Pokój dla przedszkolaka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przemyślane urządzenie pokoju dla przedszkolaka jest sporym wysiłkiem, ale jego będzie ten kawałek podłogi...

W pokoju przedszkolaka powinno się znaleźć miejsce do zabaw i do zajęć edukacyjnych
W pokoju przedszkolaka powinno się znaleźć miejsce do zabaw i do zajęć edukacyjnych

Dzieci w wieku przedszkolnym nieustannie coś budują, burzą, składają - potrzebują więc dużo wolnego miejsca na podłodze. Ponieważ wiele czasu poświęcają też na rysowanie, malowanie, lepienie, w ich pokoju musi znaleźć się również stolik z wygodnym krzesełkiem. Na ścianie warto powiesić sporą korkową tablicę, na której będzie można wieszać plastyczną twórczość przedszkolaka.

 

Zabawy przedszkolaka odzwierciedlają jego głęboką potrzebę tworzenia i wyrażania siebie. Im dziecko jest starsze, tym zabawy są bardziej złożone, pełne fantazji i kreatywności. Zwykłe przedmioty nabierają w świecie wyobraźni malucha zupełnie innych znaczeń, np. krzesło staje się okrętem, a dywan morzem. Dlatego urządzając pokój przedszkolaka, stwórz małemu indywidualiście możliwość kreowania jego własnej przestrzeni według jego własnych upodobań i fantazji - oczywiście zwracając uwagę na jego bezpieczeństwo.

 

Wyposażenie pokoju

W pokoju przedszkolaka znajduje się duża ilość zabawek, które powinny mieć swoje miejsce, aby wyrobić u dziecka nawyk porządkowania. Otwarte półki są mało praktyczne, bo drobiazgi łatwo z nich spadają, a wszystko co tam stoi kurzy się. Dlatego przyda się zestaw tekturowych pudeł, plastikowych kontenerów lub skrzyń, które można ustawiać jedne na drugich, a te z kółkami można łatwo przesunąć, wsunąć pod łóżko czy biurko. W pokoju powinien znaleźć się stół z krzesełkiem o odpowiedniej dla dziecka wysokości. Nie zapominajmy, że przedszkolak posiada często okazały księgozbiór, dla którego najlepszym miejscem jest regał przymocowany do ściany. Wielką atrakcją dla dziecka jest piętrowe łóżko. To zarazem miejsce odpoczynku, zabawy i azyl bezpieczeństwa. Przestrzeń pod łóżkiem przydaje się doskonale na rozmaite dodatkowe funkcje. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to wybierajmy mebelki w naturalnym kolorze drewna - łatwiej nam będzie wówczas dopasować kolory ścian i dodatków. Aby uchronić ściany przed niechcianym graffiti, można na odpowiedniej wysokości przybić grubą listewkę i wieszać na niej duże arkusze papieru (np. pakowego).

 

Kolorystyka ścian

Pokój dla dziecka powinien być wesoły i kolorowy. Nie należy unikać intensywnych, żywych kolorów, ponieważ dzieci bardzo je lubią. Warto o tym pamiętać, wybierając meble, zasłony, dodatki czy kolory ścian. Te ostatnie możemy pomalować na jednolity kolor lub wyczarować nich bajkowy świat z ulubionymi bohaterami kreskówek, a na suficie malując księżyc i gwiazdy. Dla osób nie mających talentu plastycznego, dobrym pomysłem są gotowe szablony do malowania lub kolorowa tapeta. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ostrymi kolorami i kontrastami, które męczą wzrok i szybko się nudzą. Najbezpieczniejsze jest stosowanie bladych pasteli i stonowanych beży z kolorowymi akcentami.

 

Oświetlenie

Ważna jest możliwość regulacji oświetlenia górnego. Przy łóżku dziecko potrzebuje niewielką lampkę nocną. Przy biurku lub stoliku konieczna jest lampa dobrze oświetlająca miejsce pracy. I jeszcze rzecz, o której często zapominamy: barwa światła. Zimne światło żarówek energooszczędnych w pokoju dziecka niszczy efekt wszystkich zabiegów związanych z odpowiednim urządzeniem pokoju. Jest smutne i zmienia kolory. Lepiej jest używać żarówek halogenowych lub zwykłych żarówek o niższej mocy.

 

Podłoga

Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie pokoju materiałami łatwymi do utrzymania w czystości, np. drewnianym parkietem lub panelami. Wykładzina czy dywan, choć dają wrażenie przytulności i tłumią hałas, są uciążliwe w sprzątaniu, a w przypadku dziecka z alergią muszą być w ogóle wyeliminowane. Alternatywą może być wyłożenie podłogi wykładziną korkową, która jest materiałem naturalnym, świetnym izolatorem termicznym, a ponadto nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu.

Komentarze