Mieszkanie alergika

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Szacuje się, że na świecie od 15 do 30 proc. ludzi cierpi na różnego rodzaju alergie. W Polsce może to być nawet ok. 10 milionów. Wiele osób jest uczulonych na kurz. Jedną z metod terapii jest unikanie kontaktu z alergenem. Warto więc przynajmniej we własnym domu wygrać walkę z kurzem.

Urządzając mieszkanie alergika należy pamiętać  kilku podstawowych zasadach
Urządzając mieszkanie alergika należy pamiętać kilku podstawowych zasadach

Co chowa się w kurzu

W kurzu domowym znajduje się bardzo wiele alergenów, np. niewidoczne gołym okiem roztocza, sierść zwierząt, pyłki traw lub drzew, a także grzyby i bakterie. Mogą one wywoływać łzawienie oczu, kaszel, trudności w oddychaniu. Dolegliwości najczęściej ustępują po wyjściu na dwór, a nasilają się w czasie czynności powodujących unoszenie się kurzu, np. podczas ścielenia łóżek.

roztocze

Tak wyglądają roztocza mieszkające w naszych domach...

Skuteczne sprzątanie

Mieszkanie osoby uczulonej na kurz powinno być bardzo starannie i często sprzątane. Szczególną uwagę trzeba zwracać uwagę na miejsca i materiały, w których lubi się zbierać kurz. Są to dywany, ciężkie zasłony i wszystkie tapicerowane meble, a także abażury lamp, bibeloty, pluszowe zabawki dziecka. Osoba uczulona nie powinna w czasie porządków przebywać w mieszkaniu, ani tym bardziej samodzielnie sprzątać, ponieważ nasila to u niej objawy alergii.

Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce do spania. Pościel powinna być codziennie wietrzona, a materace przynajmniej raz na tydzień odkurzane. Najlepiej zabezpieczyć je nieprzepuszczającymi kurzu pokrowcami. Narzuty i pościel powinny być wykonane z materiałów, które łatwo uprać. Pościel trzeba prać w 950C, ponieważ w tej temperaturze na pewno zginą roztocza. Pokój, w którym stoi łóżko trzeba codziennie dokładnie wietrzyć.

Ulubioną pluszową przytulankę dziecka co jakiś czas warto włożyć do zamrażalnika lub, jeśli nie spowoduje to jej zniszczenia, uprać w gorącej wodzie.

Dywany lepiej usunąć. Jeśli jednak nie chcemy się ich pozbywać, muszą być regularnie trzepane - samo odkurzanie nie wystarczy. Lepiej zrezygnować również z zasłon, narzut i ozdobnych poduszek.

Kurz z mebli najlepiej ścierać syntetycznymi ściereczkami z włókien o specjalnej strukturze (lepiej wychwytują kurz niż bawełniane). Można również używać preparatów zabijających roztocza. Jednym z nich jest, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne,  Alertex® preparat roztoczobójczy w aerozolu lub płynie do dywanów, zasłon, materacy i tapicerek meblowych. Skutecznie zabija roztocza, wiąże ich odchody oraz alergeny zwierząt domowych.

Nie wolno przegrzewać pomieszczeń i dbać o niską wilgotność (utrudnia to rozwój grzybów i bakterii).
Książki trzeba przechowywać w zamykanych biblioteczkach, a nie na otwartych półkach.

Ściany powinny być gładkie, np. gipsowe, aby nie osiadał na nich kurz. Lepiej zrezygnować z tynków strukturalnych o bogatej fakturze, a także tapet o wypukłych wzorach. Niewskazane są również tynki mineralne, ponieważ ziarenka piasku tworzą nierówną powierzchnię, podatną na zabrudzenia.

Odkurzanie

Ważnym i niezbędnym sprzętem AGD w mieszkaniu alergika jest odkurzacz, który powinien być starannie wybrany. Nie wszystkie dostępne w sklepach odkurzacze są tak samo skuteczne. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na siłę ssania i rodzaj filtra. Dla osób uczulonych na kurz najlepsze będą filtry  HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter), które nie przepuszczają nawet najmniejszych cząstek. Wymienia się je zgodnie z instrukcją producenta. Aby kurz został zatrzymany we wnętrzu odkurzacza, obudowa urządzenia musi być szczelna. Worek na kurz powinien być mocny i szczelny, najlepiej automatycznie zamykany, aby podczas wymiany jego zawartość nie wydostawała się na zewnątrz.

Inną propozycją są odkurzacze z filtrem wodnym (kurz zatrzymywany jest w wodzie). Po użyciu pojemnik na wodę musi być bardzo starannie oczyszczony i wysuszony. Warto go zdezynfekować, aby nie rozwijały się w nim grzyby i bakterie.

Dobrym rozwiązaniem dla alergika jest odkurzacz bezworkowy. Kurz gromadzi się w pojemniku, który po zakończeniu odkurzania należy opróżnić.

Mniej popularne, choć bardzo skuteczne, są odkurzacze parowe - łączą w sobie dwie funkcje odkurzania i czyszczenia parą. Usuwają zarówno kurz, jak i zabrudzenia z bardzo różnych powierzchni, np. dywanów, podłóg kamiennych, płytek ceramicznych.

 

 

 

 

 

Tematy: kurz, alergie

Komentarze