Oświetlenie w pokoju dziecka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pokój dziecka powinien być jasny i przytulny, dlatego ważne jest prawidłowe oświetlenie, które nadaje charakter wnętrzu i sprawia, że z przyjemnością się w nim przebywa. Za pomocą światła łatwo wydzielić poszczególne dziecięcego strefy pokoju – miejsce do zabawy, nauki, snu.

Oświetlenie buduje atmosferę w każdym pokoju
Oświetlenie buduje atmosferę w każdym pokoju

Oświetlenie górne - sufitowe

Oświetlenie sufitowe to podstawowe oświetlenie, które po zapadnięciu zmroku zastępuje światło dzienne. Z tego powodu powinno mieć barwę zbliżoną do słonecznego i dobrze oświetlać pokój. Przydaje się zwłaszcza w czasie zabawy - układania puzzli, budowania z klocków itp. Dziecko nie powinno wytężać wzroku, ponieważ męczy to oczy.

Do wyboru są tradycyjne żyrandole, plafoniery, reflektorki lub lampki halogenowe. Producenci oferują wiele modeli z motywami dziecięcymi w różnych kolorach i o bardzo różnych kształtach, np. samoloty, kwiaty itp. Choć wzornictwo jest rzeczą ważną, przy zakupie nie zapominajmy o podstawowej funkcji lampy. W pokoju dziecka warto zamontować regulator natężenia górnego światła, dzięki któremu łatwo dostosujemy oświetlenie do aktualnych potrzeb.

oświetlenie górne

Oświetlenie górne (cleoni.pl)

 

Oświetlenie miejscowe


Przy łóżku

Jest nieocenione wieczorem, gdy usypiamy dziecko, tworzy nastrój i wycisza po całym dniu. W funkcji oświetlenia miejscowego można wykorzystać kinkiety lub lampki stojące, które powinny dawać miękkie, rozproszone światło. Ich konstrukcja musi być bezpieczna nawet dla ciekawskiego dziecka. Unikajmy modeli ze szklanymi kloszami, drobnymi elementami, które można oderwać, a także otworkami, w których łatwo zaklinuje się dziecięcy paluszek. W pokoju dziecka, zwłaszcza małego, nie powinno być stojących lamp podłogowych - mogą stanowić zagrożenie, ponieważ łatwo je przewrócić.

Do lampek i kinkietów lepiej wybrać energooszczędne źródło światła, które nie nagrzewa się tak mocno jak zwykła żarówka. Dla dodatkowego bezpieczeństwa przewód elektryczny należy przymocować do ściany za pomocą specjalnych klipsów do kabli.

Jeśli dziecko boi się ciemności, można kupić specjalne lampki wkładane do kontaktu. Mają niewielki pobór mocy, a więc można pozostawić je na całą noc. Dają delikatne rozproszone światło, dzięki temu dziecko czuje się bezpiecznie. Innym rozwiązaniem jest lampka z czujnikiem zmierzchu, który wyłączy ją, gdy zacznie świtać.

lampka do kontaktu

Lampka do kontaktu (krainadziecka.pl)

 

Jeśli dziecko wstaje w nocy, przyda się lampka z czujnikiem ruchu.

Producenci prześcigają się w wymyślaniu bardzo zabawnych i oryginalnych lampek dla dzieci. Niektórzy proponują modele, które nie tylko świecą, lecz także grają. Muzyka może być dobrym sposobem na wyciszenie dziecka, ale lepiej sprawdzić, czy można ją wyłączyć nie gasząc światła. Jeśli jest to niemożliwe, lepiej nie kupować takiego gadżetu.

 

Miejsce pracy

Blat stołu lub biurka, przy którym dziecko będzie wykonywało różnego rodzaju prace, najlepiej oświetlić lampką o regulowanym ramieniu, które umożliwia ustawienie właściwego kąta i wysokości źródła światła (dobra wysokość to ok. 35 cm nad blatem).  Dziecko leworęczne powinno mieć lampkę po prawej stronie, praworęczne po lewej. Światło nie może padać na blat zza pleców - biurko jest wówczas źle oświetlone, co bardzo męczy oczy. Nie dobre są również duże kontrasty, dlatego nie wolno wyłączać górnego oświetlenia, nawet gdy włączona jest lampka na biurku. Ważne jest natężenie światła - nie może być zbyt jaskrawe, ani zbyt ciemne  - a także tzw. współczynnik oddawania barw, od którego zależy czy oświetlone przedmioty zachowują naturalne kolory.

lampka na biurko

Lampka na biurko (źródło: cleoni.pl)

 

Włączniki

Aby ułatwić dziecku samodzielne włączanie oświetlenia, włącznik naścienny można zamontować niżej niż standardowo. Odpowiednia wysokość to około 100-130 cm. W sprzedaży są również włączniki podświetlane, ozdobione motywami zwierząt lub postaci z bajek. Podświetlany kontakt pozwala szybko odnaleźć przełącznik światła w ciemności, co może się przydać dziecku, gdy wstanie w nocy.

podświetlany kontakt

Podświetlany kontakt (kontakt-simon.com.pl)

 

Tematy: oświetlenie, lampa, oświetlenie górne, halogeny

Komentarze