrzymywania porządku.

 

Kilkulatki najwięcej czasu spędzają na zabawie. Jest nią zarówno układanie klocków, rysowanie czy malowanie, jak i bardziej żywiołowe zajęcia ruchowe. Na to wszystko potrzeba odpowiedniego miejsca - wolnego kawałka podłogi oraz stolika o odpowiedniej wysokości z krzesełkami dla dzieci. Najlepiej, by meble były zrobione z materiałów łatwych do utrzymania w czystości, co pomoże ograniczyć szkody po rozlaniu farb lub napojów. Pokój powinien być utrzymany w żywej, stymulującej kolorystyce.

 

 

Czego jeszcze potrzebujesz?

  • Magnetofon oraz bajki do słuchania - nic nie zastąpi bajki czytanej do poduszki przez mamę czy tatę ale słuchanie bajek z magnetofonu również ma ogromne znaczenie. Stymuluje rozwój narządu słuchu irozwija pamięć słuchową u dzieci.
  • Huśtawki - w sklepie dostępne są huśtawki które można zawiesić na hakach wwierconych we framugi drzwi, w przedpokoju lub na balkonie. Ten ostatni pomysł wydaje się dosyć kontrowersyjny, jednak huśtanie rozwija zmysł równowagi u dzieci.
  • Roślinki - małe przedszkolaki powinny posiadać własną roślinkę. Podlewając i pielęgnując ją będą uczyć się miłości do przyrody i obowiązkowości.
  • Budzik z cyferblatem - kup maluchom duży budzik z cyferblatem i ucz je określania czasu. Jeśli dajesz im 10 minut na zabawę - nastawiaj budzik, dzieci nie mają jeszcze ukształtowanego poczucia czasu, a jak zadzwoni dzwonek - masz się do czego odwołać.

 

Komentarze